Oddaljen dostop do datotek - strežnik?

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Pozdrav,

situacija je taka:
2 sodelavca pogosto potrebujeta dostop do istih datotek, katere imata vsak na svojem računalniku (na različnih lokacijah)
Kako rešiti zadevo, da bi bile datoteke na enem mestu in bi lahko oba do tam nemoteno dostopala (na daljavo) in datoteke urejala, shranjevala nove, kadarkoli bi hotela? Ni nujno, da oba naenkrat.

Predvidevam, da bi bil za to idealen strežnik, vendar, nisem prepričan, kako bi šlo to na daljavo, sploh pa, da bi zadeva funkcionirala normalno hitro?
Bi bila potrebna kakšna web-aplikacija?

Načeloma bi ustrezali google docs, vendar se mi zdijo premalo obširni in "preveč leseni" za vsakdanje resno delo, v primerjavi z officem.

Ob enem bi se strežnik uporabljal še za e-pošto in internetno stran.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Samo za dostop do datotek bi bil zelo primeren brezplačni Microsoftov Live Mesh. Nudi 5 GB prostora in avtomatsko sinhronizacijo datotek na poljubnem številu računalnikov. Če pa želiš še mail in internetno stran, bi bil pa primernejši strežnik.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.773
627
113
Kakšne datoteke pa ? Tekstovne ali bolj kakšne slike pa to ?
V poštev lahko pride tudi kak SVN strežnik, kjer si lepo lokalno preneseš vse datoteke, ko pa kaj spremeniš pa samo commitaš.

To sicer za kakšne večje datoteke (po možnosti ne-tekstovne) ne pride najbolj v poštev (bi pa tudi delovalo).
 

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Kul.

No sej mail in internetna stran niti ni tako nujno, da bi bila na našem strežniku - če bi ga že imeli, bi potem bil gor še mail in internetna stran.

Koliko pa je kaj ta Microsoftov izdelek zanesljiv? Je možno narediti varnostno kopijo vseh datotek tam gor? Kaj pa glede same varnosti do dostopa podatkov - namreč uporabljalo bi se v službene namene...
 

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Se opravičujem, res nisem natančno opisal, za kakšne datoteke se gre...

Gre se za *.doc, *.xls, vse vrste slik, dwg, 3D modeli,... v bistvu skoraj vse, kar je možno in pride v poštev za službeno uporabo.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Citat:
Uporabnik Chimay pravi:
Kul.

No sej mail in internetna stran niti ni tako nujno, da bi bila na našem strežniku - če bi ga že imeli, bi potem bil gor še mail in internetna stran.

Koliko pa je kaj ta Microsoftov izdelek zanesljiv? Je možno narediti varnostno kopijo vseh datotek tam gor? Kaj pa glede same varnosti do dostopa podatkov - namreč uporabljalo bi se v službene namene...

Storitev je še v razvoju. Sam jo uporabljam že kake dva meseca za sinhronizacijo mad domačim in službenim računalnikom. Datoteke so na treh lokacijah, na MS strežniku in na obeh računalnikih, ki sta v Meshu (lahko jih je tudi več). Dostop do podatkov je preko MS Live ID, aja uporablja se lahko tudi za daljinski nadzor računalnikov. Poskusi, saj nič ne stane.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Dropbox.


Po mojem bi zadostil vsem tvojim zahtevam. Free / 2GB / možnost revizij posameznih datotek...
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.185
275
83
V osnovi imaš dve možnosti:
1. datoteke za skupno rabo shranjuješ na neki tretji lokaciji (zunanjem strežniku) in potem do tam dostopaš (lahko je to najem diskovja, pa dostop preko web-a/http-ja, ftp-ja, te mesh zadeve, skratka vse od tega).
Dobro: oba imata dostop, shranjevanje na tretjem mestu, lahko hitro če je hitra povezava
Slabo: če eden povozi nekaj sta oba v riti, če ni internet povezave ne vidiš nič

2. sinhronizacija datotek med obema računalnikoma; torej se vsi fajli nahajajo na obeh mašinah, sw pa poskrbi za update - tam lahko nastaviš če se pri enem pobriše da se pri obeh, da se novejša datoteka povozi s starejšo ipd.
Dobro: delaš offline, ob sinhronizaciji (ki jo lahko avtomatiziraš) se pač datoteke update-ajo. Ne rabiš stalne povezave do interneta.
Slabo: če hkrati delata dva z isto datoteko se bo update-alo le delo zadnjega, ampak to je isti klinc kot pod 1 če ne delaš online.
Primer zastonj programa ki ti tole pod 2. dela brezplačno: FreeFileSync (ali pa sinhronizira datoteke če imaš dva računalnika, kot npr. jaz).
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Oziroma najboljše od obeh opcij, kot sem že sam predlagal.

Datoteke se shranjujejo lokalno IN na spletu. Poleg tega na spletu obstaja še zgodovina sprememb in možnost vrnitve v stanje pred spremembami. Možen je tudi read-only dostop (pač določi administrator za posamezne uporabnike).

Če en klient spremeni vsebino, se spremembe takoj zrcalijo povsod.


Sam uporabljam zadevo že pol leta in je špica. Hkrati odpadejo vse skrbi zaradi backupa in sinhronizacije. Poleg tega tudi povoženje neke datoteke ne predstavlja tragedije.

https://www.getdropbox.com/
 

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Citat:
Uporabnik KarEn pravi:
V osnovi imaš dve možnosti:
1. datoteke za skupno rabo shranjuješ na neki tretji lokaciji (zunanjem strežniku) in potem do tam dostopaš (lahko je to najem diskovja, pa dostop preko web-a/http-ja, ftp-ja, te mesh zadeve, skratka vse od tega).
Dobro: oba imata dostop, shranjevanje na tretjem mestu, lahko hitro če je hitra povezava
Slabo: če eden povozi nekaj sta oba v riti, če ni internet povezave ne vidiš nič

2. sinhronizacija datotek med obema računalnikoma; torej se vsi fajli nahajajo na obeh mašinah, sw pa poskrbi za update - tam lahko nastaviš če se pri enem pobriše da se pri obeh, da se novejša datoteka povozi s starejšo ipd.
Dobro: delaš offline, ob sinhronizaciji (ki jo lahko avtomatiziraš) se pač datoteke update-ajo. Ne rabiš stalne povezave do interneta.
Slabo: če hkrati delata dva z isto datoteko se bo update-alo le delo zadnjega, ampak to je isti klinc kot pod 1 če ne delaš online.
Primer zastonj programa ki ti tole pod 2. dela brezplačno: FreeFileSync (ali pa sinhronizira datoteke če imaš dva računalnika, kot npr. jaz).

Ta, druga verzija mi je nekako najbolj všeč, ker so datoteke pri vsakem uporabniku posebej in je v bistvu tako narejena varnostna kopija. Kar se tiče hkratnega dela na eni datoteki, ni problema.
Zanimivo, bom preizkusil.
Hvala
smile-1.gif
 

Tusi

Fizikalc
3. sep 2007
1.233
1
38
Mi imamo v službi za te zadeve malce bolj sofisticirano zadevo CVS . Pač strežnik-klienti, imaš pa lepo version tracking in še marsikaj.
 

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
KSZ

Naložil sem si dropbox in ustreza, edino kar me moti je, da moram vse datoteke dati v mapo Dropbox in jih potem imeti tam notri...
Fajn bi bilo, če bi se dalo označit katere mape naj izmenja oz. sinhronizira.