Obvezna čelada za otroka na skiroju

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.234
131
63
Celje
Potrebujem glas ljudstva, še bolje nekoga, ki te zadeve malo bolje pozna. :) Z občinskim redarjem imava dokaj redno debato na temo obvezne uporabe čelade za otroke na navadnih skirojih.

Situacija je naslednja... Kadar le čas dopušča, se zjutraj z našo kmalu ne več prvošolko skupaj na navadnih skirojih odpraviva proti šoli. Pred šolo je križišče, ki ga zaradi spleta okoliščin trenutno nadzorujejo občinski redarji. Danes sva z redarjem že tretjič imela prijazen pogovor glede obveznosti čelade na skirojih za otroke. On seveda trdi, da je obvezna, jaz pa, da ni. Naj poudarim, da gre dejansko za prijazen pogovor in nihče nobenega ne pod=bava in podobno. Možakar je prav fejst. Preden začnejo padati kritike...čelada je pri nas doma za otroke sicer obvezna na kolesih in rolerjih, na skirojih pa trenutno ne.

V glavnem...preveril sem 34. člen ZPrCP, kjer piše tole spodaj. Posebna prevozna sredstva (kar skiro je) tukaj niso omenjena.
1624515008187.png


So pa omenjena v 97. členu istega zakona, kjer piše tudi tole, kar sem označil. Kako si to predstavljate? Ali sem izgubil debato? :sprasujemse:
1624515168735.png
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.196
3.351
113
Sej je čisto enostavno. Vprašej ga točno kje to piše in po katerem členu bi ti napisal kazen, če bi ti jo hotel. Potem samo prebereš kaj piše v tem členu in ugotoviš, da ima prav ali pa ne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa in Kamele0N

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.234
131
63
Celje
In zakaj otrok nima čelade? Otroku damo čelado gor zaradi njegove varnosti, ne zaradi CPP.
Ravno zaradi moje kilometrine tule gor sem v prvem postu eksplicitno omenil, da je pri nas doma čelada za "bolj nevarne športe" absolutno obvezna, tukaj sploh ni debate. Za 1,2 km jutranjega drajsanja do šole po urejeni, gladki in na splošno varni pešpoti s povprečno hitrostjo <10 km/h pa IMHO čelada ni ravno obvezna. Ja se strinjam...tudi v tem primeru lahko pride do sranja, ampak roko na srce...tudi pri navadni hoji se lahko nerodno spotaknemo, pa nekako (vsaj večina) še shajamo brez čelad.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.886
805
113
:valjamse: Alter res nikoli ne razočara... :zmaga:
Mogoče ti bo to pomagalo: "Kar se Janezek nauči, to Janezek zna".

Še razlaga zate, ker očitno ne razumeš.
Kakor jo boš na skiroju navadil uporabljati čelado, tako jo bo uporabljala tudi na kolesu.

Pa še nekaj o tisti "varni, ravni, pretežno nenevarni poti".
Po njej se vozijo tudi večji skiroji, kolesarji.
In tvoja čisto mogoče da vozi lepo in varno, kar pa ne moreš za druge trditi.
Se hitro kdo vanjo zaleti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey, sad in tony

tony

Guru
23. jul 2007
9.357
1.350
113
Torej, strinjam se z večino: otrok naj ima na glavi čelado, ker bo glavo še rabil...

Za fotra, ki odpira take teme, bi bilo tudi s čelado že precej pozno...

Časi izpred 35ih let, ko smo kolesarskim čeladam posmehljivo rekli lavorji (videli smo jih pa tako samo po televiziji) so že davno minili. Pamet v roke, mojster.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Marburg

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.234
131
63
Celje
Ajej...ampak res...toliko papezev na kupu zna biti ze nevarno. Tudi ob uporabi celade...

Torej...se enkrat za tiste malo pocasnejse... Vprasanje mislim da je bilo relativno jasno. Ce ne, ga mogoce ponavljam se enkrat, le da tokrat bolj na kratko...bo mogoce bolj razumljivo. Torej, vprasanje se glasi...ali je uporaba celade na klasicnem skiroju pri otrocih zakonsko regulirana ali ne?

Glede Janezka, njegovega ucenja, Janeza, kolesa, avtomobilskega sedeza in podobnih zadev ne bi izgubljal besed, ker to ni predmet debate. Sem ze 2x v temi napisal, kaksen je nas odnos do celade.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.715
4.199
113
Ravno zaradi moje kilometrine tule gor sem v prvem postu eksplicitno omenil, da je pri nas doma čelada za "bolj nevarne športe" absolutno obvezna, tukaj sploh ni debate. Za 1,2 km jutranjega drajsanja do šole po urejeni, gladki in na splošno varni pešpoti s povprečno hitrostjo <10 km/h pa IMHO čelada ni ravno obvezna. Ja se strinjam...tudi v tem primeru lahko pride do sranja, ampak roko na srce...tudi pri navadni hoji se lahko nerodno spotaknemo, pa nekako (vsaj večina) še shajamo brez čelad.
Lahko se kolesar zaleti v njega....
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.196
3.351
113
Ma kaj se sploh trudiš dobit odgovor na Alterju? Tukaj so avtomehaniki dohtarji, dohtarji raketni znanstveniki, fizikalci odvetniki in med to smetano ne boš dobil odgovora. Nabralo se bo ene par strani živlenjskih lekcij, noben ti pa ne bo dal jasnega odgovora.
Grem po kokice. :valjamse:
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen