Oblaganje (obzidava) betonskih stopnic?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
348
83
Hej vsem... ;)

Nekaj me zanima glede oblaganja (oz. obzidavanja) betonskih stopnic. Prej so bile stopnice obložene (in podložene) z lesom, zdaj bi stopnice obložili z granitom... In zato jih moram prej obložit, da dobim prave višine (in globine)...

Situacija je taka kot na sliki:

20200510_0908531.png


Rumena barva ponazarja prejšnje stopnice (obložene z lesom), s svinčnikom pa je označeno, kako bi morale biti stopnice obložene...

Keramičar mi je rekel, da bi lahko obložil s siporeksom, kar se mi zdi dobra ideja, ker tudi dobiš različne debeline... In tudi lepim lahko na vodoravni in navpični podlagi... Stopnice pridejo obložene z granitom (v enem kosu)...

Kaj menite?
Zanima me tudi, če lepil siporeks na lepilo ali purpeno?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
A se samo na sliki tako vidi, ali imaš res vsako stopnico drugačne dimenzije.
Si sliko kaj spreminjal razmerje stranic?
Preklemansko strme so te stopnice na sliki.
Siporex lepi na lepilo, pozabi purpen.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

To je fish eye objektiv, ki je povzročil tako zmedo zadnjih 500 let, ko ljudje verjamejo, da je Zemlja kar okrogla o_O .
 
  • Haha
Reactions: Hanzi in McGiver
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ok, da ne bo izpadlo kot navadna zajebancija, toda tole stopnišče je bilo delano pred sto leti in precej po domače. Imam kopico tega doma in imam zato tudi kopico problemov.

Podreti in zafršolati nazaj po modernih standardih, ali pa prepustiti keramičarju, naj se sam yebe. Kaj bo ceneje :sprasujemse:
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Se strinjam z Demzem.. naj keramicar sam nardi.. k drgac bo hitr un k je siporeks limal kriv ;)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
348
83
Heh, res so strme in ne-enakomerne in ČUDNE (ko svija)..

Ampak kaj češ, še sam sn gledo ko bik v nova vrata, ko smo vtrgali prvo stopnico...

Spet eno delo zraven, ko sploh nisn niti pomislo... :mad: :mad: :mad:

Ampak bomo že zrihtali... ;)

Res je strmo stopnišče ampak mi smo se nekak navadli..

Keramičarja sem tudi vprašal, če bi moral vogalnike gor zalepit (armirat) ampak je reko, da ni potrebe, če bo potem 3cm debela granitna plošča gor...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
Ok, da ne bo izpadlo kot navadna zajebancija, toda tole stopnišče je bilo delano pred sto leti in precej po domače. Imam kopico tega doma in imam zato tudi kopico problemov.

Podreti in zafršolati nazaj po modernih standardih, ali pa prepustiti keramičarju, naj se sam yebe. Kaj bo ceneje :sprasujemse:
Če ima prostor za daljše stopnice. Spodaj kot kaže slika ga ni
Potrudi se da bodo vse stopnice enake. Najprej izmeri višino etaže in dolzino rame ki ti je na voljo, potem pa računaj.
Šele potem risi na steno.
Smotano je hoditi po različnih stopnicah.
 

kemb

Majstr
7. okt 2018
648
624
93
Se strinjam s Hanzijem …
Smotano je hoditi po različnih stopnicah, sam dodajam pa še po previsokih...

lp
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
348
83
Hja, prej so bile stopnice nekje 21cm nastopni del in 19cm višine... Sedaj bom pridobil kaki cm na nastopnem delu, kaj več pa se ne da pridobit... ;) Pač prostor je takšen... Ampak kot sem rekel, smo bili navajeni teh stopnic... ;)

Drugače pa vem ja, da jih je potrebno enakomerno razporedit (in predvsem da to enakomernost čimbolj upoštevam pri izvedbi... :):))

Kaj menite o fasadnih vogalnikih? Bi jih zalepo ali ni potrebe?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.166
8.953
113
kaj boš gor lepil, kamen 2 cm granit ali ploščice. pri ploščicah sem jaz naredil z alu robom, kul je izpadlo. štenge pa normalne 17x 28 , ti maš skor 45 stopinj. drugače pa ja, siporex in lepilo, rešeno.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
348
83
Gor pride 3cm debel granit (polica v celem), z malenkost zaobljenim čelnim robom...

Moja bi sicer imela granit samo na nastopnem delu (in belim čelnim delom), kot prikazuje slika spodaj:
5376aa12de71.jpeg

vendar nevem, če bi bilo to praktično pri 21cm (oz. 23cm) nastopnim delom - kratka stopnica je..

Pa vseeno me zanima, če se pri takih stopnicah (z belim čelnim delom) samo ta del pobarva s pralno barvo ali se pobarva s kakšno namembno barvo?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.166
8.953
113
belo pralno. je pa res da moraš to lepo zaribat in po kitat. stopni del lahko tudi malo več prek spustiš, recimo namesto ena 2 cm rukneš 3 cm ali 4. bo tudi lažje gor stopit.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
348
83
Sem si danes finalno razrisal stopnice (sedaj ko je estrih gotov) in malo popisal mere za obzidavo stopnic s siporeksom... Na srečo je siporeks kar vredu material za rezanje (če imaš dobro žago), ampak vseeno bi imel nekaj vprašanj glede dela (s siporeksom):
1. Ker bom polagal na prašen beton, bi najprej z emulzijo namazal betonske stopnice in nato z lepilom za siporeks lepil gor siporeks. Drži?
2. Kaj naredit, če moraš obložit stopnico s 4 cm poglado? Od 5cm rezat 1cm ali fejst podložit 2,5cm siporeks z lepilom?
3. Se lahko lepi siporeks s "punkti" ("tipli", "kupčki") lepila? Na ležeči siporeks bi dal npr.:6×2 kupčka lepila in ga "pritisnil" (zniveliral) v pravilno lego (podobno kot stiropor na fasado)... Ali bi se moralo lepilo nanesti v "linijah"?
4. Eno stopnico bi moral obdelat s1,5cm siporeksom na čelu stopnice. Tam bom dal 1cm stirodur... Bo vredu? Drugod imam vsepovsod vsaj 2,5cm prostora... ;-)
5. Pa še mogoče eno malo tumasto vprašanje: lahko siporeks mažem z lepilom tudi na odžagani ploskvi?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Od 5cm boš težko 1cm vstran rezal, ker nimaš kje držati. Lahko pa kupiš kakšnega 20cm, pa od tistega vstran režeš. Lepilo se namaže na celotni površino, vsaj 1cm na debelo, potem gor stisneš in ostanek okoli pobereš.
Imaš pa na voljo tudi multipor, ki se uporablja za okenske špalete, kjer so na voljo dimenzije do 5cm.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
Tale predlog o 20cm je odličen. Pa še cenovno je skoraj pol cenejši kot 5cm, odpada pa tudi bistveno manj če boš zagal lepo
Cm in pol lepila na punktih odsvetujem. Se ti lahko zlomi, preden bos položil granit(pomotoma stopil gor in....)
 

Palcek

Fizikalc
15. dec 2007
660
80
28
Siporeks lepo zagas z rocno zago za drva, gre bp,kako kozo al pa ponk pa gasa.... sem ravno pozidaval umivalnik..pa se lahko igras kakor zelis, ce ti zmanjka kak 0,5cm al pa kokrkol tud u vinkl pac spohtel al pa kaj podobnega pa obrusis tam siporeks...lepilo nujno razmazat in ne tockovno, tam kjer je rezan del siporeksa ga posesaj da prah ne ostane pa limas dalje....pa ja raj mal debelejsega za tis eur dva razlike v ceni se lazje igras
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
348
83
Pbutec , hvala za dober namig (20cm siporeks za rezat... ;)).

Kaj pa je multipor? Kaj je bolj podoben siporeksu ali stiroporu/stiroduru? Glede na sestavo (apno, pesek, cement, voda,...) bi rekel, da je bolj podoben siporeksu... Pismo, sploh nisem vedel za ta material... Edino tanjših kot 5cm ne najdem (niti v tehničnem listu: http://www.kalcer.si/iz_multipor/multipor_katalog.pdf)... Maš kaki link do tanjših?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Siporex lahko tudi brusiš/rašpaš, en cm se ne zamudiš dovolj (bolj moraš pazit da ravno pobrusiš, tako da ploščo naprej zapni v ponk pa tam pobrusi do ustrezne globine in nato montiraj na stopnico). Dobiš namensko orodje za to.

Že če boš imel različno globino siporexa se bo slišalo na stopnicah, če daš stirodur pa sploh. Skratka ko boš hodil po stopnicah boš imel različen zven na vsaki stopnici. Je kar moteče ko veš za kaj se gre! ;)
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Pbutec , hvala za dober namig (20cm siporeks za rezat... ;)).

Kaj pa je multipor? Kaj je bolj podoben siporeksu ali stiroporu/stiroduru? Glede na sestavo (apno, pesek, cement, voda,...) bi rekel, da je bolj podoben siporeksu... Pismo, sploh nisem vedel za ta material... Edino tanjših kot 5cm ne najdem (niti v tehničnem listu: http://www.kalcer.si/iz_multipor/multipor_katalog.pdf)... Maš kaki link do tanjših?
Mulitpor je vrsta siporeksa.
Drugače, pa ko sem jaz delal z njim, sem ga najraje s fleksom in veliko šajbo za beton vzrezal (itak samo pade skozi), pa malo po betonu potegnil, da sem zravnal nepravilnost od rezanja. Z žago je kar zajebano rezat, ker ti jo hitro potegne iz linije (predvsem debelejšega - 20cm)..