obdelava podatkov (raziskave, dipl., mag., dr.)

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
Če kdo potrebuje pomoč pri analizi podatkov pri npr. anketah, ali pa različnih raziskavah za potrebe seminarksih nalog, diplomskih/magistrskih/doktorskih nalog .. v programu SPSS .. se lahko obrne name .. oziroma moja punca to dela ..

Cena je po dogovoru, ker so pač različno obsežne zadeve ..

Zadevo se opravi kvalitetno (še ni bilo pripomb niti pri magistrskih in ne pri doktorskih nalogah).
zmaga.gif


No, če kdo potrebuje, naj pošlje PM, pa se dogovarjamo naprej.
pozdrav.gif


lp kripo
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.270
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Kok so pa kaj cene zdaj? Sem nehal s tem že 2 leti nazaj, ker ni časa.
grin1.gif


Cena 1 hipoteze za diplomsko. Izračun, prikaz izračuna v teoriji v wordu, interpretacija in priloga. Cca, 1- max 2 strani v wordu.

Lahko tudi na pm.
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
Kako to misliš ene hipoteze?

Obdela se vse skupaj ..

Poleg tega je interpretacija stvar tistega, ki piše zadevo, ne pa obdelave podatkov. Da razložim. Da narediš kvaliteten vprašalnik, moraš predelati literaturo. Sestaviš vprašanja in jih potem daš v reševanje. Potem dobiš rešene vprašalnike nazaj in naloga obdelave podatkov je ta, da ti pokaže, kje so ali pa niso statistično pomembne razlike. Obrazložitev podatkov in "obešanje mesa na skelet" pa ni naloga statistične obdelave, pač pa avtorja, saj je on naredil pregled literature in ve kaj in kako.

Zdaj, glede na to, da gre za diplomsko, se da dogovoriti tudi za to, ampak pri kakšni mag ali pa dr pa ne. Da ti sestaviš kvaliteten vprašalnik rabiš pol leta (vsaj!) ..

Pri obdelavi pa ne moreš postavljati cene za eno hipotezo .. gre za pogovor o tem, kaj bi ti rad naredil v raziskavi .. poleg tega potrebuješ dober vprašalnik, da sploh lahko narediš obdelavo .. folk ponavadi zmeče par vprašanj skupaj, da to ljudem v reševanje, pol pa hoče iz tega narediti znanost .. (sprašujejo o barvi avta, hočejo pa potem vedeti, ali so vozniki zadovoljni s posteljnimi aktivnostmi njihovih žena) .. zato pa pravim, da kvaliteten vprašalnik potrebuje čas ..

Pri kvalitetnih nalogah je zato najbolje, da se še pred razdelitvijo vprašalnikov posvetuje s tistim, ki bo te podatke obdeloval, saj ti lahko pove, ali bo iz teh vprašanj možno preveriti postavljene hipoteze ali ne. Potem zbereš podatke in se stvar obdela. Nato v sodelovanju avtorja in obdelovalca nastaja interpretacija podatkov in podobno.

Pri nekvalitetnih oziroma "quick and dirty" zadevah ti pa lahko vse naredi obdelovalec, da, vendar ima to tudi svojo ceno
wink-1.gif


Če te še zanima, povej, pa se dogovorimo. Ampak cena ni na hipotezo, pač pa na celotno obdelavo, ki je p a stvar dogovora, kot sem napisal zgoraj.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.534
2.388
113
Hotel je povedati, da ima punco ki je napiflana v SPSS.
cheer.gif


Eni pa res ne znate brat med vrstici.
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.270
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Stari, ne mene učit, k sem to delal že vsaj 30x pri seminarskih, diplomskih, magistrskih.
grin1.gif



Citat:
Da ti sestaviš kvaliteten vprašalnik rabiš pol leta (vsaj!) ..

hysterical-1.gif


Če bi že bilo na tebi, da sestaviš vprašalnik, potem to lahko narediš v parih urah. Razen če misliš za pripravo vprašalnika računati 1.000 EUR, kolikor računa Valicon. Tam kjer jaz delam, sem zadolžen za pripravo vprašalnikov in analize. Ne vem, če sem imel kdaj več kot 3 ure za pripravo vprašalnika in to za naročnika.


Naj ti povem kako je v praksi. Kakih 10% jih pride do tebe v fazi pripravi vprašalnika. Skoraj vsi sami naredijo vprašalnik, sami anketirajo in postavijo hipoteze, neglede na vprašalnik. Probajo sami narest..., ko zagusti s časom kličejo SPSS stručkote, če jim lahko pomagajo. Pri tem ti močno poudarjam, da izračunov SPSS ne zna brati 90% vseh tistih, ki plačajo tvojo storitev. Torej jim moraš povedati, kaj pomeni, če je stopnja značilnosti takšna in takšna, kaj to pomeni za postavljeno hipotezo. Ter zakaj si uporabil ta in ta preizkus! Velikokrat prosijo tudi za 1 uro dodatnih inštrukcij, da jim vse razložiš.

Po korakih bi bilo v teoriji pravilno:
1. Priprava hipotez
2. Priprava vprašalnika glede na hipoteze
3. Izvedba anketiranja
4. Ureditev in kodiranje baze
5. Analiza anket
6. Interpretacija rezultatov


Kako dela stranka:
1. Pripravi vprašalnik
2. Pripravi hipoteze
3. Anketira
4. Ne zna iz vprašalnika (ki je ponavadi slab) preveriti hipotez..., niti ne zna statistike ali SPSS
5. Probava sam in ne gre
6. Prosi za pomoč, pri čemer mu ni dovolj samo izračun. Hoče še interpretacijo in razlago.


Punca naj se usmeri raje v del projekta, ki zahteva strokovnost. Ne pa da sama anketira ali po možnosti vnaša podatke. Pri strokovnosti je tudi največ povpraševanja.

Zakaj sem vprašal za ceno 1 hipoteze? Ker tako sprašujejo stranke. koliko me pride to in to. Težko povedat, ja. Najlažje, če vprašaš koliko je hipotez...in glede na število hipotez postaviš okvirno ceno. Oz. rečeš, da pošlje hipoteze in vprašalnik, pogledaš kako zahtevne so hipoteze, kakšen je vprašalnik in oceniš v 15 minutah koliko časa boš za to zapravil.

Malo usmeritev za tvojo punco.
evil.gif
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
Z večino tega, kar si napisal se strinjam. Jaz sem pač odgovoril na kratko, ker sem zgolj odgovarjal na tvoje vprašanje o eni hipotezi.

Nisem imel v mislih, da bi moja punca karkoli vnašala ali pa anketirala .. obdela le podatke. Je pa res, da kandidati to pričakujejo. Pač, nimajo jasno pošlihtanih zadev.

Da pa lahko ti sestaviš nek vprašalnik, pa še vedno trdim, da potrebuješ ogromno časa. Če mi nekdo naredi vprašalnik v enem dnevu, mu plačam tudi 2000€.

Ampak da smo si na jasnem: to ne pomeni zgolj napisati in obdelati podatke!
To pomeni:
1. preštudirati VSO literaturo na izbrano temo (ne samo v slovenskem jeziku .. . Večino baz v angleškem jeziku)
2. na podlagi raziskav, ki so bile narejene do tega trenutka sestaviti zanimiva vprašanja, ki bodo prinesla nekaj novega ali pa preverjala podatke, ki so v preteklosti bili nejasni ali pa spreminjajoči,
3 izvesti anketiranje,
4 obdelati podatke in
5 potem obrazložiti (obesiti meso na kosti) na podlagi prvega dela tega procesa dobljene rezultate ..

Evo, mu dam 2000€.

Ne vem, zakaj se potem jaz s svojo doktorsko jebem že toliko časa.

Jasno pa, da lahko celo diplomsko, ne samo vprašalnik, narediš v enem dnevu. Jaz sem jo sicer v sedmih, ampak sem bil len. Aja, pa ni copy/paste varianta, da ne bo pomote. Je pionirsko delo na izbrani tematiki na področju Slovenije. Pa še v tujem jeziku sem jo napisal.
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.270
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Teoretično podlago potrebuješ za postavitev hipotez, ne vprašalnika. Hipoteze pa potrebuješ za postavitev vprašalnika.

To ni obdelava podatkov, ampak priprava teoretičnega dela strokovnega dela, kar pa je skupaj z obdelavo že pol strokovne naloge. Če kandidat sam pripravi teoretični del strokovne naloge s 30 - 50 viri (strokovnimi), potem lahko na podlagi napisane teorije pripraviš vprašalnik, s čimer preveriš podano teorijo oz. na podlagi teorije preveriš nekaj drugega, povezanega s tem.

Obdelava podatkov je to, kar pravi besedna zveza. Obdelava podatkov.
smile-1.gif
Zato se verjetno nisva razumela na začetku.
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
To bo, ja.

Če bi pa še "kandidati" razumeli, d aje obdelava podatkov samo igra s številkami, ne pa vse ostalo, bi bilo pa še lepše
wink-1.gif