Občasno delo v penziji - kako to uradno urediti

kocka

Pripravnik
18. sep 2007
446
12
18
Ker vem, da je tukaj veliko takih, ki se spoznajo na zakonodajo bi prosil za nasvet. Znanec je v penziji in bi občasno opravljal določena mehanična popravila. Opravljal bi delo tako za fizične osebe, kot tudi za podjetja. Kako to najbolj elegantno urediti, da je vse po reglcih, saj penzija mora ostati, ker so to bolj občasna dela, tako da bi bil bolj kot nek dodatek k penziji, ki je že tako in tako mizerna. Hvala za vse konkretne predloge.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
se bojim, da po uradni poti ne bo šlo tako kot bi vi radi.
Sem slišal za primer, da je moral penzijo vračat al neki, ker je imel doma sončne celice in je višek elektrike prodajal nazaj v omrežje.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.740
1.526
113
Citat:
Uporabnik Fusion pravi:
se bojim, da po uradni poti ne bo šlo tako kot bi vi radi.
Sem slišal za primer, da je moral penzijo vračat al neki, ker je imel doma sončne celice in je višek elektrike prodajal nazaj v omrežje.

Menda so zdaj prišli k pameti in spremenili zakonodajo, tako da to ni več problem...
zmaga.gif
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Te zakonske omejitve so itak ena velika bedarija.

Kot prvo, pokojnina ni nobena socialna pomoč, ampak je bila vplačevana 40 let in naj bi mu po tem pripadala, ne glede na to, če še kaj miga ali ne.

Ne vidim razlogov, zakaj nekomu ne bi pustili še naprej delati. če je še zmožen, saj bo imela država samo korist s pobiranjem dodatnih davkov.
Če bo samo doma ležal, pa teh davkov ne bo .. mislim ... kot, da smo v butalah
bonk.gif
 

alpine

Fizikalc
22. feb 2012
2.564
21
38
Škofja Loka
Citat:
Uporabnik uuu pravi:
pokojnina ni nobena socialna pomoč, ampak je bila vplačevana 40 let in naj bi mu po tem pripadala, ne glede na to, če še kaj miga ali ne.

Tole ne bo držalo, ker denar se ni nikamor nalagal, ampak porabljal.
Če bi tole tvoje držalo bi upokojenci dobival višjo pokojnino.
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Višina pokojnine se usklajuje glede na razmere in ni, niti ne more biti točno določeno, kolikšna mora biti.
Gre za medgeneracijsko solidarnost, oziroma pogodbo. Naši starši so vplačevali za svoje starše, mi vplačujemo za naše starše, naši otroci bodo vplačevali (ali že vplačujejo) za nas itd.

Pomembno je, da pokojnina ni socialna pomoč, ampak pravica, ki izhaja iz preteklih namenskih vplačil po medgeneracijski pogodbi.

Medgeneracijski sporazum je nekakšna nuja, saj prepustiti posameznikom, da bodo že sami poskrbeli za svojo starost je utopija, ker tega večina ne bo naredila drugače, kot da so prisiljeni sproti vplačevati, na stara leta jim bo itak zmanjkalo in tako bi večina postala dejanski socialni problem brez vsega.