Še to. Vsi omenjajo npr Simobil kot majhnega playerja v primerjavi z Mobitelom in Telekomom. Dajmo pozabiti na meje in pogledati stvari bolj realno. Simobil je v popolni lasti avstrijskega Telekoma. Dejansko Mobitel in Telekom nista največja playerja v Sloveniji ker jima nasproti stoji avstrijski Telekom skozi lokalno ekspozituro Simobil.
Seveda se APEK s tem ne ukvarja ker je omejen z nacionalnimi mejami. Podjetja pa niso in v telekomunikacijah ni nikomur v državi nič spornega, če ima eden izmed operaterjev cel kup poslovnih operacij v tujini, outsourcanih, npr billing, storitve in še marsikaj.
Pa še nekaj drugega. TS postaja majhna multinacionalka. Kar se bo ustvarjalo v tujini bo končalo v Sloveniji, od tu pa se bodo vodile glavne zadeve in odločalo, kaj in kdo ter za koliko bo delal. Če bi bil TS v lasti npr nemškega Telekoma bi bil nič več kot še en Simobil. PRihodek bi prihajal le z domačega, slovenskega trga, odločitve in dobiček pa bi vlekli Nemci in ne bi ostajal v Sloveniji. Tudi prihodek iz tujih operacij, ki bo sedaj končal v Sloveniji, bi Slovenijo zaobšel in odšel v Nemčijo. V Sloveniji se ne bi več nič vlagalo v razvoj, odpikalo bi se slovenske dobavitelje, poslovne partnerje, sodelovanje z univerzami itd. Ni tukaj v igri le TS ampak ogromno delovnih mest po Sloveniji, ki so z njim povezana. V primeru tujega lastništva bi ta denar in delovna mesta obstajala v tujini.
Nemci zelo dobro vedo zakaj želijo imeti "svoj" telekom, enako Avstrijci. In naredili bodo vse, da njihov ostane ter se regionalno širi ker se s tem prihodek iz teh operacij steka v Nemčijo oziroma Avstrijo.
Nekateri Slovenci pa bi najraje igrali konjskega hlapca in z velikimi veseljem še tisto kar imamo prodali tujcem zato, da bi lahko ponovno denar (namesto pritekal) odtekal v tujino, od koder bi prihajale tudi komande.
Nimam nič proti tujcem, naj pridejo, uredijo greenfield naložbe ali pa pokupijo tista obstoječa podjetja, ki v slovenski lasti res nimajo trga in prihodnosti. V tistih redkih primerih, ko pa slovenska podjetja posežejo v tujino in postanejo multuinacionalka pa je potrebno poskrbeti, da ostanejo slovenska podjetja in da se denar iz regije (Slovenija je majhna) vrača nazaj v Slovenijo.
Hipotetično vprašanje: bi raje videli Krko v lasti Britancev, recimo GSKja ali v slovenski lasti? Imamo primer Leka, kjer se je ta napaka prodaje tujcem zgodila. Obnašamo še (nekateri) kot da Slovenci nismo zmožni imeti lastnih uspešnih podjetij in da je najbolje, če kar vse razprodamo tujcem. Sorry, na to ne pristajam.