Navtična navigacija

Mantara

Pripravnik
6. avg 2007
355
3
18
Pozdravljeni,

na ribiškem čolnu bi rad imen navigacijo. Uporabljal pa bi prenosnik.
Torej zanima ne kateri GPS sprejemnik priporočate, kateri software in katere navtične karte priporočate.
Software recimo bi rad da ima samodejen izris poti, če vnesem koordinate, pa da si zapomni recimo vnešene koordinate kjer sem odvrgel mrežo, da se lahko vrnem po njih.

Nisem expert za navigacije, zato prosim za pomoč začetniku
smile-1.gif
Hvala!
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.437
4.420
113
49
Na sončni strani ALP
Za na PC Garmin HomePort. Za karte pa BlueChart G2V.

Ne razumem kaj misliš kot samodejen izris poti? Če misliš samodejno izračunavanje poti, potem rabiš namensko napravo kar Garmin ima v kombinaciji z BlueChart G2V kartami. V kombinaciji z radarjem, če ga imaš, se ti bo umikal tudi ostalim stvarem na vodi. Potem tole priključiš še na avtopilota in uživaš...
grin1.gif


Točke kjer si vrgel mrežo pa lahko označiš tudi v HomePortu oz. na sami napravi. Tudi vodenje do te točke deluje. Pri PC aplikaciji ti kaže direktno pot (po zraku), če pa delaš z namensko napravo, pa te bo vodil okoli otokov. Na PC aplikaciji pa si seveda lahko pot tudi ročno popravljaš in urejaš... Nisem pa toliko testiral, da bi videl, če deluje avtomatika tudi v HomePort...
smirk-1.gif


---

Sam za na morje uporabljam ročnega Garmina Oregon 300 in BlueChart G2 kartografijo. Ker ga imam predvsem za jadranje si že doma pripravim rute in interesne točke katere potem poiščem in uporabim za vodenje.

Če kdo obvlada še Magelana, pa naj pripiše še svojo izkušnjo.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Mislim da PC Garmin Homeport ne omogoča navigacije, ampak je le "Mapsource" za navtiko. Lahko si planiraš in pregledaš karto ter izlete, a navigirati ne moreš z njim. Morda se motim.

Lahko pa to počne na notebooku s tem programom.
http://www.pcplotter.com/

Samo ko kupi karte in program+sprejemnik, se mu za "domačo" rabo skoraj bolj splača kupiti namensko napravo, npr. kakšnega Garmina, tudi Oregon bi bil ok.

Verjetno si bo prvo potrebno odgovoriti koliko denarja si se pripravljen znebiti?

Za silo pa bi lahko to počel s programom za notebook Garmin mobile PC + Bluechart (navadni 2008.5). Za "male" pare, toliko da potestira.
 

Mantara

Pripravnik
6. avg 2007
355
3
18
Fantje hvala vam za te informacije
cool-1.gif

Za začetek bom probal res Garmine mobile PC + bluechart.
Predvsem mi je važno da lahko označim kje sem pustil mrežo in da mi pokaže pot do nje nazaj.
Glede sprejemnika a Garmine mobile pc deluje samo z GPS 20x ali lahko tudi kak drugi sprejemnik se uporabi? Če se da, katerega priporočate? Tega GPS 20x ne najdem nikjer na garmin.si strani...

Še enkrat vam hvala
smile-1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Z Garmin mobile PC boš to lahko počel, pač shraniš koordinato med priljubljene (npr. vrša Jastogi, mreža delfini
smile-1.gif
itd.

Glede samega sprejemnika, ne vem koliko stane, se pa da kot sprejemnik uporabiti skoraj vsaka garmin naprava. Jaz bi si raje kot tak sprejemnik kupil najcenejši Garmin Nuvi (okoli 100 EUR) al pa kaj rabljenega za do 60 -70 EUR (Nuvi 205 npr.).

Na ta način dobiš še samostojno napravo za navigacijo na en mah. Ko rabiš je antena, drugače pa jo nosiš v žepu.
Nuvija prepričaš, da deluje kot usb sprejemnik preprosto in sicer držiš par sekund prst na ikoni za baterijo, da prideš v sistemski menu, nakar priklopiš na usb in že sprejema signal, pc pa ga takoj najde, enako tudi Mobile PC (zazna npr. kot Nuvi 205
smile-1.gif


Možno je uporabljati tudi druge sprejemnike z Garmin mobile PC, vendar moraš še potem z enim dodatnim programom emulirati garminov "jezik" (gps gate npr.).

Glede karte pa moraš uporabiti Bluechart Atlantic 2008.5 (morje in otoke se itak ne spreminjajo kot ceste), saj mobile PC najnovejših pomorskih kart s satelitskimi slikami ne podpira.

Bom dal kakšno sliko.
 

Teddy

Pripravnik
10. jun 2008
568
0
16
Ljubljana
Če maš pa kej več dnarja, si pa lahko omisliš notebooka z vgrajeno GPS napravo. Najceneje je pa opisal že Snecer. Pa tud odvisen, če si potem želiš navigirat še na cesti. Pa še nekaj. Jaz sem imel zmeraj mapo Jadrana na garminu, ko mi je pa primanjkovalo prostora sem jo pa dal na kartico. Nazadnje je pa mogla it Evropa na kartico, Jadran pa nazaj na garmina. Potem mi je pa naprava čist zablokirala. Moral sem jo nesti na servis. Zdaj mi ista karta lepo špila na drugi kartici, ki je kot rezerva v žepu garmina. Ne vem zakaj je tako, mogoč se je to že zgodl tud komu drugemu.
 

winch

Zelenc'
31. maj 2011
2
0
1
zdravo
mene pa zanima kako je z tole zadevo Garmin mobile PC + Bluechart (navadni 2008.5) imam instalirano dela gps in ostalo, ko pa grem z misko iz ljubljane po zemlejvidu proti Zadru, pa se zadeva nekako obesi pise risanje in vse skupaj obstane, izklopil sem cestne in ostale prikaze za ceste in nastavil na at gps location,samo za info na telefonu nokia navigator pa zadeva dela izvrstno,vendar na jadrnici pride prav vecji ekran.

Garmin mobile PC + Bluechart (navadni 2008.5)
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Očitno je, da Garmin mobile PC ni kompatibilen s to karto, omenjeni problem sem tudi sam že opazil=omrzal programa.
Uporabljaš lahko le AT ali AR, vendar tam ni globin, kar verjetno prav pride pri jadrnici, ki pa itak ima sonar?
 

winch

Zelenc'
31. maj 2011
2
0
1
zdravo
jst mam verzijo 5.0.70 nekaj takega, a je kaksna verzija nizja ko dela al pa kaj podobnega.
kaj si mislil z AT in AR.