Napeljava kablov za kamere

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.424
263
83
Kras
www.mtl.si
Pred fasado bom napeljal po zunanjih stenah hiše kable za kamere. UTP bo dovolj? Večina kamer ima POE, sicer bi pa rešil s POE injektorjem, tako da ne bi ravno vlekel še napajalnih kablov do kamer.
Težavo imam, kam naj vse te kable povlečem. Najbolj elegantno bi bilo na podstrešje, ki pa ni zaprto, kar pomeni, da bo poleti tudi 45+ stopinj noter, pozimi pa tudi -10.
Razmišljal sem, da bi na podstrešje dal samo stikalo in potem en kabel UTP potegnil dol na mesto, kjer bi bila snemalna naprava oz. povezava na LAN. Kaj menite?
Kakšen drugi predlog, kako to rešiti?

Zanima me tudi, če ste pred fasado vgradili kakšne nosilce za kamere ali ste potem enostavno na samo izolacijo montirali kamere?
 
Pred fasado bom napeljal po zunanjih stenah hiše kable za kamere. UTP bo dovolj? Večina kamer ima POE, sicer bi pa rešil s POE injektorjem, tako da ne bi ravno vlekel še napajalnih kablov do kamer.
Težavo imam, kam naj vse te kable povlečem. Najbolj elegantno bi bilo na podstrešje, ki pa ni zaprto, kar pomeni, da bo poleti tudi 45+ stopinj noter, pozimi pa tudi -10.
Razmišljal sem, da bi na podstrešje dal samo stikalo in potem en kabel UTP potegnil dol na mesto, kjer bi bila snemalna naprava oz. povezava na LAN. Kaj menite?
Kakšen drugi predlog, kako to rešiti?

Zanima me tudi, če ste pred fasado vgradili kakšne nosilce za kamere ali ste potem enostavno na samo izolacijo montirali kamere?
če boš delal izloacijsko fasado, se te zadeve (vsaj pri nas je bilo tako) ureja, ko je fasada narejena
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.352
2.762
113
Odvisno kako boš napajal kamere. Če direktno s snemalnikom potem boš moral kable povleči do snemalnika. Če z POE stikalom potem lahko daš to stikalo na podstrešje in potegneš samo en kabel do snemalnika. Odvisno sicer od sistema, ki ga boš uporabil.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.137
9.257
113
EU
Najboljše zate je da POE stikalo s plehnatim ohišjem (vročina) daš na podstrešje. Od stikala pa navzdol UTP in napajalni kabel za stikalo.
Sam imam glih obratno. Vsi kabli od kamer prek podstrešja dol v dnevno (omaro) , kjer je POE stikalo. Zato, da se izognem možnosti okvar stikala na podstrešju, in možnosti požara. Tudi servisiranje linije od spodaj je lažje, kot skakanje po podstrešju.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.424
263
83
Kras
www.mtl.si
če boš delal izloacijsko fasado, se te zadeve (vsaj pri nas je bilo tako) ureja, ko je fasada narejena
Absolutno ne. Kable bom sedaj potegnil po zidovih in potem gre čez fasada. Ne bom nove fasade razbijal ali vlačil kable po njej ;).
Najboljše zate je da POE stikalo s plehnatim ohišjem (vročina) daš na podstrešje. Od stikala pa navzdol UTP in napajalni kabel za stikalo.
Sam imam glih obratno. Vsi kabli od kamer prek podstrešja dol v dnevno (omaro) , kjer je POE stikalo. Zato, da se izognem možnosti okvar stikala na podstrešju, in možnosti požara. Tudi servisiranje linije od spodaj je lažje, kot skakanje po podstrešju.
Se strinjam, to bi bilo najbolje, ampak ni ravno enostavno izvedljivo.
Zato sprašujem za izkušnje, če Ima kdo stikalo na vročem podstrešju in kako se obnaša?
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.352
2.762
113
Absolutno ne. Kable bom sedaj potegnil po zidovih in potem gre čez fasada. Ne bom nove fasade razbijal ali vlačil kable po njej ;).

Se strinjam, to bi bilo najbolje, ampak ni ravno enostavno izvedljivo.
Zato sprašujem za izkušnje, če Ima kdo stikalo na vročem podstrešju in kako se obnaša?
Jaz sem en čas imel stikalo na podstrešju. Saj gre ampak zmeraj je tisti ...kaj pa če... občutek. Potem sem se potrudil in v obstoječe cevi potegnil še nekaj kablov in imam vse na enem mestu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.215
305
83
pvc cevi daj, pa not pol kable. kam potegnit pa tezko recemo ker layout no znan.jaz bi recimo pri meni vlekel v klet samo ce je ti nimas...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.531
5.578
113
Ja server in ostala periferija naj bo definitivno nekje na hladnem (in kjer te beli šum ne bo motil)...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.799
639
113
Pred fasado bom napeljal po zunanjih stenah hiše kable za kamere. UTP bo dovolj? Večina kamer ima POE, sicer bi pa rešil s POE injektorjem, tako da ne bi ravno vlekel še napajalnih kablov do kamer.
Težavo imam, kam naj vse te kable povlečem. Najbolj elegantno bi bilo na podstrešje, ki pa ni zaprto, kar pomeni, da bo poleti tudi 45+ stopinj noter, pozimi pa tudi -10.
Razmišljal sem, da bi na podstrešje dal samo stikalo in potem en kabel UTP potegnil dol na mesto, kjer bi bila snemalna naprava oz. povezava na LAN. Kaj menite?
Kakšen drugi predlog, kako to rešiti?

Zanima me tudi, če ste pred fasado vgradili kakšne nosilce za kamere ali ste potem enostavno na samo izolacijo montirali kamere?
Pred fasado potegneš samo kable, ki potem gledajo ven (recimo kak meter). Potem pa se v zaključeno fasado s polžki pritrdi podnožje (junction box) za kamero (neke vrste nadometna doza), kjer je not skrit višek kabla in na katero se potem kamera privijači.

Glede switcha pa poglej uradni podatek o razponu temperature okolice, večina navadnih ima razpon nekje od -10 do +40, kar zna biti premalo. Imaš pa potem še industrijske switche, ki pa imajo precej večji razpon, tam do +65, nekateri celo do +75 stopinj. So pa seveda precej dražji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.859
6.173
113
pri taščici
Pod fasado polozi cevi, pa pazi kako bos sel okol vogalov(mogoce najbolje vogal po diagonali prevrtat), da bos lahko kdaj menjal kable ce bo treba.
Za lan kabrl je dovolj najtanjsa cev, mislim da 16. Lahko na en vogalu pokrijes z dvema kameram dve smeri mogoce?
Potem pa vse cevi vleci do snemalnika.
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.307
135
63
Pod fasado polozi cevi, pa pazi kako bos sel okol vogalov(mogoce najbolje vogal po diagonali prevrtat), da bos lahko kdaj menjal kable ce bo treba.
Za lan kabrl je dovolj najtanjsa cev, mislim da 16. Lahko na en vogalu pokrijes z dvema kameram dve smeri mogoce?
Potem pa vse cevi vleci do snemalnika.
Kamere so lahke in se brez težav pritrdijo na narejeno fasado, se pač uporabijo ustrezni plastični vložki za tip fasade, ki ga imaš. Kar se tiče pa switcha na podstrešju, ne bi smelo biti kakšnih težav. Takšna rešitev je kar pogosta, pa nekateri dajo gor tudi snemalnik in UPS, da jim ob morebitnem vlomu ne odnesejo še snemalnika. Če te skrbi za požarno varnost, lahko uporabiš tudi malo boljši switch, ki dobi elektriko preko POE (npr. unifi flex) oziroma pošlješ na podstešje 48V in ne 230V. Je pa predvsem potrebno vse kable potegniti po ceveh, ker so največja nevarnost razne kune, miši in podobno. Switch pa daš v ustrezno plastično dozo ali kovinsko omarico, tudi odsluženo kovinsko ohišje za računalnik pride prav.

Jernej
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl

smrkec

Majstr
5. sep 2007
2.022
437
83
Jaz sem delal z reolink, pa sem vse kable speljal na NVR. Res pa je bil nvr tik pod podstrešjem v shrambi...

Ali vsi NVR delajo tako, da lahko samo en kabel spelješ do njega?
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.307
135
63
Jaz sem delal z reolink, pa sem vse kable speljal na NVR. Res pa je bil nvr tik pod podstrešjem v shrambi...

Ali vsi NVR delajo tako, da lahko samo en kabel spelješ do njega?
Če imaš samo IP kamere in ločen POE, potem lahko. Če imaš dober internet, lahko daš snemalnik na drugo lokacijo :).

Jernej
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.137
9.257
113
EU
Pritrditev kamere na fasado je malo težavna zaradi stiropora spodaj. Sem pritrdil senzor gibanja za luč z dvema tiploma. Drži ok, ker je lahek. Težava je nastopila, ko je crknil in ga nisem mogel dol sneti, ker se je plastični vložek vrtel skupaj z vijakom.
Kamero imam na previsu strehe. Tam je vodoravna Knauf plošča, in drži kamero s priloženimi vijaki. Brez PVC vložkov.

 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl
27. jan 2022
5.494
2.129
113
Pritrditev kamere na fasado je malo težavna zaradi stiropora spodaj. Sem pritrdil senzor gibanja za luč z dvema tiploma. Drži ok, ker je lahek. Težava je nastopila, ko je crknil in ga nisem mogel dol sneti, ker se je plastični vložek vrtel skupaj z vijakom.
Kamero imam na previsu strehe. Tam je vodoravna Knauf plošča, in drži kamero s priloženimi vijaki. Brez PVC vložkov.

Zato ker nisi uporabil pravega "dibla"!

zidni-vlozek-fischer-fid-90-k-za-stiropor-1985395.jpg
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.424
263
83
Kras
www.mtl.si
Hvala vsem za odgovore.
pvc cevi daj, pa not pol kable. kam potegnit pa tezko recemo ker layout no znan.jaz bi recimo pri meni vlekel v klet samo ce je ti nimas...
PVC cevi bodo absolutno ;). Če je potrebno kdaj kaj zamenjati.
Ravno razmišljam, če bi lahko kam drugam napeljal zadevo.
Pred fasado potegneš samo kable, ki potem gledajo ven (recimo kak meter). Potem pa se v zaključeno fasado s polžki pritrdi podnožje (junction box) za kamero (neke vrste nadometna doza), kjer je not skrit višek kabla in na katero se potem kamera privijači.
Imaš morda kakšno fotografijo ali link te zadeve?
Pod fasado polozi cevi, pa pazi kako bos sel okol vogalov(mogoce najbolje vogal po diagonali prevrtat), da bos lahko kdaj menjal kable ce bo treba.
Za lan kabrl je dovolj najtanjsa cev, mislim da 16. Lahko na en vogalu pokrijes z dvema kameram dve smeri mogoce?
Potem pa vse cevi vleci do snemalnika.
Se že dela tako okrog vogalov ;). Sicer za elektriko, ampak itak je enako...
image_2024-08-13_144658686.png
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.799
639
113
Če iščeš "junction box" boš našel polno zadetkov.

Ampak načeloma na koncu izgleda nekako takole:
1723554541087.png


Sama "doza" pa je nekako takole:
1723554574278.png


Moreš edino paziti da kupiš pravo dozo za tvoje kamere - luknje za pritrjevanje kamere na dozo morajo seveda biti na pravih mestih. Verjetno se dobijo kakšne univerzalne ali pa verjetno tudi kakšne brez lukenj (in si jih potem sam narediš).