Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik Ice pravi:
Laično vprašanje glede najema oziroma nakupa strežnika za postavitev spletne strani z veliko obiskovalci. Torej zanima me kakšne karateristike oziroma kakšen finančni zalogaj je potreben za delovanje strani z veliko številom obiskovalec..recimo 100k + dnevno?
Nakup? Če da v kakšnih številkah je govora?
Najem če sploh omogoča kdo najem za take spletne strani?
Kako postaviti v primeru da pade eden? Imeti dodaten strežnik za backup? Mogoče dva? Nedelovanja ne sme biti tako da mora stvar delovati 110% zanesljivo.
Mogoče kakšna povezava kjer se da prebrati malo več o tem?
100k dnevno "ni veliko". Jasno za pravo in optimizirano kodo webstrani ki jo poganajajo solidni servisi. To bi zmogl lvsak "manjši" server -> govorimo o konfiguraciji okoli i7 in recimo 16GB rama dalje. (recimo da se da sestavit konfiguracijo od 1000-1500 EUR dalje)
Zanesljivost je večja jeba, tu jasno obvezno diskovno polje v RAIDu že zaradi hitrosti, to ti doda tudi zanesljivost najbolj kritičnih komponent (diskovja). Kaj več samo potencira stroške (redundančen napajalnik, ECC ram. serverski proci) ... in finalno si iz ENAKO močnega serverja kot je omenjen prej naredil 3-5x dražjo verzijo ki ima eno decimalko večjo zanesljivost. Še vedno te to ne reši pred izpadi.
Za 100% zanesljivost rabiš cluster serverjev in povezanih servisov. Tehnično to pomeni da lahko furaš tudi malce slabše mašine (ki so lahko čisto navadni desktop PCji) vzporedno in jim "razporejaš" obremenitev (load balancing).
Če nimaš vsaj 3h serverjev se cluster ne izplača, v tem primeru lahko furaš main+backup, ko glavni server škripne preklopiš v backup ki ima "mirror" podatkov.
Server postaviš (ali pa pač najameš) v hosting firmah ki jih imaš tudi pri nas nekaj (čeprav če omenjaš 100k+ dvomim da je to slovenski trg). Hosting z redundančnim internetom in pa napajanjem te stane med 50-150EUR/mesec (2U ohišja).
Vse zgornje ideje zahtevajo "sysadmina" ki bo postavil in skrbel za server, če to nisi ti oz. ga v firmi ni potem je to lahko kar ogromen strošek. V tem primeru je bolje izbrati končno storitev.
VPS = dobra stvar je da imaš vse pod kontrolo, slaba stvar je da še vedno nimaš fizične mašine (glej da izbereš ponudbo ki ima live-image backupe oz samodejni restor v primeru crka fizične mašine)
Cloud opcije (jih je več tipov) = tehnično nimaš skrbi za sistem in zanesljivost, je pa res da so tu potem omejitve. Samo za hosting webstrani ne vidim problema.
Najem je dolgoročno dražji je pa začetna investicija manjša + nimaš jebe glede sistemskih zadev. Prednost je tudi skalabilonost kjer pač doplačaš več ko rabiš več, začneš pa z minimum.