http://www.ptice.si/
Ko ptica pade iz gnezda PDF Natisni E-pošta
Na tleh sem našel mladiča. Kaj naj naredim?
Ko na tleh najdemo ptičjega mladiča, takšnega, ki ne more (dobro) leteti ali pa zgleda zapuščen in osamljen, je naša prva misel, da ga bi vzeli s seboj domov in poskrbeli zanj. Vendar je takšno ravnanje kvečjemu škodljivo kot koristno, saj v večini primerov mlada ptica sploh ne potrebuje naše pomoči.
Najprej se ozrite naokoli in poglejte, če je kje v bližini ptičje gnezdo. Če je mladič slabo operjen in še ni sposoben hoditi, skakati, se oprijeti trdno vašega prsta ali pa se celo ne premika, potem je mladič golič. Če je temu tako, potem je njegovo gnezdo prav gotovo kje v bližini. Če lahko najdete gnezdo (ki je lahko zelo dobro skrito v grmovju ali pa visoko v drevesu ali na stavbi), položite mladiča čim hitreje vanj. Če gnezda ne najdete, mladiča položite v škatlo ali zaboj in ga namestite na višje, zavetno mesto v bližini, kjer ste ga našli. Ne skrbite “ starši mladiča ne prepoznavajo po njegovem vonju!
Če je mladič operjen in je sposoben skakanja in premikanja, z nožicami pa se z lahkoto oprime vašega prsta kot se oprime veje, potem je to begavec. Ti mladiči so večinoma ljubki in puhasti, zato lahko prav zlahka predpostavljamo, da je bil ptič zapuščen in nas potrebuje. Vendar ni tako “ ti mladiči potrebujejo posebno prehrano, od svojih staršev pa se morajo naučiti obnašanja in oglašanja, torej stvari, ki jim jih mi ne moremo nuditi.
Na srečo so »zapuščeni« ptičji mladiči večinoma popolnoma zdravi begavci. Njihovi starši so nekje v bližini in jih opazujejo. Ker starši nimajo samo enega mladiča, ampak morajo nahraniti kar nekaj lačnih ust, so begavci razkropljeni naokoli. Starši bodo slej ko prej poskrbeli tudi za mladiča, ki ste ga našli, če vas le ne bo v bližini.
Ko begavci zapustijo svoje gnezdo, se vanj redko spet vrnejo. Tudi če opazite gnezdo, mladičev ni potrebno vračati vanj, saj bodo v kratkem gnezdo ponovno zapustili. V večini primerov vaša intervencija sploh ni potrebna. Mladiča starši prepoznajo po glasu, zato se bodo k njemu vrnili takoj, ko bo minila nevarnost (torej tudi vaša prisotnost).
Če ste našli oba ptičja starša mrtva ali ste prepričani, da je ptičji mladič zapuščen, potem je najboljše, da ga odnesete v zavetišče za živali, kjer bodo poskrbeli zanj.
Če ne odnesem ptičjega mladiča, ki sem ga našel na tleh, ali ga bosta pokončala maček ali pes?
Tudi to se lahko zgodi. Najboljše je, da svoje kosmate ljubljenčke toliko časa zadržite v notranjih prostorih (če je možno), da se ptica sama umakne (oziroma ravnate tako, kot je opisano zgoraj). Takšno »nebogljeno« stanje mladiča traja največ nekaj dni. Če prepustite skrb za mladiča njegovim staršem, ima veliko več možnosti za preživetje, kot če bi zanj poskrbeli vi.
Ali bodo starši ptičjega mladiča prepoznali moj vonj, če se ga bom dotikal?
Velja napačno prepričanje, da bodo starši ptičjega mladiča zapustili, če se ga bo dotaknil človek, saj ima večina ptic ima slabo razvit vonj. Svoje mladiče starši prepoznavajo po videzu in oglašanju. Zato je povsem varno, če poberete ptičjega mladiča in ga vrnete v gnezdo oziroma ga odnesete na varno nekam v bližino, kjer ste ga našli “ njegovi starši bodo zagotovo poskrbeli zanj.
Zakaj ptice zapustijo gnezdo, še preden znajo leteti?
Za nekatere vrste ptic je prednost, da čim prej zapustijo svoje gnezdo. Ljudje mislijo, da so gnezda varna, prijetna bivališča. Vendar plenilci z lahkoto najdejo gnezdo, polno glasnih mladičev. Poleg tega je lahko gnezdo leglo parazitov. Zato starši vsak dan pridno »delajo« od jutra do večera, da bi svoje mladiče čim prej spravili iz gnezda. Ko mladiči gnezdo zapustijo, se razkropijo naokoli, starši pa jih lahko vodijo vsak dan na drugo prenočišče, s čimer povečujejo možnost njihovega preživetja. Nekatere vrste ptic, kot so recimo lastovke, detli in nekateri drugi duplarji, gnezdijo tam, kjer v bližini njihovega gnezda ni vej, na katere bi se mladiči usedli, zato se mladiči teh vrst večinoma zadržujejo v gnezdih, dokler niso dobri letalci.