Montaža smart metra v elektro omarico

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Kam oziroma ali lahko namestimo shelly3em v glavno elektro omarico ki je v notranjih prostorih !

V omarici je števec in pancarke. V tej omarici je tudi odvod še v en objekt garaža.klet...

Dejstvo je ,da dejansko so samo v tej omarici vse tri faze in je smiselno da bi shelly tu priključil.
 

Priponke

  • 1696449201497 (Custom).jpg
    1696449201497 (Custom).jpg
    57,1 KB · Ogledi: 80
  • image_25632 (1).png
    image_25632 (1).png
    108,8 KB · Ogledi: 79

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.832
728
113
www.jernej.org
Načeloma se to priklopi v omarici, kjer imaš varovalke (tudi tam bi moral imeti vse tri faze). Je shelly tako dizajniran, da se zmontira na enaka vodila kot avtomatske varovalke. Tehnično bi seveda šlo tudi v glavno elektro omarico... ampak ti jo lahko uradno odpre samo elektro (proti plačilu)... pa še tam ne vem, če ti bi dovolili svojo opremo not priklapljat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Leon2007 in Hanzi

motoroki

Fizikalc
30. maj 2022
519
97
28
Kam oziroma ali lahko namestimo shelly3em v glavno elektro omarico ki je v notranjih prostorih !

V omarici je števec in pancarke. V tej omarici je tudi odvod še v en objekt garaža.klet...

Dejstvo je ,da dejansko so samo v tej omarici vse tri faze in je smiselno da bi shelly tu priključil.
Ta omara je namenjena prvenstveno za števec , glavne varovalke in drugo opremo, ki je pod domeno lokalnega elektra, zato je dostop možen samo z njihovim ključem. Zato se v te omare ne montirajo druge naprave, ki so privatnega značaja. Najdi si nek drugi podrazdelilec, v katerem je tisto, kar rabiš..zakaj boš pa imel ta gadget?
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Načeloma se to priklopi v omarici, kjer imaš varovalke (tudi tam bi moral imeti vse tri faze). Je shelly tako dizajniran, da se zmontira na enaka vodila kot avtomatske varovalke. Tehnično bi seveda šlo tudi v glavno elektro omarico... ampak ti jo lahko uradno odpre samo elektro (proti plačilu)... pa še tam ne vem, če ti bi dovolili svojo opremo not priklapljat.
To je starejša hiša , ne stara stara..ampak druge omarice ni. Naprej v hiši so okrogle talilne varovalke , vendar niso vs tri faze pripeljane na te varovalke. Iz glavne omarice s števcem je iz pancerk peljana še druga napeljava v sosednji objekt zopet na okrogle talilne varovalke ,garaža ,klet... Tam sicer so vse tri faze. Ampak , kolikor si jaz razlagam ,tam ne bo pravilna meritev ker je nekako samo "polovica faze " . Na tem objektu je recimo na fazi 3 ampere , na pancarki se pa združi še faza iz hiše recimo 2 ampera in je skupni tok na pancarki 5 amperov. In to bi jaz želel meriti s shelly 3em ,če naj ima smisel ta meritev. Tako po laično bi rekel da se na eni pancerki združita dve veji . In če merim samo na eni veji nimam pravilne meritve. Zato želim priklop v tej glavni omarici.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.870
113
pri taščici
Ne bo najceneje, bos pa imel najvec svobode ce bos med to omarico in tvoji omarici postavil se eno omaro, kamor bos lahko montiral željeno opremo sedaj in v prihodnosti brez klicanja Elektra in poseganja v njihovo omaro. V novo omaro pripeljes en kabel od stevca , tam montiras željeno opremo , potem pa dalje razcepis na dve sedanji omari.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Verjetno imaš dobro idejo ,samo mi res nima smisla delati takšnega posega za tako malo napravo.

Na koga bi se pa sploh moral obrniti ,da bi to nekako zmontiral "uradno" .
Napajanje 220v za shelly bi vzeli za števcem ,pa tokovne klešče na faze, res ni neka fantastika. Samo od koga dobiti odobritev ?
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Verjetno imaš dobro idejo ,samo mi res nima smisla delati takšnega posega za tako malo napravo.

Na koga bi se pa sploh moral obrniti ,da bi to nekako zmontiral "uradno" .
Napajanje 220v za shelly bi vzeli za števcem ,pa tokovne klešče na faze, res ni neka fantastika. Samo od koga dobiti odobritev ?
Od kje si?

Na odvodnih žicah ni nobenih zadržkov
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Baje da se v omarico ne sme , drugje pa nimam vseh treh faz združenih... Tako da slabo mi kaže..
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.832
728
113
www.jernej.org
Lahko si pa na vsako fazo ločeno priklopiš enofazni merilec... bo malo dražje. Ampak še vedno ceneje kot pa, da si greš postavljat neko centralno omarico.

 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.870
113
pri taščici
Jaz vem da bi (sem postavil na notranjo stran stene stecvcne omare, samo kabel cez steno potegnill) ) zraven stevcne omare postavil novo omaro(sama omara je nekih 30 evrov (brez varovalk in podobne notranje vsebine) in sedaj v prihodnosti lahko delam v tej omari karkoli hočem "brez vednosti" Elektra.
Postavil sem si priklop za agregat(stikalo 1-0-2) , odstevalni stevec, odseke po hiši "razdelil" po "sektorjih" (nadstropja, nadstresek, EV...) pa se za kako neumnost tipa shelly v prihodnosti je plac ;) )
Sedaj lahko samo en sektor odklopim prej je bilo to skoraj nemogoce, nekaj bi sicer lahko odklapljal s posameznimi varovalkami ampak se to je bilo precej čudno vezano (pred pol stoletja)
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Jaz vem da bi (sem postavil na notranjo stran stene stecvcne omare, samo kabel cez steno potegnill) ) zraven stevcne omare postavil novo omaro(sama omara je nekih 30 evrov (brez varovalk in podobne notranje vsebine) in sedaj v prihodnosti lahko delam v tej omari karkoli hočem "brez vednosti" Elektra.
Postavil sem si priklop za agregat(stikalo 1-0-2) , odstevalni stevec, odseke po hiši "razdelil" po "sektorjih" (nadstropja, nadstresek, EV...) pa se za kako neumnost tipa shelly v prihodnosti je plac ;) )
Sedaj lahko samo en sektor odklopim prej je bilo to skoraj nemogoce, nekaj bi sicer lahko odklapljal s posameznimi varovalkami ampak se to je bilo precej čudno vezano (pred pol stoletja)
Kaj je opcija ,da mi tole malo poslikaš in pošlješ na zasebno. Da dobim malo boljšo predstavo.

A to imaš sedaj na drugi strani nadometno ?

lp
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Lahko si pa na vsako fazo ločeno priklopiš enofazni merilec... bo malo dražje. Ampak še vedno ceneje kot pa, da si greš postavljat neko centralno omarico.

Tole mi žal ne reši nič..
V osnovi pa lahko tudi na 3em priključiš samo eno fazo.

A bistven problem je ,da potrebujem izmeriti celo fazo ,se pravi čimbližje pancarki. Ker v omarici se deli ena faza na dve veji..Potrebujem pa skupno meritev.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.870
113
pri taščici
Kaj je opcija ,da mi tole malo poslikaš in pošlješ na zasebno. Da dobim malo boljšo predstavo.

A to imaš sedaj na drugi strani nadometno ?

lp
Ja nadometno. Zadeva je v garazi, poleg solarnega inverterja.
Na zunajo stran sem si pa zmontiral novo elektro omaro katero je elektor zahteval, ker so ocitno bolj zajebani kot pri Tomas kjer pustijo priklopit v omaro v hiši