MIO MOOV 400 FEA ali GOPAL P4440

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Oba imata ceno 150,00 EUR, pa me zanima, kateri je boljši? Kar se navigacije tiče, si jo nekaj krat na leto sposodim pri žlahtniku in to nekega Garmina, starega 5 let. Še vedno me je pripeljal na cilj. Kot uporabnik ne rabim nekih dodatnih funkcij, bi pa bilo lepo, če se izrisujejo kakšne zgradbe ob poti. Ali je to odvisno od softvera ali od naprave?
Mora imeti zadeva nujno režo za SD kartico, če bi recimo hotel enkrat letno ali pa na dve leti posodobiti karte (brez stroškov
evil.gif
)?
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.425
780
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Prvo vprašanje, glede na tvoj post, se mi poraja, ali imaš namen uporabljat navigacijo zgolj z original opremo - defalt naloženim softwerom in kartografijo, ali si pripravljen zapluti tudi v piratske vode in zadevo izpilit do maksimuma. Če je odgovor DA, potem ti lahko povem, da Moov 400 dobiš za 114 eur v slovenski trgovini in po mojem ni boljše naprave trenutno za tak denar, pri nas seveda. Naprava ima dobre karakteristike in se da lepo in enostavno sfrizirat.

Res pa je, da ima Gopal nekaj tehničnih prednosti - možnost razširitve s SD kartico, čeprav to niti ni življenskega pomena, saj na 2 giga internega spomina spraviš celotno kartografijo evrope, (govorimo o iGO8 R3) vključno s POI, 3D stavbami, ter 3d terenom Evrope. Druga prednost pri Gopalu sta moder zob in TMC - in to je lahko velika prednost, še posebej v bodoče, ko bodo tudi v Sloveniji TMC informacije nudili kvalitetnejše. Obe napravi pa enak procesor in ram.

Edino kar ti ne znam povedat, kako je z poseganjem v avtohtonost Gopal naprave, saj osebno te naprave še nisem imel v rokah. Tudi google najde presenetljivo malo zadetkov na to temo, pa še to kar najde je v nemščini kar me rahlo preseneča in skrbi. Dejstvo pa je, da če je na napravi v osnovi wince, (tudi tega podatka nisem našel) potem se vsekakor da na napravo z malo znanja naložit še kaj drugega.

Dejstvo pa je, da je že prejšnji model - Gopal E4435 po testih udaril tudi velikega Garmina - Nuvi765T. Če se da komu brat, s predpostavko da obvlada nemško:

http://www.connect.de/testbericht/medion-gopal-e4435-eu-313041.html

evo, upam, da bo tvoja odločitev lažja.
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
No najbolj me je skrbela ta razširitvena reža za SD. Torej je 2GB notranjega spomina dovolj tudi za 3D prikazovanje stavb? Ali se znajo v bodočnosti karte tako ojačati z dodatnimi stvarmi, pa bi bilo 2GB premalo?
Kar se tiče poseganja v napravo, kakšne posodobljene karte bi že naložil
cool-1.gif
Skrbi me edino to, da za Mediona ne bi mogel dobiti novih kart.
Če sem te prav razumel, predlagaš osnovnega MIO MOOV 400 in potem naložiš gor karte za celo Evropo in si dobil MIO MOOV 400 FEU?
No, razmišljal sem, da bi za navigacijo dal dobrih 100,00 EUR, maksimalno do 150,00, če s tem pridobim res kakšno pomembno funkcijo. Recimo TMC (ampak v tem cenovnem rangu ga verjetno ne dobim, razen na Medionu?). Kako napredna je ta zadeva? recimo nekje na nemški avtocesti zastoj in te potem še pravočasno pošlje po alternativni poti? To je verjetno teorija, kako pa to v praksi izgleda?
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.425
780
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Hja v Nemčiji je TMC druga zgodba, tam sistem deluje učinkovito, kakor tudi v "bolj razvitih" državah centralne evrope. Torej Slovenija in ex yu, še niso države za katere bi se splačalo nabavljat napravo s TMC anteno. Druga zadeva je, da v rangu 150 eur pri nas ne boš našel naprave s TMC anteno, ali pa zelo težko, razen tega Gopala, če je rees taka cena - za katerega pa v osnovi ne znam povedat kaj več kot sem ti zgoraj opisal. Nimam pojma kje dobit recimo karte, in če se sploh da kaj štrenčit z menjavo softwera za recimo iGO8.

Glede tega moova pa ti pač lahko povem, da deluje vredu, nadgradnja je dokaj enostavna, pašniki s kartami cvetijo...In ja, 2 giga bo še en čas dovolj za celo Evropo, če pa slučajno kdaj ne bo več, pa verjamem da na nobenem čezmenjem načrtovanju poti ne boš rabil karte vseh Evropskih držav. Si pač naložiš tiste, katere potrebuješ. Zaenkrat pa je 2 giga dovolj z vsemi 3d stavbami, POI in vsem ostalim, kar spada zraven.

Sicer pa s TMC-jem sam nimam izkušenj kako kaj v praksi, o tem bo lahko povedal kaj več McGiver (TMC expert)
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Čisto teoretično. Če recimo Medion laufa na Win platformi. Pa mi recimo zadeva ni vizualno všeč. Ali lahko potem gor naložiš nek drug program in karte? In dobiš recimo vse kar ti ponuja vizualno MIO MOOV, z vsemi možnostmi nadgradnje kart, s tem da imaš še dodatno TMC in BT?
Malo sem zakompliciral, upam da razumeš kaj sem hotel vprašati. Da so vse te navigacije pač samo različne škatle, ki laufajo na isti osnovi, potem pa ji naložiš gor tisto kar hočeš, da imaš. Ali sem preveč poenostavil?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Nimaš kaj razmišljat GoPal!

2GB bo čez eno leto premalo. Glede na zapisano nimaš prav dosti znanja o "friziranju navigacije" in po moje rabiš tako, da boš gor naložil iGO Primo in na kartico večino zemljevidov, katere pa ne rabiš pa hraniš na DVD ju in samo brišeš/pišeš.

TMC v D, A, I, praviloma deluje "v nulo", moraš pa vedet, da je to večinoma brezplačen servis in se lahko "žališ bogu ocu" če slučajno javi da je spredaj zastoj, ti zaviješ na lokalko, po AC pa veselo dirkajo naprej.
wink-1.gif
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Pa saj to glede TMC sem tudi predvideval. Glede na to, kakšne sreče sem, da vedno gre sosednja kolona hitreje (če ostanem na avto cesti, potem gre lokalka hiteje in obratno)
bonk.gif
Torej TMC ni tao bistven zame, ker mi ne bi vplival blagodejno na živce.

Glede "friziranja navigacij" imaš kar prav. Nisem glih neki levak, ampak tega še nisem počel in niti se mi ne da za nekajkratno letno uporabo.
Je pa res, da kakšno karto bi že rad imel posodobljeno, pa sam program bi mi tudi moral biti vizualno všeč (pa jasno, da dobro dela), kar pa IGO baje je.

Na začetku si zapisal "definitivno Gopal". Lahko malo utemeljiš? Nimam nič proti njemu, ampak ali bi se dalo dat gor naknadno IGO?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Reža za kartico, TMC, BT.
cool-1.gif


Aja pa saj to že veš.
smile-1.gif
Glede na to da je 99% naprav na osnovi Winsow je 99% da je možno naložit iGO8 (ali Primo) in basta. Tiste karte pa boš že na pašnikih našel in skopiral na kartico.