Xen server je isto kot ESX. Hypervisor Level1. Vmware server je bulsheet, isto hypervisorji ki delujejo na Level2 in emulirajo strojno opremo.
Za domačo uporabo bi avtorju predlagal Windows 2008 R2 Hyper-V server, ki je hypervisor na L1 nivoju, strojna oprema pa bo delovala tudi tista za domače PCje. Je pa to core verzija polken in zastonjska, tako kot npr. ESXi.
Postavljeno jo imaš hitro, ker si boš "sposojal" licence, si potem lahko postaviš eno virtualno Win2008 R2 v GUI načinu in z njo menedžiraš hosta.
Xen server je na tem nivoju (in tudi po kernelu) enak Hyper-V stvaritvi. Tudi za GUI menedžeriranje te stvaritve rabiš Windows based GUI mašino.
Pri obeh varijantah je to lahko tudi Win7 škatla, za Hyper-V mora bit x64.
Obe stvaritvi uporabljata sintetično strojno opremo, torej jo ne emulirata, kot jo npr. ostale zadeve, ki slonijo na Windowsih ali Linuxih.
V Hyper-V R2 nisi več omejen na fixen RAM (dinamično dodeljevanje), RAM lahko dodajaš pri živi mašini, prav tako diske. Hyper-V se da za razliko od EXi postaviti v cluster.
Hyper- V ima slabo podporo za razne BSD guest OSje, za Xen-based Linuxe pa smatra da so Hyper-V aware. Če rabiš vrteti virtual appliance, potem je ESXi boljša izbira, vendar je problem z HCL.