Maroko je bil meni zakon. Najboljši trip v študentskem času. Kratek povzetek je spodaj. Smo posnel tud en filmček, pa je cca 40MB, če kdo rabi pa ZS.
Z avtom v Maroko
Kratko povedano: pet študentov, 19 let star avto, trije tedni časa in obilo dobre volje, to so temeljni elementi letošnjega pomladanskega potovanja v Maroko. Na več kot deset tisoč kilometrov dolgi poti smo doživeli marsikatero zanimivo dogodivščino, se spoznali s kulturnimi razlikami, zanimivimi ljudmi, dobro kulinariko in se predvsem močno zabavali. Težave so se pojavile že na samem začetku. Kako spraviti pet velikih nahrbtnikov, pet spalnih vreč, pet armafleksov, dve veliki škatli s hrano, kuhalnik, dva šotora, snowboard in pet odraslih oseb v starega golfa? Odgovor: težko, ampak kjer je volja, tam je moč, in tudi to nam je uspelo. Pravzaprav smo imeli še preveč prostora.
Potovanje smo pričeli z večernim odhodom iz Ljubljane preko Italije in Francije na jug Španije. Z redkimi postanki in redno menjavo šoferjev smo po dobrih 48 urah prispeli do Gibraltarja. Popoldne smo se odpeljali na razgledno točko v angleškem delu Gibraltarja, kjer smo doživeli prvi incident. V parku na hribu, kjer je tudi razgledna točka s katere se vidi Afriko, živi veliko majhnih, navihanih opic. Ker smo okno avta zaradi vročine pustili odprto, je mlada tatinska opica splezala vanj v upanju, da bo ukradla kaj za pod zob. Toda ni računala na to, da na zadnjem sedežu leži utrujeni član naše odprave. Težko bi rekli, kdo se je bolj ustrašil, toda opica je hitro pobegnila brez plena, dogodek pa je bil povod za salve smeha.
Tretje jutro smo se s trajektom prepeljali čez gibraltarsko ožino v Afriko. Tu pa se je pravo vzdušje šele začelo. Prvi vtis je bil negativen: prikriti pogledi sumljivih domačinov, ki tihotapijo alkohol čez mejo, revščina, umazanija in napol porušene stavbe. Presenetile so nas tudi zelo pogoste policijske kontrole, ki pa na srečo turistov oziroma belcev niso ustavljale. Toda kmalu se je Maroko pokazal v drugačni luči. Vožnja po zelenem gorovju Rif je bila prava paša za oči, povsod okoli nas zimzeleni gozd, pašniki in na njih črede ovc in koz, prijazni in gostoljubni domačini, ki so nam mahali v pozdrav, in sončno vreme. V prekrasni pokrajini so bile stvari, ki so nas navdušile, in kar žal nam je bilo, da hitimo naprej.
Z gorovja Rif smo se odpravili proti notranjosti Maroka. Naš cilj so bile peščene puščavske sipine Erg Chebbi na jugovzhodnem delu Maroka. Na obisk sipin smo bili posebej pripravljeni, saj smo v ta namen s seboj vzeli snowboard, ker smo se hoteli preizkusiti v deskanju po pesku. Vzpon na več kot dvesto metrov visoke sipine je bil kar naporen, saj se je na vsakem koraku pesek pod nogami posedal in ugrezal, kar je hojo v hrib oteževalo. Toda razgled z vrha in spust z desko sta trud pošteno poplačala.
Čeprav so se podnevi temperature v puščavi dvignile krepko nad štirideset stopinj, smo tam vseeno ostali več kot tri dni. Deskanje po pesku, večerni sprehodi po sipinah, oblitih z mesečino, zvezdnato nebo in neverjetna tišina so nas tako navdušili, da smo si šotore postavili pod edinim drevesom daleč naokoli. Toda po treh dneh, ko nam je vročina že pošteno presedala in smo se naveličali škripanja peska med zobmi pri žvečenju kuhanih makaronov, smo se odločili odpotovati naprej.
Za naslednji cilj smo sklenili osvojiti najvišji vrh gorovja Atlas in Severne Afrike nasploh, več kot 4100 metrov visoki Djebel Toubkal. Vzpon je trajal dva dni. Z avtom smo se po ozki makadamski cesti preko strmih pobočij do vasice Amroth pod vznožjem Visokega Atlasa. Tam smo avto pustili, in si oprtali nahrbtnike s hrano in pijačo za dva dni ter šotorom in spalnimi vrečami. Tako natovorjeni smo pričeli vzpon po ozki poti za osle. Prvi del poti je bil šest urni vzpon do zavetišča na višini malo nad 3000 metri nadmorske višine. Ker predhodno nismo nameravali hribolaziti v Maroku, s seboj nismo vzeli niti pohodniških čevljev niti kake druge opreme. Na pot smo se odpravili v ponošenih supergah, kratkih hlačah in vetrovkah. Oslovska pot se je vila po pobočju gora preko drobnih in živahnih potočkov, šopov svetlo zelene trave, na katerih so se pasle koze, in mimo velikih črno-rdečih skal, ki kažejo na vulkanski izvor gorovja Atlas. Tu in tam smo srečali skupino domačinov, ki so prodajali spominke redkim turistom, ali pastirjev, ki so pasli majhe čredice koz. Vsi domačini so bili zelo prijazni in komunikativni, vendar smo večkrat dobili vtis, da le zato, da bi nam kaj prodali. Sonce je že zahajalo, ko smo tik pod zavetiščem postavili šotor, se okrepčali in odpravili k počitku. Drugo jutro pa na vrh!
Drzni načrt, da bi vstali ob treh zjutraj, se še v temi odpravili na vrh in si ogledali sončni vzhod, se nam je zaradi nizkih nočnih temperatur (pod ničlo) izjalovil, tako da smo se zagrizeno pričeli vzpenjati šele ob šesti uri. Pot do vrha je bila sicer krajša kot prejšnji dan, a precej bolj strma in naporna. Vodila nas je preko gruščatih melišč in zasneženih pobočij, kjer je v lahkih supergah nevarno drselo. Napredovali smo počasi, a to nam ni vzelo elana. Ko pa nam je po kakih dveh urah hoje na pot posijalo sonce, smo dobili nov zagon in čas nam je hitreje mineval. Tik pod vrhom se je pobočje zravnalo in nekaj časa smo hodili po grebenu, s katerega je bil prekrasen razgled na dolino in okoliške vrhove. Kmalu za tem smo osvojili vrh. Tam pa nas je čakalo presenečenje, saj smo srečali še enega pohodnika, za katerega se je izkazalo da je – kdo drug kot – Slovenec. Navdušeno smo poklepetali in se slikali, nato pa se skupaj spustili v dolino.
Po vzponu je sledil zaslužen počitek v obmorskih krajih, kjer smo se predali poletnim radostim, kot so sončenje na obali, kopanje v mrzlem Atlantiku in jahanje kamel po neskončnih peščenih obalah. Od obmorskih mest sta nas najbolj navdušili Essaouira in Al Jadida, manjši in bolj turistični mesteci, a vseeno zelo prijetni. Večja mesta, na primer Casablanca in Rabat, na nas niso naredila najboljšega vtisa predvsem zaradi vsiljivih beračev in neprijaznih ljudi ter nepopisne gneče. Tudi jedra velemest so bila precej evropska, tako da niso ponujala ničesar novega ali eksotičnega. Veliko bolj smo uživali ob pitju sladkega maroškega metinega čaja v starih čajnicah v vasicah s prijetnimi in radovednimi domačini, kjer so turisti prava redkost.
Trije tedni, polni dogodivščin, so zelo hitro minili in kmalu smo bili spet na poti proti domu po dolgih kilometrih evropskih avtocest. V tem času smo prevozili dobrih deset tisoč kilometrov, pojedli dvanajst kilogramov makaronov, več kot dvajset kilogramov paradižnikov, paprike in ostale zelenjave, petnajst kilogramov sadja, popili okoli sto litrov vode, se trikrat pošteno umili, brade pa so nam zrasle za dober centimeter. Ali je kaj čudnega, da so se plastenke z rdečim puščavskim peskom zdele obmejnim organom sumljive?
Qki, Jelenček, Mali, Bobi, Tuši