Malo bolj iz stalisca tehnicnega ozadja...
Razlika je v backlighningu. Pri stari tehnologiji je bilo osvetljevanje LCD matrike izvedeno s pomocjo parih katodnih cevi, ki so bile montirane po celi sirini prikazovalnika:
LED tehnologija uporablja dva pristopa:
- EDGE, kjer so diode montirane na zunanje robove ekrana. Svetloba se nato razprsi cez celotno matriko. Prednost takega pristopa je, da je lahko TV izredno tanek, slabosti pa so, da crna ni "crna" ter da so robovi ekrana bolj osvetleni kot center.
- Full array, kjer so LED diode razporejene po celotni povrsini matrike. Ta pristop omogoca aktivnejse osvetljevanje LCD matrike preko neodvisnega krmiljenja manjsih delov matrike. Glede na prikazano vsebino se lahko posamezni segmenti povsem izklopijo, s cimer se zagotovi crno barvo.
Obstajata dva nacina osvetljevanja z LED diodami in sicer z belimi LED diodami (1 dioda) in z RGB LED diodami (red, green, blue - 3 diode). Slednje omogocajo uporabo sirokega barvnega spektra, s cimer se dodatno "pozivijo" sliko in zagotovijo visji kontrast. RGB verzija porabi nekoliko vec energije kot W verzija backlighta.
Mozni zadrzki:
- cena
- jakost svetilnosti pri LED backlightu se doloca s pulzno sirinsko modulacijo, zaradi cesar lahko pri prenizkih frekvencah ekran utripa (najbrs pri danasnjih izdelkih neopazno)
- z leti se LED diode obrabijo, zaradi cesar lahko pride do odstopanja v "enotnosti" (angl: uniformity) barve (ce so uporabljene kvalitetne LED diode se v normalnih delovnih razmerah tega efekta ni potrebno bati. Naceloma je zivljenjska doba LED diod izredno dolga).