Jest sem v tem poslu že skoraj 20 let, nisem pa nikoli odpiral komercialnih zadev. V teoriji pa zadeva ne more delat. Zakaj (popravite me če se motim): Blu-Ray ni kar kar tako, ker je lepo ime, pač pa pomeni da so v teh predvajalnikih uporabljeni modri laserji, torej taki z valovno dolžino cca 360-480 nm. Manjša valovna dolžina omogoča bolj natančno branje in sem večjo gostoto na disku. Laserji, s katerimi se sicer najpogosteje srečujemo, so zaleni (tipično 532nm) in rdeči (635nm). Kar je višje, so že infrardeči.
CD romi, ki imajo najbolj grob raster, uporabljajo recimo tipični 840nm indrardeči laser, DVD-romi pa imajo dve diodi in sicer poleg 840nm še bolj "fino" 635nm za branje dvd-jev. Nobena od teh torej ni primerna za blu-ray. Obstaja sicer način, da se podvoji frekvenco laserja (zmanjša valovno dolžino na pol) in ta način bi iz 840 nm (iz cd-roma) dobili 420nm, kar je modri laser.Zadevo je treba spustiti skozi KTP kristal (mi jih kupujemo od Northrop Grummana, cene so 100eur+) in verjetno uporabiti še kolimator, da se nastavi žarek (recimo od Meredith laser, link spodaj). Glede na to da zadeva zahteva precej finih nastavitev, je vprašanje če bi uspelo, lahko pa se gre kdo igrat (kakšen skurjen kristal lahko za testne namene dam tudi jaz
)
http://www.northropgrumman.com/BusinessVentures/SYNOPTICS/Products/SpecialtyCrystals/pages/KTP.aspx
http://mi-lasers.com/product/lightpath-a390-glass-collimator-lens-2/
Vidim pa da prodajajo tudi samostojne module, kar je gotovo ceneje:
Edit: vidim da se v osnovi gre za navaden dvd-rom, tako da lahko moje pisanje zanemarite.
Načeloma bi lahko celo delalo, če se najde zadevo z enakim vpetjem in priključkom (kot je že nekdo napisal, tudi večji proizvajalci zadeve kupujejo na trgu, večinoma vsi od istih par firm (tako kot recimo displeje).