Kosilnica za visoko travo

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.965
426
83
Ima kdo izkušnje s čim takšnim?
Imam tudi nekaj naklona, tako, da vsak motor ni primeren, da ne bi mašina ostala brez olja.

 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.462
5.705
113
Za visoko travo so mulcarji z y noži

Če so zraven še hudi nakloni, potem 2T motor (nemški as motor) ali z oljno črpalko 4T

Po hudih naklonih gre tudi z takim, samo trave od +50 cm ne mara, nima y nožev
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.075
390
83
Ima kdo izkušnje s čim takšnim?
Imam tudi nekaj naklona, tako, da vsak motor ni primeren, da ne bi mašina ostala brez olja.

Imeli doma kakih 20 let nazaj. Takrat ni imela stranskih obrob ampak spredaj prste.
Kosi dobro, lahka za vozit, nima pa neke širine košenja. Če imaš veliko, traja nekaj časa da pokosiš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: smrkec

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.076
9.189
113
EU
Imam AS Motor 620KM. Kako je že v označbi modela napisano, kosi širino 620 mm.
Motor Honda šest konjev.

Ima dve hitrosti, ki jih izbiraš s prestavitvijo jermena, na drugi par jermenic.
Dobra stran...
- Štirije noži kosijo travi višine, do ceckov.
- Upravljanje je lahkotno, ne trese, kot tiste škarjaste.
- Hondin motor prenese nagibe trideset stopinj.
- Neutrujajoča.
- Gibčna okrog dreves v sadovnjaku.
Slabosti...
- Štirije noži so bolj butični (manjša luknja za pritrditev) , zato dražji. To sem rešil z nabavo standardnih (enakih gabaritov), ki imajo večjo luknjo na nožu, vendar sem dal izdelati štiri nove puše večjega premera, za prilagoditev. Standardni noži so tako poceni, da sem dobil škatlo s štiridesetimi kosi ceneje, kot originalni komplet samo štirih nožev.
Jermen za pogon koles je malo "prenežno" dimenzioniran, tako se precej segreje med delom in včasih drsi. Tudi drsi zaradi tega, ker uporabljam avtomobilski jermen, ki ima zobe, in ni namenjen takšnem načinu dela. Je zato poceni.
- Izrez ohišja pri nosilcu desnega kolesa, je konstrukter naredil malo prevelikega, in je ohišje zlomilo. Doma sem imel en kos ploščatega jekla, in zavaril na mesto zloma. Pobarval z rumeno barvo, in je sedaj OK.
- Na desno stran odmetava travo, katera se včasih zakajla med boben in ohišje, zaradi prevelike zračnosti. To sem rešil s kosom inox pločevine, pritrjene tako, da zračnost zmanjša na minimum.
 
  • Všeč mi je
Reactions: naliM

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.965
426
83
Imam AS Motor 620KM. Kako je že v označbi modela napisano, kosi širino 620 mm.
Motor Honda šest konjev.

Ima dve hitrosti, ki jih izbiraš s prestavitvijo jermena, na drugi par jermenic.
Dobra stran...
- Štirije noži kosijo travi višine, do ceckov.
- Upravljanje je lahkotno, ne trese, kot tiste škarjaste.
- Hondin motor prenese nagibe trideset stopinj.
- Neutrujajoča.
- Gibčna okrog dreves v sadovnjaku.
Slabosti...
- Štirije noži so bolj butični (manjša luknja za pritrditev) , zato dražji. To sem rešil z nabavo standardnih (enakih gabaritov), ki imajo večjo luknjo na nožu, vendar sem dal izdelati štiri nove puše večjega premera, za prilagoditev. Standardni noži so tako poceni, da sem dobil škatlo s štiridesetimi kosi ceneje, kot originalni komplet samo štirih nožev.
Jermen za pogon koles je malo "prenežno" dimenzioniran, tako se precej segreje med delom in včasih drsi. Tudi drsi zaradi tega, ker uporabljam avtomobilski jermen, ki ima zobe, in ni namenjen takšnem načinu dela. Je zato poceni.
- Izrez ohišja pri nosilcu desnega kolesa, je konstrukter naredil malo prevelikega, in je ohišje zlomilo. Doma sem imel en kos ploščatega jekla, in zavaril na mesto zloma. Pobarval z rumeno barvo, in je sedaj OK.
- Na desno stran odmetava travo, katera se včasih zakajla med boben in ohišje, zaradi prevelike zračnosti. To sem rešil s kosom inox pločevine, pritrjene tako, da zračnost zmanjša na minimum.
:zmaga::nazdravje: hvala za tako izčrpen odgovor. Nekaj takega je imel znanec/sosed pred kr nekaj leti in je imela težavo, da je bila prehitra? Sam je nisem nikoli videl. Imam/sem imel malo pomisleke.
Vidim, da zelo lepo zlaga travo. Kako pa ima to problem pri naslednji košnji? Ker grabit ali pobirat res ne mislim:obesise:
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.965
426
83
Ideja mi beži tudi na ta kombo. Pa lahko mašino ponucam še za kako prikolico, morda oranje/frezanje za kak vrt v prihodnosti... Pa Y kladivca ima, kar se z mojega laičnega vidika zdi boljše. Ker želim, da je trava čim bolj stolčena, da je naslednja košnja spet čim lažja in mi ni treba grabit...

Sedaj ko kosim s strižno, jo zna zabit že visoka trava, če pa ni pogrbljeno, pa je še slabše.

 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.095
309
83
Ideja mi beži tudi na ta kombo. Pa lahko mašino ponucam še za kako prikolico, morda oranje/frezanje za kak vrt v prihodnosti... Pa Y kladivca ima, kar se z mojega laičnega vidika zdi boljše. Ker želim, da je trava čim bolj stolčena, da je naslednja košnja spet čim lažja in mi ni treba grabit...

Sedaj ko kosim s strižno, jo zna zabit že visoka trava, če pa ni pogrbljeno, pa je še slabše.


Predpostavljam, da to veš, ampak vseeno; mulčer ne bo naredil tako enakomernega "odkosa" kot kosa, pa naj bo ta rotacijska/bobenska ali pa strižna. Tudi ne bo ravno sledil terenu, če imaš grbine, jih bo ravnal, se pravi načenjal rušo. Če je trava zelo visoka, bo imel mulčer težavo to prebaviti. Pri teh zadevah tudi najpočasnješa prestava ni dovolj počasna. Sicer vse to ni tako pomembno, če trave ne potrbuješ in jo puščaš tam. Ampak, če jo puščaš tam; zakaj potem ne uporabiš totalca? Recimo enkrat na leto, mogoče dvakra in imaš rešeno.

Glede motokultivatorja; tudi pri nas je bila podobna ideja in smo pri Sbayu vzeli NTS, podobne moči za ene 500 ojrov manj, 7 let nazaj. Je bilo takoj rečeno, da ni za naklone (preveri za tega Jansna, ker v opisu nisem našel). Dobro, manjši naklon za kratek čas gre, ni opa za na brežine za cel dan. Ideja je bila podobna; vzame se delovno živinče in dodaja priključke po potrebi. To je bilo preden sem pogledal in ugotovil, da so priključki v rangu jurja plus, se pravi praktično toliko, kot da vzameš ločene gonjene stroje za vsako opravilo (freza za sneg, pometač, kosilnica,...). Isto je bila ideja, da se pripne kakšna prikolica, pa se prepelje kakšna malenkost. In je stvar celo delovala, dokler ni padel stran priklop na motokultivatorju. Zmešani kitajci (NTS je čistokrvni kitajec) so priklop na eni strani privarili na dve tretjini dolžine, na drugi pa je bil samo dvakrat pripikan. Hvala bogu se ni odlomil pod polno in premikajočo prikolico. Pa letos je šla sklopka; nisem ga še peljal na servis. Priklop je privarjen nazaj in se bo prej polomil cel stroj kot ta priklop.
Ne vem kdo dela Jansna, ampak preveri ali gre v naklon (se pravi ima aktivno mazanje) in kako je privarjen priklop.
Jaz pa razmišljam, da bi svojega prodal, skupaj s kosilnico za jurja in pol. Malo rabljen, ne vem če je naredil 30 ur v sedmih letih. Uporabljal sem ga samo za košnjo dveh arov dvakrat na leto in par prevozov po dvorišču (mrvo in kakšna drva). Je pa močan, isto 14/15 konjev.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.965
426
83
Kako kvaliteten je odkos mi dol visi. Če še mal ruše odbije in krtine poravna... samo dobrodošlo:)
Šprical definitivno ne bi in ne bom.

To glede cene dodadkov imaš prav ja. V prvem planu je samo mulčer in prikolica (katero že imam).
Ja to bi se definitivno pozanimal kako je z nakloni.

Vsake tolk časa se spomnem pa gledam te stvari. Po drugi strani razmišljam, da nabavim 3 ovce, ker je en del že ograjen, pa še žena bo vesela:) jaz pa gledam z vidika, da s čim manj dela in stroškov rešim problem:)
Če bi obstajala rešitev za 500eur, bi takoj dal. Tako pa se vse začne pri 2000eur, pa potem "mulčam" v mislih :))
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.441
2.511
113
še v SLO - ampak komaj
Se grem stavit, da je teren precej nedostopen (beri: ne moreš normalno s traktorjem pokositi, niti obrniti, niti z nakladalko pospraviti). Imamo tudi mi nekaj takih bregov in jih niti za plačilo noben od lokalnih kmetov noče pokositi. Smo začeli “pogozdovat”.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.965
426
83
Kot pravi gr69... ni ravno teren, da bi se tepli za njega. Pa verjetno sem največji revež v vasi, kar se veličine grunta tiče:)) Ni vse v enem kosu. En del je ograjen, nekaj dreves notri, teren visi..
drugi kos bi lahko s kakim manjšim traktorjem.
ostalo je pa spet mešano na žaru...

tudi o tem razmišljam, da bi kemru sosedu rekel, dabi prišel s traktorjem, samo kot em zgoraj napisal, bi rabil nekaj manjšega ala "tomo vinkovič, carera..

Kakšne so kaj cene, če kdo koristi tako uslugo?