Citat:
PREŠERNOVEC SEJAL, ŽELI POLICAJI
Dejan Rengeo je specialist za alternativne industrijske rastline. Posebej za industrijsko konopljo Cannabis sativa L. var. sativa. Ta njegova ljubljenka je tema njegove diplomske naloge na Biotehniški fakulteti. Naloga je tako dobra, da je prejel Prešernovo nagrado. V okviru diplomske naloge in za prikaz pridelave nekdaj bogato sejane industrijske konoplje na prireditvi Büjraški dnevi leta 1995 je konopljo posejal v Prekmurju. A želi so policaji. Sejal je industrijsko konopljo, policaji pa so menili, da žanjejo Cannabis sativa L. var. indica, ki se od industrijske razlikuje po vsebnosti opojne oziroma omamne sestavine tetrahidrokanabinola ali THC.
Za sejalca s Prešernovo nagrado se je začela trnova pot po slovenskih sodiščih, saj so ga obtožili neupravičene proizvodnje in prometa z mamili. Po dolgotrajnem postopku, trinajstih nesrečnih letih sodnega pregona, je leta 2008 končno dokazal svojo nedolžnost. »Zdi se mi, da gre predvsem za splet nesrečnih okoliščin, v smislu, da je policija iz tega naredila veliko afero. Kasneje so spoznali napako, a so njihovi nadrejeni vztrajali, da je prepovedana vsa konoplja,« pravi. Takrat so mu policisti neupravičeno poželi en hektar konoplje na dveh njivah v Šalovcih na Goričkem in tudi štiristo rastlin domačih sort konoplje na vrtu ob domači hiši, ki mu jih je v razmnoževanje zaupal njegov mentor diplomske naloge prof. dr. Jože Spanring. Poskus za diplomo je zato moral naslednjo leto ponoviti.
Opravičila in odškodnine od države ni nikoli dobil. Celo nasprotno, brezvestnemu sodstvu mora še plačati. Ker bi moral zahtevek za odškodnino vložiti najpozneje tri leta po nastanku škode, on pa jo je tri leta po končanem postopku – kar je povsem logično sklepal, saj tedaj razsodbe še ni bilo – mora državnemu pravobranilstvu plačati sedem tisoč evrov sodnih stroškov le za sodno odločitev, da je prepozno vložil zahtevek za odškodnino! Pritožil se je na vrhovno sodišče, a to po slovenski zakonodaji ne zadrži plačila računa.