Kdaj se lahko štud. delo šteje kot diskriminacija

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.978
40
48
Verjetno bo to ratala precej aktualna zadeva glede na to, da delovnih mest ni ravno na pretek in da oblasti niso še prav nič naredile za izboljšanje stanja, prepotrebno spremembo relevantne zakonodaje pa vlečejo že zelo dolgo...
Torej, kdaj se lahko v tej slovenski specifiki šteje študentsko delo (oz. zahteva delodajalca, da je pogoj za določeno delovno mesto, da je oseba "študent") diskriminacija? Oz. zakaj to ni že "po defaultu" diskriminacija, saj ne omogoča enakih možnosti za vse potencialne kandidate (zlasti v primeru, da gre za "konkretna" delovna mesta, ki potrebujejo celega človeka, in ne toliko za manjša/občasna opravila, kjer je pač pomanjkljivost neobstoj zakonodaje za "malo delo")?
 

erikson

Guru
25. avg 2007
22.707
6.475
113
Razlika je predvsem v davkih, ki jih mora podjetje plačati. Dokler imajo podjetja možnost izbire je logično, da zaposlijo tistega, s katerim imajo najmanj dodatnih stroškov.
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
4
36
40
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Logično. Kelnarca študentka te stane 4€ na uro, redna pa vsaj 7. Študentko danes naženeš pa lahko ju3 pride nova,
pri rednih je to težje. Študentka naredi nek strošek (minus pri popisu recimo) pa ji ta minus enostavno ščipneš od plače,
pa ne samo tisti minus, še kakih 100€ kazni, ker si imel toliko več dela in poti... Rednemu nemoreš nič od tega naredit.
Redni mora imet skoz mesec točno število ur, študent pa ne.

Lažje je vzet enega študenta kot pa rednega...
 

Nikka

Pripravnik
8. avg 2007
531
11
18
MB
kid.kibla.org
Ampak se pozna pri kvaliteti storitve, hitro menjavanje kadra pa to storitev še poslabša, ker je potrebno skoz novega uvajat. Kar vpliva na število strank. Predvsem stalnih.
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.978
40
48
Ja, OK, to glede davkov ipd. vsi bolj ali manj vemo, ampak čudi me, da se kakšen EU organ še ni ornk vpičil v to, da je delovna zakonodaja v Sloveniji na določenih mestih diskriminatorna, s spremembo le-te pa zavlačujejo, da res ni. Zahteva, da je nekdo za neko delovno mesto "študent", je ravno tako diskriminatorna, kot bi npr. pisalo, da mora biti obvezno belec, da ne sme imeti rjavih oči, mora biti moškega spola itn. itn., skratka katerikoli podoben opredeljujoč pogoj, ki s samo naravo dela nima nobene zveze.

(Res je, da lahko pri nekaterih (manj zahtevnih) delih kot npr. kelnarjenje delaš "od danes na jutri", ampak še vedno je tudi pri teh problem "statusa" oz. je precej omejen kontingent tistih, ki lahko tu kandidirajo. Seveda pa imaš še druga, zahtevnejša dela, kjer so napotnice uporabljane zgolj kot workaround zaradi obstoječe zakonodaje...)