Katero toplotno črpalko

igi

Guru
13. okt 2007
5.303
953
113
Celje
Obišči stran
12 cm. Radiator, ki je dizajniran za 55 C, ne bo dal nič od sebe, če bo npr. pri zunanji temperaturi 15 C zaradi vremenske krivulje dobil zgolj 20 C. 35 C zadostuje 24/7.
Poglej mojo krivuljo. Pri zunanji nuli v konkretnem objektu rabim 45 stopinj temperaturo vode v radiatorjjih. In to 24/7 ce zelis not 23. Neizolirana hisa, grajena iz polne opeke, stene debele 50cm in plasticna okna z navadnim termopanom.
Pri 10 stopinjah zunaj pa vodo 35 stopinj
Pri -10 pa vodo 55 stopinj.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.218
3.369
113
No ne bo držalo, ker tudi 28 C v radiatorju segreeje prostor.
Jaz imam nastavljeno krivulju in v toplih dneh tudi kroži voda z manj kot 30 C po radiatorjih in redko preseže 36 C.
Pa je poraba v celem letu cca 3800 KWh.
V hiši pa konstantno dobrih 23 do 24 C.

Hiša pa iz leta 1938 polna opeka cca 30 cm in 10 cm fasade iz tervola. Pa normalne PVC okne z 2 x termopan steklom.

Podstrešje pa je 27 cm ursa volne pa 2x deske spodaj in osb plate na vrhu.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
No ne bo držalo, ker tudi 28 C v radiatorju segreeje prostor.
Jaz imam nastavljeno krivulju in v toplih dneh tudi kroži voda z manj kot 30 C po radiatorjih in redko preseže 36 C.
Pa je poraba v celem letu cca 3800 KWh.
V hiši pa konstantno dobrih 23 do 24 C.

Hiša pa iz leta 1938 polna opeka cca 30 cm in 10 cm fasade iz tervola. Pa normalne PVC okne z 2 x termopan steklom.

Podstrešje pa je 27 cm ursa volne pa 2x deske spodaj in osb plate na vrhu.
Koliko kvadratov hisa?
Koliko kW TC? Oseb v gospodinjstvu? Velikost zalogovnika?

zbiram info iz prve roke.. ker meni “prodajajo” za isto porabo plina TC od 9-16 kW.. zdej pa bod pametn ce si lohk :(
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.218
3.369
113
180 m2, 4ljudje, 300 litrov sanitarne vode.
TČ pa Panasonic T-Cap z 9 KW,
Folga brez problema.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.086
3.033
113
Koliko kvadratov hisa?
Koliko kW TC? Oseb v gospodinjstvu? Velikost zalogovnika?

zbiram info iz prve roke.. ker meni “prodajajo” za isto porabo plina TC od 9-16 kW.. zdej pa bod pametn ce si lohk :(
Tudi meni zanimivo vedet. Če je skupna poraba plina v zelo mrzlem dnevu 100 kWh je to 4 kW moči na uro. Če je izkoristek toplotne v tistem dnevu 2 je torej potrebna moč toplotne?
 

ptice

Fizikalc
23. jul 2011
207
162
43
Vsak objekt je specifičen. Pri menjavi vira ogrevanja je večno vprašanje, ali bodo obstoječi radiatorji, ki so "prilagojeni" na fosilna goriva, lahko ogreli prostor na 21 C s temperaturo vtoka med 30 in 35. Ali pa jih je potrebno celo zamenjati, če potrebujemo večjo ploskovno površino. Zato praviloma ogrevamo 24/7, da ogrevamo s čim nižjo temepraturo vtoka. Ponavljam pa, v mojem primeru, da s temperaturo vtoka 20 ali 25 C v radiator ne bom dosegel želene temperature. Tako kot je igijeva krivulja za moj objekt prestrma. Kakorkoli, kmalu bomo vsi na istem, saj ne bomo smeli ogrevati na več kot 21 C :p
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: igi

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.046
389
83
44
dolenska
Eno vprašanje imam za vas mojstre. Sanitarna toplotna, imam jo v špajzi. Je pametno, da izven kurilne sezone vleče zrak od zunaj? Kako je s vlago, sam mislim, da je precej vlažen prostor. Ravno plesni nimam a občutek vlage pa je. Hvala
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Eno vprašanje imam za vas mojstre. Sanitarna toplotna, imam jo v špajzi. Je pametno, da izven kurilne sezone vleče zrak od zunaj? Kako je s vlago, sam mislim, da je precej vlažen prostor. Ravno plesni nimam a občutek vlage pa je. Hvala
fotr jo ima v kleti.. čez poletje vleče zrak od zunaj (boljši izkoristek), hladnega piha v drugo klet (mrzlo pivo).. ne vem od kje se nabere kondenz - tega lovi v posodo - in ta posoda se kar lepo polni.. tko da bi rekel, da je izpihan zrak hladnejši in tud manj vlažen?
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Hladen zrak sprejme absolutno gledano manj vode/vlage, kot topel zrak. 40stC topel zrak z rel. vlažnostjo 60% bo ohlajen na 20stC imel rel. vlažnost 100% in še nekaj 10% te vlage bo kondenziralo. Tako to pomeni, da hladnejši zrak ni manj vlažen, pač pa bolj.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Ce gledas relativno. Ce pa gledaš absolutno je pa bolj suh.
Vsaj v tej vrocini jaz ne bi dodatno zunanjega vrocega vlaznega zraka spuscal v hiso, pa ceprav bi s tem kak w privarceval pri delovanju TC. Vsaj dokler te v hiši ne zebe, oziroma bi jo hladil ce bi imel klimo. Aprila Maja in septembra ter oktobra pa bi to izkoristil da STC ne bi prevec ohladila hise.
Moras se pa zavedat ce zajemas zunanji zrak, ga moras tudi ven spustit. Sicer bos hiso napihnil kot balon. Mal heca mal zares.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco in igi

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Seveda gledamo relativno vlažnost, saj je ta najbolj pomembna, tako za naše počutje kot tudi za procese v naravi. Tudi merilniki vlažnosti so večinoma merilniki relativne vlažnosti...

Ampak ja, imaš prav, če vlečeš zrak notri, mora tudi nekje ven :)
 

B81

22. jul 2007
34.262
8.812
113
STČ daš pač tja, kjer imaš prostor. Poleti "rabi" topel zrak, da greje vodo, pozimi enako, mapak dela pač dlje. Naša prva Gorenjeva STČ (okrogla oranžna), narejena takrat za izvoz, je bila razstavni eksponat in je delala 33 let brez servisa. Brez servisa. Zadnjih 10+ let je delala pozimi in poleti, je bila tudi zalogovnik za peč na drva.
1657207474891.png

Ko smo dali noter Kronoterm Adapt, je šla stara STČ ven, ampak je že malo rjava voda ven tekla, mojster rekel, da zelo dolgo verjetno ne bi več zdržala :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: zoom

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
629
209
43
STČ daš pač tja, kjer imaš prostor. Poleti "rabi" topel zrak, da greje vodo, pozimi enako, mapak dela pač dlje. Naša prva Gorenjeva STČ (okrogla oranžna), narejena takrat za izvoz, je bila razstavni eksponat in je delala 33 let brez servisa. Brez servisa. Zadnjih 10+ let je delala pozimi in poleti, je bila tudi zalogovnik za peč na drva.
Poglej priponko 57443
Ko smo dali noter Kronoterm Adapt, je šla stara STČ ven, ampak je že malo rjava voda ven tekla, mojster rekel, da zelo dolgo verjetno ne bi več zdržala :)
Točno taka mi se vedno dela!
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81