Katera je najmočnejša zračna puška?

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Malo je sivo že zaradi zakona, ki predvideva tistih 20J brez podrobnih definicij. Večina teh poceni PCP pušk ima regulatorje, ki se jih da tako ali drugače nastavljat. Če kupiš na rojal puško z zmanjšano močjo, samo zavrtijo vijak regulatorja toliko da zaprejo zrak da pride do tistih <20J. Kar seveda ni nepovraten proces in vsak sam si lahko doma potem nazaj obrne vijak do polne vrednosti. Če ima zmanjšana moč blendo je spet 5 min dela da tisto odstraniš. Tako da nakup recimo 50J puške z zmanjšano močjo pri nas je ista siva cona kot nakup s trga kjer nimajo omejitve po moči.

Po drugi strani se pa zakonodaje zelo počasi spreminjajo v prakso in ne sledijo tehniki. Airforce Texan v zadnji izdaji in kalibru 12.7 (.50) pridela 1080J energije, kar je enako kot .357 magnum. Pri nas rabiš "samo" priglasitveni list, v določenih državah EU pa samo osebno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: N.S.Lovec

N.S.Lovec

Zelenc'
31. mar 2021
18
3
3
Če kupiš iz nizozemske si seveda na črnem, ne na sivem. Iste puške se lahko kupi pri nas, potrebuješ pa varno ravnanje z orožjem in nekaznovanost, da dobiš dovoljenje za nakup iz strani upravne enote. Malo stane, ampak si brez skrbi.

Če padajo podgane z Perunom je verjetno povsem dovolj že ta. Če omogoča daš gor montažo in neko airsoft rdečo piko za hitro merjenje. Za v mraku pa neko lučko z rdečo foljo čez (fotografski filter, ovitek za zvezke) in montiraš - podgane so občutljive na belo svetlobo.

Mogoče še poglej ideje za pasti na youtubu. Pa električni odganjalci tudi pomagajo (tisto katero piska z visokimi frrekvencami, povprašaj v agro trgovini).
hvala bom poizkusil pa da vidimo :fredi:. Aja a je pomembno da jeRdeč filtr čez svetilko al je lah tut Rumen, Zelen, Oranžen itd.
 
Nazadnje urejeno:

N.S.Lovec

Zelenc'
31. mar 2021
18
3
3
Malo je sivo že zaradi zakona, ki predvideva tistih 20J brez podrobnih definicij. Večina teh poceni PCP pušk ima regulatorje, ki se jih da tako ali drugače nastavljat. Če kupiš na rojal puško z zmanjšano močjo, samo zavrtijo vijak regulatorja toliko da zaprejo zrak da pride do tistih <20J. Kar seveda ni nepovraten proces in vsak sam si lahko doma potem nazaj obrne vijak do polne vrednosti. Če ima zmanjšana moč blendo je spet 5 min dela da tisto odstraniš. Tako da nakup recimo 50J puške z zmanjšano močjo pri nas je ista siva cona kot nakup s trga kjer nimajo omejitve po moči.

Po drugi strani se pa zakonodaje zelo počasi spreminjajo v prakso in ne sledijo tehniki. Airforce Texan v zadnji izdaji in kalibru 12.7 (.50) pridela 1080J energije, kar je enako kot .357 magnum. Pri nas rabiš "samo" priglasitveni list, v določenih državah EU pa samo osebno.
ja samo zaplete se pri tem kako dobro jim uspe to zmanšat... imam prijatelja ki ima zračno z zmanšano močjo ki je na fedr in so jo zko dobr zreguliral da mu je ni uspel preštelat nazaj na polno moč in mu zdej ze 3 lete leži v omari. Pri PCP puškah pa se v kolikor jaz vem dogajati problemi če gre k vragu plinski cilinder oz. začne puščat zrak sam zdej ne vem al sem sam js dobil pred leti dobil eno puško "frdirbano" puško ki je pol vsak lov po 1 uri ostala brez pritiska al je to splošno da mors sam pol rezervne dele kupvat. ker drgač je ze bols kupt eno na plinsko vzmet ki ima integriran dušilec in nabojnik s kapaciteto 10 strelov pa da jo umes napnes in je pol tut pa 5 urah sezmer napeta. edin minus tega da mors napenjat je da se pr leze vn en trop zadanes max 2.
 
Nazadnje urejeno:

N.S.Lovec

Zelenc'
31. mar 2021
18
3
3
ej se eno dodatno uprašanje in sicer.... A je pcp puška slabša al bolša od prave z 15 rundnim nabojnikom in z dušilcem (če ne gledamo cene) ker se mi ne dopade da bi vsake 10 strelov hodu iz zasede samo zato da napumpam rezervar za zrak.
Lp.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Odvisno od moči. Tiste z okoli 50J pri neki normalni dolžini cevi in 200-300ccm rezervoarjem za zrak dajo od sebe okoli 50 strelov pri polni moči. Več moči manj strelov in obratno.

Večina ki veliko strelja na strelišču (tarče) ima potapljaško jeklenko, z eno tako par litrsko lahko 5-10x napolniš potem prazno puško v minutki.
 
  • Všeč mi je
Reactions: N.S.Lovec

slovren2

Zelenc'
6. maj 2021
1
0
1
Odvisno od moči. Tiste z okoli 50J pri neki normalni dolžini cevi in 200-300ccm rezervoarjem za zrak dajo od sebe okoli 50 strelov pri polni moči. Več moči manj strelov in obratno.

Večina ki veliko strelja na strelišču (tarče) ima potapljaško jeklenko, z eno tako par litrsko lahko 5-10x napolniš potem prazno puško v minutki.
Imam puško Gamo IGT Magnum, ki je precej netočna. Na 10 m še nekako gre potem pa je konec. Kakšno strelivo najuporabim, da bo vsaj do 20 m točna?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Imam puško Gamo IGT Magnum, ki je precej netočna. Na 10 m še nekako gre potem pa je konec. Kakšno strelivo najuporabim, da bo vsaj do 20 m točna?

Močnejše prelamače ne glede na tehnologiijo (plinski cilinder) ponavadi niso ravno biser natančnosti, preveč odsuna in posledično zahtevne za streljat točno. Skratka sama zasnova puške je taka da itak neke silne natančnosti z njo ni.

Glede peletov je pa čisto odvisno, ker ni nekega univerzalnega odgovora. Včasih je neka stvar izredno točna v neki puški, v drugi leti pa totalno obratno. Meni se v vseh puškah/pištolah vedno dobro obnesejo češki JSB Exact. Pri močnejših puškah, ki znajo dosegat nadzvočne hitrosti je sicer pomembno da se uporabi pelete ki so dovolj težki da ne dosežejo nadzvočne hitrosti oz. realno za večjo natančnost je pri klasičnih peletih skoraj vedno boljša nižja hitrost (do vpliva kje pač prevlada balistika in veter), kar načeloma pomeni čimtežji projektil. Za hitrosti nad 200m/sec in za večje razdalje se je sicer dobro izogibat klasičnim wadcuter (ploščata glava) ker pri visokih hitrostih hitro padejo v turbulenco in jih odnese v 3pm.
 

N.S.Lovec

Zelenc'
31. mar 2021
18
3
3
ej zanima me tvoje mnenje glede nakupa rabljene orožarske omare. ker nove so čist preveč drage za to kar od njh dobiš.( če gledamo recimo 5gun omaro)
Imam puško Gamo IGT Magnum, ki je precej netočna. Na 10 m še nekako gre potem pa je konec. Kakšno strelivo najuporabim, da bo vsaj do 20 m točna?
jah jas bi uporabil RSW superpoint za risane cevi...(seveda če nimaš risane cevi ti to ne pomaga)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Za PCP puške če je opcija za integriran dušilec potem se splača vzet to. Ne doda skoraj nič v dolžino in omogoča solidno tišino. Za puške na vzmet je pa brezveze, ker večino hrupa ne naredi zračni udar ampak sam mehanizem vzmeti in tistega ne moreš utišat z dušilcem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: N.S.Lovec

drvar123

Zelenc'
19. avg 2021
1
0
1
pozdravljeni,
zanima me, če imam morda kdo kako realno izkušnjo z nabavo močnejše puške iz držav EU. V mislih imam polno moč brez kompliciranja.
Hvala.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
BP lahko kupiš zračne puške z neomejeno močjo iz držav kjer nimajo omejitev. Skratka "fizično" ni nobene ovire. Recimo nizozemska ima trenutno glavne trgovine kjer se tole "prekupčuje" brez da bi kdo kompliciral. Za nizozemsko imaš sicer omejitev na 18 let tako da zahtevajo sken dokumenta, ostalo prodajalca ne zanima, prevoznika tudi ne tako da stvar dobiš na dom brez posebnosti.

Problem zračnih pušk je itak širši in ni zakonodaje ki bi idelano pokrila te primere oz. sledila smernicam tehnologije. Večina hi-end PCP zračnih pušk je polno nastavljivih in tudi tako s trga s polno močjo lahko pri nas uporabljaš brez posebnosti tako da jo nastaviš/uporabljaš na trenutno omejitev zakonodaje (v RS je z novim zakonom o orožju od lani omejitev za "prosto" kategorijo moč pod 25J).
 
  • Všeč mi je
Reactions: N.S.Lovec