Samo malo: ti imaš različne sklade in ne more sklad, ki je kao netvegan kar naenkrat vlagat v rizične naložbe. Zato pa imajo ponudniki več skladov in izbereš glede na potrebe in tveganost. A niso pokojninci še dodatno zakonsko omejeni pri vlaganjih?
Kar se mene tiče so sicer vsi skladi nateg, saj si upravljalci poberejo tri četrt donosa zase preko provizij. Rukneš v indeksne sklade in si dolgoročno konkretno na boljšem.
So pa ljudje, ki ne razumejo tveganja pri vlaganju v sklade po mojem mnenju bedaki in se jih lahko enači s “švicarji”, ki bi samo dobiček požrli sami, izgube pa socializirali. Smejim se jim.
Glavni "donos" pokojninskih skladov 2. stebra je to, da vplačuješ iz bruto plače.
Ja vem, da bo izplačilo rente, ko/če bomo enkrat v penziji, tudi podvrženo dohodnini - samo v penziji bomo "verjetno" v nižjem dohodninskem razredu.
.
Sicer pa, kot si napisal:
Te družbe običajno ponujajo 3 različne tveganosti (si izmišljujem):
- nizko: 95% obveznice, 5% delnice (če si npr. nad 50 let lahko izbereš samo to verzijo, oz te prestavijo vanjo, ko dopolniš 50 let)
- srednjo: 50% obveznice, 50% delnice (za 35 do 50 let)
- višjo: 5% obveznice, 95% delnice (pod 35 let)
Tveganost portfelja si, glede na starost, lahko izbereš nižjo (30 letnik se lahko takoj odloči za "nizko tveganost"), obratno pa seveda ne gre.
.
Je bil pa nek računovodski "trik", da so nekateri skladi prejšnja leta vrednotili obveznice pot njihovi trenutni tržni ceni - z že vračunanimi vsemi bodočimi donosi/kuponi..