FS in hardware imata prav malo zveze. FS ugotovi, kateri blok rabi, nakar kontroler ta blok poišče in odda FS. Tu se srečujeta software in hardware.
Seveda nihče ne pričakuje, da bo vse bloke, ki jih rabi, našel v cacheu. Nekaj jih bo, za nekatere bo moral spet na disk in prebrati novo skupino v cache.
Tisto o bootanju - prav gotovo se prav tu največ pozna cache, saj je OS skupina večih datotek, ki so zelo verjetno v enem kosu in je torej verjetnost zadetka v cache zelo visoka, pa še branje je v principu sekvencielno, blok za blokom.
Kar se pa tiče večjega cache je pa spet teorija, do kje se splača. Prebrati nekaj deset mega vsebine, bi se splačalo le, če bo zadosti zadetkov, drugače ne. Vsak proizvajalec ima svoje algoritme in prav ti določajo, koliko bo cache pomagal pri hitrosti "dostave" podatkov. Pri neki meji se hitrost kljub večanju cachea neha povečevati. Brez skrbi, da je to skrbno varovana skrivnost, pa še marsikaj podobnega. To je popolnoma hardware zadeva, odvisna od proizvajalca, pa je skrita pred našimi očmi. Mislim, da je tudi izklopiti ne moreš (izjema je "nabiranje" blokov za pisanje, kjer je pa problem izgube podatkov ob nesrečah).