Kako rešiti priklop telekoma in optike na hišo

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.494
289
83
Kras
www.mtl.si
Trenutna situacija:
Priklop.jpg

Kabel od telekoma in optični kabel sta trenutno napeljana na železni hakelc pod napuščem. Kabel od telekoma gre tudi noter na podstrešje, optika je kar zvita zunaj. Plastične cevi zanemarite.
Kabel za optiko bom tudi spravil na podstrešje.
Sedaj pa izziv: napušč bo v celoti pokrit z izolacijo. Kako naj najbolj optimalno fiksiram oba kabla. Kupim hakelc in ga dam v steno? Malo bo problem, ker so zidaki, kar verjetno ne bo ravno fiksno držalo. Napušč je pač le beton.
Spet bi bilo najlažje, da mi kar s fasado oblečejo čez, ampak ja, najslabša možna rešitev. Se priporočam za bolje predloge. Hvala.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.228
9.408
113
EU
V steno, tam nekje kjer gre sivi kabel v cigel, zvrtaš luknjo (naprimer, glej navodilo.) premera 10 mm.
Kupiš navojno palico premera osem milimetrov.
Lukno napolniš z maso za sidrenje vijakov. S kitpištolo. Navojno palico daš v luknjo, in počakaš da se strdi lepilo.
Kupiš uho z navojem M8 in ga priviješ na navojno palico.
Navojno palico lahko poljubno krajšaš, po končanju fasade.
Za bolj trdno izvedbo, lahko uporabiš močnejšo navojno palico.
Lahko tudi INOX palico, če je na udaru dežja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: godfather

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.899
2.620
113
Dobra ideja, samo jaz nebi z M8 delal, ampak vsaj M12. 8 je kar drobna zadeva. očesna matica DIN 582 ima premer očesa pri navoju M8 20mm in je vprašanje že če kavelj od šponarja čes dobiš.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.228
9.408
113
EU
Na klet sem zasidral en konec zaščitne mreže proti toči. Pod mrežo je khm.. (ja darjan) električni avto.

 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.228
9.408
113
EU
Pravilno. Pa od tal potegneš preostali del prazne cevi (bužirke) pod zemljo stran od hiše, da ti pozneje ni treba kopat tlakovca.
Sporedno položiš še eno prazno cev, za letriko napajalne postaje robotske kosilnice.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.494
289
83
Kras
www.mtl.si
A da naredite akcijo, pa vse skupaj v zemlji spraviš pa ne gre?
Dobra ideja, ampak enostavno ne gre časovno čez poleg vsega, kar imam trenutno v teku.

V steno, tam nekje kjer gre sivi kabel v cigel, zvrtaš luknjo (naprimer, glej navodilo.) premera 10 mm.
Kupiš navojno palico premera osem milimetrov.
Lukno napolniš z maso za sidrenje vijakov. S kitpištolo. Navojno palico daš v luknjo, in počakaš da se strdi lepilo.
Kupiš uho z navojem M8 in ga priviješ na navojno palico.
Navojno palico lahko poljubno krajšaš, po končanju fasade.
Za bolj trdno izvedbo, lahko uporabiš močnejšo navojno palico.
Lahko tudi INOX palico, če je na udaru dežja.
Sem rešil z navojno palico 12mm, upam da bo dovolj. Sem najprej hotel 10, pa se mi je zdela malo tanka.
Za to maso za sidranje vijakov pa očitno rabiš res kvalitetno kitpištolo, ker mi je 2 povila ;).
Pravilno. Pa od tal potegneš preostali del prazne cevi (bužirke) pod zemljo stran od hiše, da ti pozneje ni treba kopat tlakovca.
Sporedno položiš še eno prazno cev, za letriko napajalne postaje robotske kosilnice.
Tudi dobra ideja, ampak imam poln k... teh cevi, je cela hiša že ''ocevljena''.
Vsaj elektrika za morebitno kosilnico je že rešena, ker je cev za elektriko že potegnjena na trato.
Sedaj moram še cev za ograjo potegnit. Sem skoraj pozabil na to. :obesise: Pa dokončati cevi za sončno elektrarno. Morda potem dodam še tisto cev.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.238
6.457
113
pri taščici
Kaj hitro bos po hisi vlekel kanale pa za omare in kotne letve skrival kable ;)
Jaz se pred fasado potegnil se cevi in utp kable dal v njih se za kamere, alarm domofon, dvoriščna vrata...
Dvoriščih vrat ni, je pa v tisti cevi nov dovodni kabel za polnilnico ker na starega in staro instalacijo nisem imel poguma obesit 11kw porabnika.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.494
289
83
Kras
www.mtl.si
Res upam, da ne. Ker sem nabil toliko vtičnic noter in vsega živega, da če pa sedaj zmanjka, pa naj.
Še za klimo sem že pustil cevi, itd., pa je verjetno ne bom rabil, za drugo sem samo elektriko potegnil. Za kamere je ene 200m cevi in kablov potegnjenih po hiši. Za 2 polnilnici za EV so cevi pripravljene. Vgrajeni bodo 3 dodatni ventilatorji, 2 rekuperatorja sta že. 3x štekerji zunaj na hiši, elektrika na vrtu, elektrika 70m stran od hiše na ''placu''.
Zato pravim, da imam dovolj cevi za celo življenje. :valjamse: Si nisem mislil, da bom električar ratal.:eek:
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.494
289
83
Kras
www.mtl.si
Rabim še eno mnenje.
Na sliki zgoraj je črna jeklenica, ob kateri je napeljana bakrena parica. Tisti zvit “kabel” je pa optika, ki NI napeljana ob jeklenici, temveč iz drugega stebra.
Oba trenutno nista priključena in zaenkrat tudi ni v planu, da se priključita. Če pa že, bo pa 99,9% optika. A lahko jaz jeklenico in bakreno parico odklopim in lepo zvijem in pripopam na steber iz katerega je napeljana? Tako bi ostala na hiši le še optika.
Če pa bi slučajno kdaj rabil bakreno parico, pa jo itak lahko nazaj potegnem.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.228
9.408
113
EU
Lahko odpneš in celo lepo naviješ v kolut, in kolut pritrdiš na najbližji steber. Tako sem jaz naredil, samo ne morem slikat, ker je tema sedaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.228
9.408
113
EU
Kabel je od operaterja, zato ga bo zarolal in pritrdil na drog, nepoškodovanega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.494
289
83
Kras
www.mtl.si
Hm, na vrh stebra ne bom lazil.
Imaš pa prav, da je bolje, da dam bolj gor, da ne bo imel kakšen mimoidoči idejo se igrati s kablom. Bom dal na višino 3-4m.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.494
289
83
Kras
www.mtl.si
:), pri nas jih nimamo.
Sem pa vseeno dal kabel do tiste višine, kjer je bil vpet na steber. Niti ni bilo tako visoko in sem brez težav dosegel z lojtrami.
Sem ga dal na stran, ki ni proti hiši, tako da ga ne rabim gledat iz hiše :).
Telekom.jpg


Če se bo pa kdaj slučajno potreboval, je pa v 10ih minutah spet na hiši.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo