Kako do tega finega riža?

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Itak so mi že rekli, pa še se bodo čudli, ampak jaz ko grem v svojo priljubljeno gostilno, jaz recimo
za nedeljsko kosilo zmašem; kremno juhico, sezonsko solatko, in zares zares dost riža.
Drugi majo juha + zrezek z rižom + solata, jaz pa vedno prosim če lahko zrezek črtajo z seznama
in mi naložijo samo riža. Govorim o običnem rižu, kuhanem oz. zalitim vrjetno z juho, suhim klasičnim
rižom kot prilogo.

Probal sem vse sorte riža na 1000 in 1 način, fejst, malo, glih prav zakuhan, nič ne naredi istega
okusa kot v gostilnah. Vsi štormani recimo imajo ubijalski riž, in dobra večina ostalih gostiln ima isto dober
riž; kot bi reko vsi pofriji v gostilnah so dobri, domač pa ne tak.

In negre se za "v gostilni je boljse ker ni doma" sem človek okusa, in vem da ma drugačen okus.

Itak ko sem kje vprasal kak ga pripravijo; nevem/normalno/skrivnost hiše/specialiteta...
rolleyes-1.gif
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Ja men je najboljši riž od Špara in sicer Parboiled (rdeča pakunga). Kuham ga pa tako da dam recimo pol šalčke riža in ga najprej mal popražim na olju ampak morš pazit, da se ne pripali in porjavi. Pripravljen maš pa zraven poln kozarček vroče vode (enkrat tok kot riža). Zraven umešam pol jušne kocke in pustim da vre in voda izpari. Tik preden pa vse izpari pa moreš malo mešat da se ne prime preveč in da je čimbolj suh.

Po večkratni ponovitvi boš pa ugotovil kok maš rad kuhanga (če ti je premal kuhan dodaš še čist mal vode proti koncu) in kok jušne kocke morš dat, da ti je dobr ukus.
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Jap, kot je že predhodnik napisal, Basmati riž je dober. Jaz si ga poleg popečenega fileja morskega lista najprej skuham posebej, nato pa še popečem par minutk na istem olju kot list, tako da rata bolj trd in dobi okus. Meni je zakon ko je bolj hrustljav.

Drugače pa glede kuhanega riža, poskusi pri kuhanju vodo malo bolj posoliti ali pa celo po-vegetati. Kaj pa veš, mogoče ti bo všeč, meni je bilo ful boljši ko sem vodo bolj posolil.
 
Nazadnje urejeno:

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.710
142
63
tudi meni je riž zelo dobre. Še najrajši ga imam nezabeljenega in po možnosti, da se poca. Kot npr. v kitajski.
Druga varianta je pa neoluščeni riž, ki je tudi špica.

lp
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Citat:
Uporabnik merdzo pravi:
tudi meni je riž zelo dobre. Še najrajši ga imam nezabeljenega in po možnosti, da se poca. Kot npr. v kitajski.
Druga varianta je pa neoluščeni riž, ki je tudi špica.

lp

To je pa t.i. sticky rice... ta se kuha na pari in ne v vodi
wink-1.gif
Ko je kuhan ga streseš ven in neæno pregneteš, da se naredijo grudice.
 

Bitch_inside

PEPCA 2007
18. jul 2007
3.608
1
36
Ljubljana
Jst pa jem Uncle Bens, ki se kuha v vrečki pa mi je ful dobr. Ravno prav kuhan, nezlepljen, ipd. Pa basmati od Zalto polje je tud zakon.

LP