Kako čistite oz.mažete verigo ?

gretzky

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
6. avg 2007
5.856
0
36
48
evo me
Za čiščenje verige sem enkrat uporabil namenski spray, vendar rezultat ni bil prav nič boljši kot takrat, ko sem jo očistil z navadno nafto. Pazi le na to, da jo ne čistiš z bencinom, acetonom,..., saj takšna čistila preveč osušijo O ali X ringe v verigi, kar pa ni dobro. Nafta je mastna, zato je dobra za čiščenje, prav tako naj bi bil dober petrolej ali white spirit.
Mažem jo s sprayem S 100, ki mi nekako najbolj ustreza. Nekoč sem kupil tudi kettenspray od DID-a, ki pa me je razočaral, saj ga je razmetalo vsepovsod (pa čeprav je od mazanja do vožnje minilo več kot 10 ur). Mažem jo devno po vožnji, ko je veriga še topla in vem, da bo motor stal vsaj čez noč, ali pa jo namažem po pranju motocikla.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.231
5.519
113
Čiščenje cunja.......mazanje en motipov spray......bela mast z dodatkom PTFja (teflona)....sam ga ne najdem na njihovi uradni strani....kupu sm ga pa v E Leclercu!
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Čiščenje z wd40, mazanje s sprejem za ketno, oboje na okoli 1000km.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.220
1.849
113
Uporabi razmaščevalec (npr. Meglio) ter štraj fiks. Bo veriga kot nova.

mazanje pa..hm..verjetno mešanica tekoče vazelinastega...verjetno v šatrtuolje da zateče med disatnčnike, potem brisanje in na koncu mazanje z mastjo.
 

Bushez

Pripravnik
4. okt 2007
127
0
16
LJ
WD-40 ne priporočam za podmazovanje, ker je preveč agresiven. Sicer na začetki lepo podmaže, vendar z časom razžre obstoječo mast (oz. katero koli mazilo) in se nato izsuši, tako da je stanje slabše kot je bilo pred špricanjem z njim. Za čiščenje bi priporočil nafto, white špirit, ker sta oba malo mastna in ne tako agresivna.
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.342
764
113
Za čiščenje vroč wap in šampon delata čudeže, mazanje pa z namenskim spray-om... Sicer pa, če mazanje ni prepogosto (kar ravno tako ni dobro...), s čiščenjem ni veliko dela. Verigo je priporočljivo mazati takrat, ko se notranji deli, valjčki (če gledamo od zadaj...) začnjejo svetiti.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.231
5.519
113
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
mazanje pa..hm..verjetno mešanica tekoče vazelinastega...verjetno v šatrtuolje da zateče med disatnčnike, potem brisanje in na koncu mazanje z mastjo.

Ta sprej od motipa je na začetku tekoč kt WD (steče v pore v verigi) pol pa rata k mast!
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.231
5.519
113
Najbrž......vseh ne poznam.......niti ne kupujem namenskih ker so dražji od kakih ki "niso" za verigo pa lih tko mažejo kot je treba
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.220
1.849
113
Za take reči jaz uporabljam mast v spreju (od Wurth-a...edini problem je ta, da se ga ne da kupiti v maloprodaji
crazy1.gif
) drugače pa super zadeva.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.193
3.821
113
Za čiščenje tole:

CHAIN_CLEAN.jpg


Za mazanje pa tole:

CHAINLUBE_FACTORYLINE.jpg


Enkrat sem jo opral tudi z sprejem za pranje motorja in je šlo res vse dol (se je svetila kot nova), samo vprašanje koliko je to dobro za verigo.
 

Freak

Pripravnik
19. sep 2007
522
0
16
Jest tut ketno mazem z motulom. Sicer prov cistu je se nism,si bom konc sezone uzel cas in jo orenk prepucal in nanov naspricu,pa more bit dobr
smile-1.gif
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.420
127
63
Citat:
Uporabnik Freak pravi:
Jest tut ketno mazem z motulom. Sicer prov cistu je se nism,si bom konc sezone uzel cas in jo orenk prepucal in nanov naspricu,pa more bit dobr
smile-1.gif

Potem delava enako.
Cistil je tudi še nisem, jo pa mažem po nekje 500km-700km.
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.931
293
83
tam ko se terc po tori rola
Ko sem še imel motor na verigo.. Čiščenje navadna nafta in čopič. Spihat z zrakom in osušiti s krpo. Mazanje Castrolov beli kettenspray. Po 45 Tkm je bila veriga še vedno neraztegnjena. No, potem sem ga pa prodal, kaj je potem novi lastnik delal pa ne vem
Sedaj, ko je prenos preko jermena, pa je eno delo manj.
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.807
2.116
113
za šankom
Citat:
Uporabnik IbizaDriver pravi:
Za čiščenje tole:

CHAIN_CLEAN.jpg


Za mazanje pa tole:

CHAINLUBE_FACTORYLINE.jpg


Enkrat sem jo opral tudi z sprejem za pranje motorja in je šlo res vse dol (se je svetila kot nova), samo vprašanje koliko je to dobro za verigo.

tud jaz mam tole od motula.
zmaga.gif