Kaj proti zgagi/kislini?

vprasanje1

Pripravnik
18. jul 2020
128
9
18
Kaj narediti, da omilimo zgago oz. kislino, oziroma da le-ta izgine? Zanimajo me bolj kakšni preprosti nasveti kot zdravila...Nekje sem zasledil, da pomaga polovica (ali pa kar cela) žlica sode bikarbone, če jo damo v vodo in to spijemo, je to že kdo poskusil, ali deluje? Kaj se še lahko uporabi proti tej težavi? Lp
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.482
113
sicer vidim da ne bi rad "zdravil" ampak zakaj pa rupurut ni ok?

meni vedno pomaga. 1 tableta počakam par minut pa sem OK
 
  • Všeč mi je
Reactions: turbobitch

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Kaj narediti, da omilimo zgago oz. kislino, oziroma da le-ta izgine? Zanimajo me bolj kakšni preprosti nasveti kot zdravila...Nekje sem zasledil, da pomaga polovica (ali pa kar cela) žlica sode bikarbone, če jo damo v vodo in to spijemo, je to že kdo poskusil, ali deluje? Kaj se še lahko uporabi proti tej težavi? Lp
Deluje. Nekajkrat rigneš kot konj. Izogibaj se pa mastni hrani, posebej v večernem času.
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.030
572
113
na začetku mi je pomagalo ena žlica kisle smetane pred spanjem. zdej mam recimo kar donat na nočni omarci in nardim en šluk, mora pa biti malo zluftan, ker če je frišn mi ne pomaga tolk.
Rupurut naj bi vseboval nek aluminij al neki in se kao bolj priporoča Rennie. NoAcid mi ni pomagal.
Rupurut mam za res, ko je kriza, nardim pa 2x letno ponavadi ko gremo na kako potovanje naredim kuro z NolPaza, ker pač tamne bom glih ahtal kaj točno lahko jem ali pijem pred spanjem.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.392
113
49
Na sončni strani ALP
Po dolgotrajnih bitkah proti zgagi z raznoraznimi zvarki, sem preklopil na Nolpazo. Edina stvar po kateri nimam težav in zopet lahko jem vse in spim celo noč.
Prej pa kljub izogibanju hrani, ki mi povzroča težave, sem se prebujal sredi noči s polnimi usti kisline. Če bi takrat pljunil na tla, bi bila luknja do Kitajske...

Bil že nekajkrat pri zdravniku zaradi zgage. 1x sem dobil celo neke tablete kao zaviralec črpalke. Naslednjič nisem dobil nič več...
Moram spet zagnjaviti pa naj mi da nolpazo na recept preden bankrotiram...

Drgač pa, ko je totalna kriza - rupurut, sodabikarbona, mleko ter strogo izogibanje v popoldanskem času jogurt, orehi, kava...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.859
113
Najbolj pomaga da ne ješ/piješ tistega kar ti povzroča zgago.

Soda bikarbona nevtralizira kislino kar LAHKO pomaga. Odvisno pa od vzroka za nastanek same zgage. Če je vzrok pretirana količina kisline v želodcu bo soda bikarbona imela dolgoročno kontra učinek, želodec bo namreč od padcu pHja povečal proizvodnjo kisline. Tako da slišat je smešno ampak v takih primerih pomaga pa da popiješ nekaj kislega, recimo limonado.

Zdravila (Rupurut ipd.) so ponavadi pufri in znižajo kislost na raven ki je ok zate in za želodec, zato imajo najboljši učinek. Zdej če želiš naravno, potem je podobna stvar mleko .. pod pogojem da ti mleko ne povzroča težav, ker večini odraslih jih tako ali drugače in nisi naredil potem nič.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Resno in dolgoročno pomagajo samo zaviralci protonske črpalke, kot je Nolpaza. Ti zmanjšajo proizvodnjo solne kisline v želodcu.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.761
2.639
113
Jaz sem imel pogoste taže pred leti. Potem sem nekaj časa na priporočilo zdravnika jemal iberogast kaplice. Sedaj težav z zgago nimam več.
 

Success

Fizikalc
5. sep 2010
532
164
43
Težave z zgago imam že dolga leta. Pomagale so tablete, vendar sem se jih naveličal jemati.

Zgaga me matra cca 2x tedensko in takrat spijem kozarec vode s sodo bikarbono in je zaenkrat še vedno pomagalo.

Ni pa to neka dolgotrajna rešitev.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.316
941
113
Titograd
Ni vedno hrana tista, ki je krivec. Včasih je lahko tudi stres. Jaz sem se ponavljajočih se težav z zgago pred davnimi leti rešil z menjavo delodajalca.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.186
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Kaj narediti, da omilimo zgago oz. kislino, oziroma da le-ta izgine? Zanimajo me bolj kakšni preprosti nasveti kot zdravila...Nekje sem zasledil, da pomaga polovica (ali pa kar cela) žlica sode bikarbone, če jo damo v vodo in to spijemo, je to že kdo poskusil, ali deluje? Kaj se še lahko uporabi proti tej težavi? Lp

Soda bikarbona, Rupurut in ostalo pomaga. Trenutno...
Važen je vzrok, to pa ti lahko ugotovi samo zdravnik.
Jaz sem naredil "kuro" z Nexiumom 40mg (po nasvetu zdravnika) in imam sedaj že kako leto mir...
Pojdi k zdravniku...
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.814
631
113
Tudi sam imam kar nekaj časa že probleme z želodčno kislino. Imel helicobacter pylori, ki je bil verjetno vzrok za potenciranje težave.
Sedaj sem na Nexium. Je pa tko, da jemljem po potrebi. Če rata kriza kaka "kura" za teden ali dva pa je potem mir za en čas.
Drugače pa vem, da bi kavo verjetno moral dati čisto na stran pa se še nisem mogel prepričati v to.

Mogoče je pameten test na helicobacter pylori tisti, ki vas matra zgaga. Pri meni se je dolgo vleklo preden so dejansko ugotovili, da je to problem.
Prej so me kar pošiljali po slikanju pljuč itd, ko sem pokašljeval in bolelo me je za lopatico in v predelu trebuha. Zna biti, da se je tudi težava potencirala s tem poznim odkritjem, da moram sedaj bolj kot ne, če ne redno pa vsaj v presledkih jemati zaviralce protonske črpalke.
 

mckmck

Fizikalc
20. mar 2013
524
199
43

sousis

Guru
16. nov 2019
1.497
991
113
Kot so že drugi rekli: Ne jej hrane/pij pijače, ki ti dela težave, še posebej zvečer. Če se težava skoz ponavlja, je lahko tudi stres ali helicobacter pylori. Bolje je odpraviti vzrok za težave kot pa nonstop žreti rupurute in podobno.

Za prvo pomoč moja stara mama prisega na mandlje - trije mandlji so dovolj. Vsekakor bolj okusno kot soda bikarbona ;)
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Meni pomaga rupurut, drugace pa mi pomagajo cesnove kapsule - oljni izvlecek...(je tudi v prahu) Sem zadnjic pomotoma kupil v prahu, ampak mi tudi pomaga. Ce pa pojem surov cesen, pa me zelodec boli za popiz.dit. Te cesnove kapsule dobis v DM-u
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Soda bikarbona nevtralizira kislino kar LAHKO pomaga. Odvisno pa od vzroka za nastanek same zgage. Če je vzrok pretirana količina kisline v želodcu bo soda bikarbona imela dolgoročno kontra učinek, želodec bo namreč od padcu pHja povečal proizvodnjo kisline. Tako da slišat je smešno ampak v takih primerih pomaga pa da popiješ nekaj kislega, recimo limonado.
Soda bikarbona je pufer in je rahlo bazičen, kar sicer malo pomaga pri zmanjševanju kislosti (dvig pH), ampak ni pa to nevtralizacija iz kemijskega smisla. Želodca niti nočeš nevtralizirati :)

Na dolgi rok to ne pije vode, saj ti želiš v prvi fazi zmanjšati proizvodnjo kisline, kar dosežeš z zaviralci protonske črpalke (ala Nolpaza).
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.863
113
Kaj narediti, da omilimo zgago oz. kislino, oziroma da le-ta izgine? Zanimajo me bolj kakšni preprosti nasveti kot zdravila...Nekje sem zasledil, da pomaga polovica (ali pa kar cela) žlica sode bikarbone, če jo damo v vodo in to spijemo, je to že kdo poskusil, ali deluje? Kaj se še lahko uporabi proti tej težavi? Lp
Brez zdravil dolgoročno nikakor ne bo šlo. Soda bikarbona, rupurut, limona (ki deluje bazično v želodcu) so vse zadeve, ki blažijo simptome, nikakor pa ne zdravijo vzroka. Obvezno je potrebno ob prvih znakih zgage jemat zaviralce protonske črpalke in jemat jih je treba vsaj 14 dni, da se požiralnik zaceli. Sam v takih obdobjih jemljem nolplazo. Seveda se pa tudi izogibam hrane, ki mi izrazito nardi kislino, pri meni je to v glavnem cuker.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Davidoff in Cash