Kaj narediti s kakijem?

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.816
202
63
Slovenija
Kaki se je v začetku poletja začel sušiti, ne vem ali del pomrznil ali ne. Spodaj ima sveže poganjke. Sedaj pa ne vem kaj narediti, odstranim suhe veje, spodnje poganjke pustim, vržem vse skupaj ven?

20180809_195609.jpg
 

nacek

Guru
13. okt 2012
2.811
500
113
Jaz sem pustil zeleno ostalo odstranil pa bom videl kaj bo.
Mi ga je lani toča stolkla.
 

enik14

Fizikalc
22. avg 2014
100
28
28
Kaki je letos v centralni SLO kar veliko pomrznil, kdor ga ni posebej zaščitil. Tudi naš je bil med njimi. Star je 10 let. Letos ga nismo zaščitili pred mrazom in pomladi je kazalo zelo slabo. Vse drugo sadje je dobro odgnalo, cvetelo in sadežev je letos oh in oh. Kaki pa je brez listov žalostno stal in hoteli smo ga že požagati, a smo počakali. Ponovno je pognal iz "suhih" in golih vej. Malo kasneje smo požagali res suhe veje, kjer ni bilo novih brstov in kaki je zdaj kar v redu obraščen. Letos sicer ne bomo imeli nič plodov. Upamo pa da zopet naslednje leto.
Poreži suhe veje in rane malo zamaži s cepilno smolo. Pred zimo in mrazom, glede na majhnost dreveščka in zaradi mladih novih vej, ga zaščiti. Drugo leto pa zopet naprej, saj bo. Ne obupaj. Kaki je lepo pogledati pred zimo, ko je že brez listov in z oranžnimi plodovi videti kot novoletna jelka.
 

md1

Pripravnik
3. feb 2008
52
0
6
Kaki se je v začetku poletja začel sušiti, ne vem ali del pomrznil ali ne. Spodaj ima sveže poganjke. Sedaj pa ne vem kaj narediti, odstranim suhe veje, spodnje poganjke pustim, vržem vse skupaj ven?

Poglej priponko 23315
Kot je videti se je posušil in sedaj poganja pod cepljenim mestom,se pravi je to divjak,
Po moje je najboljše jeseni posaditi novo drevo,ker od tega ne bo nič,
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.816
202
63
Slovenija
sem šel včeraj oba kakija pogledat, pa te veje rastejo nad cepljenim mestom, tako da bom pustil, pa da vidimo kaj bo, ne bi ga rad kar vrgel ven...
 

md1

Pripravnik
3. feb 2008
52
0
6
Ok,
če si prepričan,da je nad cepljenim mestom, potem odreži suhi del debla in pusti samo eno mladiko-najmočnejšo.
To priveži ob kol, da se ne zlomi, tako bo dobila mladika večjo moč in boš imel naslednje leto nastavek za naprej.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Da se uštulim.

Imam enako situacijo (zmrznil, nad cepilnim mestom pognala dva poganjka, ostalo posušilo).

Vprašanje je KDAJ odrezati? Kar sedaj, pred zimo ali šele na pomlad?
In kaj z vrhom - sedaj krajšati ali počakati pomlad, ko odžene in takrat na višino, kjer naj začne delati krošnjo?
 

md1

Pripravnik
3. feb 2008
52
0
6
Da se uštulim.

Imam enako situacijo (zmrznil, nad cepilnim mestom pognala dva poganjka, ostalo posušilo).

Vprašanje je KDAJ odrezati? Kar sedaj, pred zimo ali šele na pomlad?
In kaj z vrhom - sedaj krajšati ali počakati pomlad, ko odžene in takrat na višino, kjer naj začne delati krošnjo?

Jaz bi odrezal sedaj na en poganjek, da drevo da vso moč v tega in posledično bo močnejši.
Seveda ga moraš lepo privezat,da se ne zlomi,ker potem nimaš nič.
Vrh pa potem skrajšaš spomladi na višino ki ti ustreza...
 

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
Jaz bi odrezal sedaj na en poganjek, da drevo da vso moč v tega in posledično bo močnejši.
Seveda ga moraš lepo privezat,da se ne zlomi,ker potem nimaš nič.
Vrh pa potem skrajšaš spomladi na višino ki ti ustreza...
Pa ne pozabi pred zimo oviti v kopreno, filc .... in to po možnosti dve zimi.
Jaz sem tako rešil 3 kom - sedaj pa gledam plodove na tri leta starih sadikah.
Iz enega, ki je bil odlomljen v neurju pred 4 leti pa je zrasel 5m divjak -letos pa sem ga obrezal in naj cepil tri različne sorte kakija, ki že poganjajo liste.
 

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
Mislim, da nisi daleč od mene - samo malo severneje - jaz sem naredil ogrodje iz treh palic in nanj parkrat ovil kopreno potem pa še filc, ko je malo ogrelo sem filc odstranil in so mi vse sadike , tudi figa ostale.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Pa saj ti pravim, da je bil zaščiten - enako kot vse zime do sedaj. Ampak očitno vseeno premalo ozr. je bila zima "čudna".

Ampak vseeno vprašanje - ogrodje iz palic - za zaščito samega debla ali cele krošnje?
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Bom še jaz jamral.
Meni je kaki popolnoma crknil. Lubje odstopilo(zgornji konec crknil po 2 mesecih), spodaj nekaj pognalo nad cepljenim mestom(na koncu pustil 2 poganjka) in še to je malo nazaj odpadlo.
Jebat ga, v jeseni gre tja hruška. Vsaj ne bom vsako zimo ves cajt gledal na termometer in upal, da ne pomrzne:fredi:
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.814
631
113
Pri nas pa samo redkokdaj kaj gor vstane. Pred ene tremi leti je mel gor nekaj kakijev. Sedaj dve sezoni, ko je bila zmrzal ni ostalo nič gor. No letos če bo sreča bo pa spet imel nekaj plodov. Če bodo obstali.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Super tema... Tudi naš je enak - poganjki nad cepilnim mestom...

Torej je kar zdaj najboljše odrezat ostale poganjke in pustit najmočnejšega...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Spet me nekaj zanima glede kakijev...

Sem iz štajerske (okolica MB) in na drevesu so še nekak nedozoreti kakiji - take bolj medle barve (med rjavo-zeleno in rumeno)... Listje je že vso odpadlo...

Kaj narediti s kakiji? Pobrati ali še pustiti na drevesu? Danes sem jih probal par dol pobrat in se še zelo držijo vej, ne pustijo se vtrgat...

Kolega mi je rekel, naj jih še pustim na drevesu do minusa, da jim nima kaj škodovat...

Kaj menite ostali?
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.918
8.965
113
EU
Do minusa pusti. Potem potrgaj, shrani v klet in dodaš med kakije par jabolk, katere bodo pospešile zorenje.