Kabli javne razsvetljave

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.476
1.044
113
Objavljam tukaj, ker je največ obiska...

Preko katere spletne strani bi lahko dobil čimbolj natančen potek kablov za javno razsvetljavo. In kako globoko so?

Se ne spomnim spletne strani, kjer si lahko pogedal za vse to, od vodovoda, do plina, kanalizacije, elektrike...

Hvala :zmaga:
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.476
1.044
113
gis.iobcina.si

Tole sem našel. Potem pa izbereš javna razsvetljava.

Ampak ni samih lokacij svetilk. Sem mislil, da bom to našel...

Pa če morda kdo ve kako globoko v zemlji so ponavadi taki kabli?
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.461
2.778
113
v lokalni ostariji
Javna razsvetljava je redko vrisana v kataster. Ponavadi pogledaš kje so luči vmes teče kabel ;) je zelo plitvo položen, včasih slabo označen. Vsaj v Ljubljani je to kar kriza...
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.476
1.044
113
Je logično, da bi bila vmes, samo kaj ko je ravno na ovinku... Sem pa našel podatek, da NAJ bi bila minimalna globina 70 cm.
 

scorpion

Majstr
25. apr 2008
1.983
161
63
Je logično, da bi bila vmes, samo kaj ko je ravno na ovinku... Sem pa našel podatek, da NAJ bi bila minimalna globina 70 cm.
Ne vem sicer, kakšne so točne mere... ampak po pravilih bi moral biti kabel položen toliko in toliko cm v zemljo, toliko in toliko cm nad njim pa opozorilni trak. Da če se kdaj kaj prekopava, ko se naleti na trak, da se ve, da je spodaj kabel.
No koliko se teh mer in pravil držijo gradbinci, je pa drugo vprašanje. Načeloma bolj malo, sosed je lani s frezo pretrgal optični kabel (predmestje LJ), ni bil označen z nobenim trakom.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.461
2.778
113
v lokalni ostariji
Je logično, da bi bila vmes, samo kaj ko je ravno na ovinku... Sem pa našel podatek, da NAJ bi bila minimalna globina 70 cm.
Jaz sem ti povedal iz prakse ker odkopavamo to dnevno. Nove inštalacije (po obnovah cest) so kar ok. Je pa dobra stvar da kabel enostavno premaknejo/podaljšajo če potrebuješ. So jo pa načeloma polagali po robovih parcel/pločnikov/cest. Globina pa kakor je padlo.


Optika/telekomunikacije so čisto druga zgodba.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Yogi

dask

Majstr
21. sep 2023
402
434
63
Jaz sem vprašal na občino, je stručko prišel k meni in pokazal, kje gre kabel iz zgornje ulice čez mojo parcelo na spodnjo ulico. Ko smo odkopali tlakovce ca. 12 metrov stran od tega mesta, je bager ven potegnil tudi tisti kabel ;) niti približni bil tam, kjer bi moral bit po podatkih, pa tudi precej plitvo je bil. Je pa res, da je bil položen kakšnih 35 let nazaj pomoje, verjetno takrat, ko je prejšnji lastnik tlakoval dvorišče.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.461
2.778
113
v lokalni ostariji
Jaz sem vprašal na občino, je stručko prišel k meni in pokazal, kje gre kabel iz zgornje ulice čez mojo parcelo na spodnjo ulico. Ko smo odkopali tlakovce ca. 12 metrov stran od tega mesta, je bager ven potegnil tudi tisti kabel ;) niti približni bil tam, kjer bi moral bit po podatkih, pa tudi precej plitvo je bil. Je pa res, da je bil položen kakšnih 35 let nazaj pomoje, verjetno takrat, ko je prejšnji lastnik tlakoval dvorišče.
Včasih se je geodetski posnetek delal dost na pamet, po možnosti ko je bilo že vse narejeno in se je samo pokazal kje gre. Zdaj se to vrisuje bolj natančno.
 

kemb

Majstr
7. okt 2018
776
792
93
Podatke se dobi še v Piso. Drugace se pa naredi oziroma naroči zakolicbo javne razsvetljave.
Lahko si tudi približno pomagaš, da pogledaš linijo jaškov....
Drugace bos težko dobil podatke o globini pri upravljavcu, če je to omrežje starejše. Pri novejših se da, če je bilo tudi med izvedbo geodetsko posneto.

O optiki pa res ne bi. Rune je pri nas kopal tako plitvo z namenom, da ne bo zadel kakšnih vodov.
Naročili niso nobenih zakolicb... dobro, da domačini vemo kje kaj poteka, ker drugače bi bila veselica....
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.461
2.778
113
v lokalni ostariji
Podatke se dobi še v Piso. Drugace se pa naredi oziroma naroči zakolicbo javne razsvetljave.
Lahko si tudi približno pomagaš, da pogledaš linijo jaškov....
Drugace bos težko dobil podatke o globini pri upravljavcu, če je to omrežje starejše. Pri novejših se da, če je bilo tudi med izvedbo geodetsko posneto.

O optiki pa res ne bi. Rune je pri nas kopal tako plitvo z namenom, da ne bo zadel kakšnih vodov.
Naročili niso nobenih zakolicb... dobro, da domačini vemo kje kaj poteka, ker drugače bi bila veselica....
Plitvo so kopali ker so sparali ;) to da so čuvali vode so bučke.

Problem je če upravljalci tudi ne vedo točno kje gre njihov vid, notri je pa polno ostalih in pri zakoličbi sonar piska vsepovsod. Pač kopljes previdno. Večja težava je, da na dostih koncih niso kabla označevali v kanalu ko se je gradilo (trak, opeka...). Ampak to je težava večine starih /solidarnostnih gradenj infrastrukture
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

kemb

Majstr
7. okt 2018
776
792
93
Bem, ker poznam to.
Zanimivo mi je bilo, ko sem poslusal pravljice izvajalca.
Pa žalostno je, ker niso geodetsko snemal trase.
Delal so bolj kot ne po domače...
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.461
2.778
113
v lokalni ostariji
Bem, ker poznam to.
Zanimivo mi je bilo, ko sem poslusal pravljice izvajalca.
Pa žalostno je, ker niso geodetsko snemal trase.
Delal so bolj kot ne po domače...
Rune so imele slabo ceno (vsaj tisti ki so dejansko delali, vmes je bilo ene par rok) potem so pa carali. Ene trase so bile dobro narejene. Dejansko najboljši opticarji so bili t2 kolikor sedaj vidim. Posnetki stimajo, globine kolikor toliko, vse obbetonirano z rdečim betonom.