Je to "state of the art"

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.468
804
113
State of the art = "tako se dela", "standardno", "pričakovano"

Hodim k zobozdravniku leta, celo desetletja. Vsako leto kaj postori, zamenja plombo ali dve in to je to. Letos me je odpravil kot vse OK.
Slaba dva meseca kasneje so me začeli zobje ful bolet, in to vsevprek (desno, enkrat zgoraj drugič spodaj vedno zadaj in nikoli čisto točno TUKAJ). Se je ravno ujelo z dopustom zobozdravnika, pa je ponehalo... pridem do pregleda, ne najde nič. Ker je bil ortopan že star (verjetno kake 10 let), me pošlje po novega.
Sedaj pove, da ga je ta ortopan presenetil: trije zobje s kariesom, od tega ena osmica, ki nima kontra zoba, ker surprise surprise ta leži v dlesni namesto da bi gledal pokonci ven. Predlog je, da gre osmica ven, ostalo (po)zdravimo.

Kar je (verjetno) ok, je dovolj drugih stvari, zaradi katerih bejbe ne padajo name, ena osmica manj ne bo bistveno poslabšala. Me pa zanima, ali je normalno, da zobozdravnika te stvari takole presenetijo - torej so te reči dejansko tako skrite, da se jih s pregledi ipd ne da opaziti - ali je čas, da zamenjam?

+ Ali osmico puli zobozdravnik ali je potreben zobokirurg ali je to odvisno od slike?

+ na sliki so na kosteh spodnje čeljusti (ok, spodnja čeljust je kost) majhne bele lise. Ni hotel delat panike, ampak da bo treba pogledat. Pa da ni nič, da je običajno ali napaka na sliki ali neka reakcija na travmo. Kaj pa worst case (temu se je izogibal)?
Thx
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.469
2.324
113
Dober zobar in da ne plačaš vsakič 500€ pri njemu je zelo redek pojav.


Osmica, ki ne izraste ven, jo ponavadi klesa kirurg ven. Če je pa že ven pogledala, ti jo pa lahko zobar ven potegne.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Precej zobarjev je nategunov. Primer: Moj fotr je šel nekaj popraviti k enemu, mu napove, da ima vse zjebano, da bi mu menjal mostiček, pa neke zadeve, 2500 z računom, 2000 brez.

Gre po drugo mnenje, nah, zgornji so OK, so pa spodnji zanič, to bo jurja. Pride tja drugič, ah pol ko bova tole, bova pa še zgornje.

****** od tam, gre po tretje mnenje, vse je OK še za 10 let vsaj.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.369
4.367
113
49
Na sončni strani ALP
Sem imel osmico delno pod dlesnijo in sem bil v Celju pri čeljustnem kirurgu na "štemanju".

Men je zobozdravnica pomenjala nekaj svinčenih plomb za bele, nekaj jih je še ostalo. Imam vsega skupaj 7 plomb.
Ostali zobje bi naj bili BP. Z njenimi besedami: "Ko bi vsi imeli tako zdrave zobe..." Zdaj pa gre počasi v penzijo.
Bomo videli, kaj bo rekel na prvem pregledu njen naslednik, ki bi naj prevzel vse pacijente...
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.811
815
113
MB

Ve kako se piha na dušo, vi ste oh in ah...samo ti odpri denarnico
grims-1.gif
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.851
2.986
113
Citat:
Uporabnik jtfc pravi:
Dober zobar in da ne plačaš vsakič 500€ pri njemu je zelo redek pojav.


Osmica, ki ne izraste ven, jo ponavadi klesa kirurg ven. Če je pa že ven pogledala, ti jo pa lahko zobar ven potegne.

moj prejšni zobar je bil tak da nisi potreboval anestetika ker si videl ceno na računu pa ni bil ne vem kaj. Sedanja zobarca poceni, prijazna, vrhunska storitev.
 

klekej

Majstr
26. jul 2007
5.349
257
83
33
Kakšen karies pod plombo verjetno, ki se ga drugače kot na RTG ne da videt. Bojo forumski zobarji več povedali.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.133
2.210
113
Z: Tale zob je čuden. Mogoče se je kanal zaprl.
A: Ja a bi naredili tole.
Z: V redu
čez nekaj časa
Z: tole pa sploh ni 7 ampak 8.
A: A ja?
Z: Ja nič ga bomo kar po starem zavedli naprej.
Roke Z angelske. prvi obisk inekcijo čutim samo ko pikne. Boli tako, da zlezem - se izlijem s stola
Drugič jo čakamo 2h. V 5 min je bilo vsega konec. Videl 4 inekcije, ene 5 različnih instrumentov, 2x zz pa je blo konec.
Sem čist zmešan od vtisov. Bolje kot stari.
V glavi pa $$$$ $$$$ $$$$. Pri privatniku s koncesijo je, med čakanjem, zobar bral revije z prestižnimi in pasje dragimi stvarmi - golf, jahte, vile, ure, avti.
A je kdo že slišal, da bi pacienta pri zobarju pobralo?
 

B81

22. jul 2007
34.262
8.813
113
Ja, pri nas je kakih 25 let nazaj zenska umrla zaradi izliva krvi in niso mogli ustavit.