Izračun amortizacijskega načrta za kredit

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Rabim pomoč.

Poskušam v excelu izračuniati komplet amortizacijski načrt za kredit.
Našel sem tale file, kjer mi je povsem jasen, samo izračun EOM me bega:
rr-xls.png


Torej imam glavnico: 100.000€
prvi obrok (za poplačilo): 100k€/120 = 833€
obresti so: 100k€*0,0371/12 = 309€
anuiteta pa je: obrok+obresti= 1142€
drugi mesec je manjša anuiteta, ker se je glavnica zmanjšala itd...
No v tukaj mi ni jasno kako izračunati EOM.
In ne vem kako hitro izračunati seštevek obresti za celotno obdobje da bi hitro prišel do zneska: glavnica + obresti (v tem primeru 118.707€)



No potem imam pa še en izračun od volksbank, ki mi je še manj jasen, saj je anuiteta ves čas enaka. Spreminja se samo znesek za poplačilo kredita in seveda obresti:
yvz-vbank.png

Ima kdo idejo kako se da tukaj iz podanih podatkov priti do anuitete in do dejanske vsoto ki jo v 10letih plačaš banki?

HVALA!
zmaga.gif
 

Minister

Pripravnik
21. avg 2009
418
1
16
Na oblasti
anuiteta pri volksbank je skozi celotno obdobje ista,

pac pr vsakem kreditu na zacetku placas vec obresti, ki se nato zmanjsujejo, ker se zmanjsuje tudi tvoj dolg in pr enaki anuiteti odlplacas vec dolga
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Ja to razumem, samo kako jo na hitro izračunati iz danih podatkov?
A je treba po prvi metodi izračunati vse obroke, jih sešteti in deliti s številom obrokov ali obstaja hitrejši/boljši način?
 

geronimo

Fizikalc
9. sep 2007
2.442
73
48
Mogoče sem kaj spregledal, ampak anuiteto imaš napisano in je 988,77 EUR. Skupaj bi torej plačal 120x988,77EUR kredita.
 

Infernus

Fizikalc
8. jun 2008
2.301
5
38
EOM (Efektivna obrstna mera) ali EAR (Effective Annual Rate)
APR (Annual Percentage Rate)
m = število obdobij v letu (12 mesecev.. 12 obdobij)

EAR = (1 + APR / m )^m -1
EAR = (1 + 0,0371 / 12)^12 - 1
EAR = 3,77% (tam pa je napisano 3,86%
17758-icon_confused.gif
)

To velja v primeru, da se APR obračunava enkrat letno, v primeru večje frekvence pripisa obresti je primerjava med obrestnimi merami težja.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Citat:
Uporabnik geronimo pravi:
Mogoče sem kaj spregledal, ampak anuiteto imaš napisano in je 988,77 EUR. Skupaj bi torej plačal 120x988,77EUR kredita.
Ja prebrati ni problem, sam jaz bi rad iz zgornjih podatkov (OSNOVNI POGOJI KREDITA) to izračunal.
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Infernus

Fizikalc
8. jun 2008
2.301
5
38
Evo ti za Volksbank izračun, ker imam lih malo časa... Mislim, da je izračun pravilen.
Aja, obdobni obrok je računan letno, ker je manj za računat in pa podana je letna obrestna mera.
Ker ni računano po mesecih je na koncu "ostanek" pri glavnici, namesto 0. Zanemarljivo odstopanje pri cifri za plačane obresti.

 
Nazadnje urejeno:

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
To je ql. Ampak ugibam da ti si anuiteto prebral iz izračuna in jo pomnožil s 12.
Kako bi pa prišel do letne ali mesečne anuitete, če imaš samo tele podatke:
765293-yvz-vbank1.png
 

Priponke

  • 765293-yvz-vbank1.png
    765293-yvz-vbank1.png
    3,9 KB · Ogledi: 1.106

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Ker mene najbolj zanima to, kako iz zneska kredita, št. obrokov in skupne letne obrestne mere izračunati fiksno mesečno anuiteto. V zgornjem primeru 998,77€.
 

Infernus

Fizikalc
8. jun 2008
2.301
5
38
Citat:
Uporabnik futuristic pravi:
To je ql. Ampak ugibam da ti si anuiteto prebral iz izračuna in jo pomnožil s 12.
Kako bi pa prišel do letne ali mesečne anuitete, če imaš samo tele podatke:

Imaš prav, anuiteto sem prebral iz računa in jo množil z 12.


Kako dobiš letno ali mesečno anuiteto? Pa poglejva..

PMT (enakomerni obdobni čisti denarni tok)
i (obrestna mera)
n (število obdobij)
PV (Present Value ; sedanja vrednost)

PMT = PV * ( i / 1-(1+i)^-n)
PMT = 100 000 * (0,03711 / 1-(1+0,03711)^-10)
PMT = 12152,47 / leto = 1012,70€ / mesečno
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.999
3.750
113
Ljubljana
hmpg.net
Načeloma obstajata dva načina odplačevanja.
Obročni - plačuješ enak znesek glavnice in različno obresti. Izračun relativno preprost. Glavnico deliš z številom obrokov in potem od preostanka vedno računaš obresti. Vsakič plačaš vse obresti, zato je znesek odplačil različen (se manjša) čez obdobje. Temu načeloma ne rečemo anuitetni način nikoli.
Anuitetni - plačuješ (teoretično, ob nespremenjenih pogojih vedno enak celotni znesek). In ime pove, da je včasih veljalo letno odplačilo. V excelu lahko računaš takole: http://www.wikihow.com/Create-a-Mortgage-Calculator-With-Microsoft-Excel
EOM - najlaže izračunaš v Excelu z uporabo funkcije IRR ali XIRR. Upoštevati pa moraš tudi stroške, ki jih imaš z najemom kredita.

Še opombe.
1. nespremenjeni pogoji so hudič. Leto in meseci imajo različno število dni. (vendar je ponavado 30/360, ni pa nujno!)
2. ponavadi je obrestna mera sestavljena.

Še ena pomoč morda. Bussines function - free addon za excel. Med drugim podpira tudi mortgage izračune, kar to pravzaprav je.
http://www.businessfunctions.com/download.php
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.300
62
48
Citat:
Uporabnik ferdo pravi:
Načeloma obstajata dva načina odplačevanja.
Obročni - plačuješ enak znesek glavnice in različno obresti. Izračun relativno preprost. Glavnico deliš z številom obrokov in potem od preostanka vedno računaš obresti. Vsakič plačaš vse obresti, zato je znesek odplačil različen (se manjša) čez obdobje. Temu načeloma ne rečemo anuitetni način nikoli.
Anuitetni - plačuješ (teoretično, ob nespremenjenih pogojih vedno enak celotni znesek). In ime pove, da je včasih veljalo letno odplačilo. V excelu lahko računaš takole: http://www.wikihow.com/Create-a-Mortgage-Calculator-With-Microsoft-Excel
EOM - najlaže izračunaš v Excelu z uporabo funkcije IRR ali XIRR. Upoštevati pa moraš tudi stroške, ki jih imaš z najemom kredita.

Še opombe.
1. nespremenjeni pogoji so hudič. Leto in meseci imajo različno število dni. (vendar je ponavado 30/360, ni pa nujno!)
2. ponavadi je obrestna mera sestavljena.

Še ena pomoč morda. Bussines function - free addon za excel. Med drugim podpira tudi mortgage izračune, kar to pravzaprav je.
http://www.businessfunctions.com/download.php
Točno to. Pri EOM je potrebno upoštevati vse stroške (stroški odobritve, če je notar ali pa cenilec nepremičnine, itd....)
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Če se še nisi preveč matral te pridne točno takole, seveda ob predpostavki da je euribor 10let enak (kar nikakor ne more niti) tako da se anuiteta spreminja, ali četrtletno,polletno ali letno, odvisno od banke in tega kar ti piše v pogodbi.
Za 100t eur plačaš skupno po navedeni obrestni meri 20.213,12 EUR obresti + glavnica 100t eur.
lp