ionizator

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.301
1.925
113
če se slučjano nimaš klime...kupi raje klimo z ionizatorjem..pa boš imel ohlajeno stanovanje pa še ioni bodo tavali po stanovanju (za približno isti denar kot tista dražja opcija).

Efekt ionizatorja je pa itak.....(enormen
hysterical-1.gif
)...sploh če imaš klimo, ko prideš v ohlajen prostor, ti binglja kako je stanje z iončki.
 

damek1a

Pripravnik
13. okt 2007
659
0
16
mb
To Gorenjevo zadevo imam tudi sam. Potreboval sem v prejšnjem stanovanju in je dobro delovala. Predvsem glede čiščenja zraka - komaj po filtru sodeč vidiš, kako je okoli tebe... Sedaj pa ne rabim več - prodam za 80eur če slučajno kupuješ
cool-1.gif
 

ionex

Zelenc'
6. maj 2015
5
0
1
Pozdravljeni,

Poznamo več vrst ionizatorjev: nekateri imajo filter in dodano ionizacijo, nekateri delujejo na kovinske igle, plazmo ali membrane, ali pa ionizator, ki ima poudarek na oddajanju velike količine ionov brez filtracije zraka. Ker smo že ugotovili, da filtriranje zraka ne ustavi najnevarnejših podmikronskih delcev, je torej filtriranje skoraj neuporaben korak, če vemo, da neg.ioni itak odstranijo vse delce iz zraka, poleg tega pa mora ionizator v tem primeru imeti tudi ventilator, da filtracija sploh deluje. Ti aparati so glasni, potrebno je čistiti in menjavati filtre in so ponavadi večjih dimenzij. Tisti ionizatorji, ki neg.ione oddajajo s pomočjo kovinskih igel, plazme ali membrane, hkrati z negativnimi ioni oddajajo tudi zdravju zelo škodljiv ozon (kovinska igla npr. lahko že v približno 6 mesecih reagira z vlago v zraku in se začne sproščati 03, ozon), zato se uporaba tovrstnih ionizatorjev odsvetuje. Potem so tu ionizatorji, ki delujejo na ogljikovo nitko, pletenico ali ogljikovo ščetko. Pri teh ionizatorjih se NIKOLI ne sprošča ozon, zato je njihova uporaba varna in predvsem dolgotrajna, ker je ogljik zelo trpežen material in imate lahko aparat več kot deset let. Razlika med ogljikovo pletenico oz. nitko in ščetko je seveda v obliki in posledično v količini oddanih negativnih ionov. Ogljikova ščetka oddaja desetkrat več negativnih ionov kot primerljivi ionizatorji (meritve opravljene na Inštitutu Jožef Stefan).
Pri kupovanju ionizatorjev se pozanimajte za količino oddanih ionov oz. 'output neg.ionov' – vsak ionizator bi moral imeti podatek, koliko ionov odda na dol. časovno enoto in prostornino. Če tega podatka nima, ne gre za ionizator, ampak vlažilnik oz. difuzor vodne meglice. (veliko prodajalcev vlažilnikov zavajajoče in zmotno imenuje oddajanje hladne vodne meglice za 'ionizator'. Vodna kapljica je molekula in ni in nikoli ne bo negativni ion.)
Od količine oddanih neg.ionov pa je tudi odvisna zmogljivost ionizatorja, torej, koliko velik prostor lahko prečisti oz. kako hitro. Lahko tudi do 80m2, če ionizator oddaja npr 45 milijonov ionov na cm3 na sekundo. Seveda pa je hitrost čiščenja zraka predvsem odvisna od količine umazanije v zraku (če je v prostoru skupina verižnih kadilcev in je polno dima, normalno, da bo trajalo dlje časa, da se zrak prečisti, kot če je hiša sredi gozda in je umazanije v zraku veliko manj).
Naj povem še to, ker je bil tudi komentar na to, da je pri večini klima naprav ionizator brez efekta, ker je nameščen v cevi oz. tako, da se neg. ioni uničijo še preden pridejo ven v zrak. Neg. ioni so namreč tako občutljivi, da jih že trenje zraka (ko gre zrak skozi cev) ali pa če se zabijejo v steno, uničijo. Ko smo merili prisotnost neg. ionov pri različnih vrstah klima naprav, neg. ionov pri večini ionoskop sploh ni zaznal (enako je bilo pri meritvah ionov pri vlažilnikih z 'ionizatorjem').

Lp