Inštalacija kopalniškega ventilatorja

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.714
67
48
Zdravo,


prosim, če lahko kdo z izkušnjami pove na kaj vse pomislit ko se gre dajat kopalniški ventilator v steno/strop. Lani sem že spraševal kaj bi naredil pa smo določili da bo najbolš dat noter ventilator. No zdaj pred zimo bi rad to zrihtal. Opcija je čez fasado ali pa na podstrešje ki je zelo zračno. Veliko raje bi ga dal v strop ker bom lažje vrtal in namestil stvar. Na višini kjer bi prišel ven iz fasade bi bilo veliko težje vse urejat. Kakšen razlog zakaj ne čez strop? Našel sem:

Ta ventilator: https://www.bauhaus.si/ventilator-awenta-loop-wl125h-125-mm-bele-barve-tiho-delovanje-higrometer
To cev: https://www.bauhaus.si/okrogla-cev-...-dolžina-1-m-maks-pretok-zraka-od-600-m-h-pvc
To loputo: https://vafra.net/izdelek/pvc-spojka-z-povratno-loputo-o100-mm-o125-mm/

Imam 125 krono (tole) in mašino Bosch GSH 5 CE.

Ali so stvari ki sem nabral komptibilne med seboj? Vse tri so 125, a imajo mal ožji fi na robu da se natakne eno na drugo al ne res povsod 125? Je še na kaj za pomislit al ni druge kot krono gor in šus čez strop. Vrtal bi od spodaj gor da mi ne odbije kakšnih večjih kosov stropa stran kakor bi mi verjetno če bi šel od zgoraj dol. Inštalacij pomoje tam ni, ker bi ga dal ob zunanjo steno v kot. Štrom mam, bom peljal do tja nadometno.


Hvala za pomoč.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.714
67
48
Mislš da je to pri temu ventilatorju, ki je narejen tudi za stropno montažo že urejeno? Kako naj bi pa se lovilo kondenz?
 
22. jul 2007
13.264
1.574
113
124
 

Priponke

  • 1726403365064.png
    1726403365064.png
    37,2 KB · Ogledi: 17

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.494
289
83
Kras
www.mtl.si
Sem ravno naredil to zadevo v dveh kopalnicah.
V eni sem že imel cev navzgor na streho in sem vseeno raje prebil skozi steno, ravno zaradi kondenza, da mi ne pada dol. Če imaš podstrešje res zračno ne bo problem tudi gor na podstrešju, sicer se ti tam zna kaj vlaga pojavljat in če imaš les, se zna zgoditi, da boš imel kakšne težave.
Glede izbire ventilatorjev pa takole: jaz sem gledal in vzel samo Vortice. Tega tvojega ne poznam, ampak imam Vortice starega 20 let in še vedno dela brezhibno in z enako glasnostjo kot ob nakupu. Sem takrat kupil tudi Airmate ali kaj že je in zadeva je sedaj samo za v smeti. Dela že, ampak to se tako oglaša, da je joj. Tako da, jaz bi ti svetoval Vortice. So malo dražji, ampak ni primerjave v kvaliteti.
Še tole: jaz sem dal tri lopute, da mi čimbolj ustavi zrak. Sam ventilator ima loputo, potem sem dal loputo v cevi kot ti in nato še zunanjo rešetko z loputo, tako da je čim manj možnosti za nastanek kondenza. Tudi če nastane, bo pa itak šel ven, ker je cev malo nagnjena navzven.
Zunanje rešetke sem naročil te, še čakam, da jih dobim:
So plastične, če kaj odpove, mi je vseeno, je menjava enostavna.

Sredinsko loputo sem pa vzel pocinkano, ker menjava le te, ko je enkrat cev zmontirana, ni tako enostavna:
In če tista plastika odpove, potem imaš težavo. Jaz recimo ne bi rad nove fasade razbijal, itd., da zamenjam loputo. Ta pocinkana bi morala bistveno dlje zdržati. In za tole lahko rečem, da je izjemno kvalitetno narejena in loputa sede tudi na gumo, tako da res zapre.

Kar se tiče pa postopka, je pa le ta kot si napisal. Če vzameš vse velikosti 125mm, potem je vse kompatibilno. Ventilator in loputa imata 2mm manj (vsaj pri 100mm, kot sem jaz stavil) in gre vse eno v drugo.
Edino dodal bi še to. Če imaš sedaj kopalnico v uporabi, zaščiti vse, kar se da. Ker ko boš s krono vrtal, je to totalen raztur. Jaz sem v eni kopalnici, kjer je bilo več prostora, naredil okrog zaščito (glej fotko spodaj) in še vseeno vse zaščitil, v drugi, kjer ni bilo prostora, sem pa vse stvari noter zaščitil z najlonom in potem šele vrtal. Če imaš kakšen industrijski sesalec, ti absolutno priporočam, da ga uporabiš ob vrtanju. Najboljša zadeva je pa, če imaš nastavek, ki ga daš gor na vrtalnik in ti sesa direkt ob vrtanju. To je imel monter rekuperatorjev in prahu je bilo res malo (relativno seveda).
Kopalnica zgoraj.jpg


Pa ne pozabit zaščitna očala in masko, ker kot rečeno, ko sem v tistem zgoraj vrtal, je bilo noter noro prahu.

Če imaš pa kopalnico v surovem stanju, si pa itak zmagal. Potem teh težav nimaš :).
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.714
67
48
OMG super!!! Kater Vortice si ti vzel in kje si ga kupil? Potrebujem nekaj s higrometrom da bo sam zaznaval vlažnost. EDIT: Okej, sem malo gledal. To so po 150+€ ventilatorji? Ker zaenkrat bi raje nekaj cenejsega pa tudi ce samo za par let. Itak ne vem če ne bo bajta kjer trenutno živimo prodana prej.

A si cev zapurpenal v steno ali kako si jo fiksiral? Torej na pol in vmes pocinkano loputo? Nisem ziher da bom še to počet, če ima že ventilator loputo pa še ven bi jo dal. Podstrešje ima 6 tistih klasičnih lin na obeh straneh za zračenje. Meni se zdi zelo zračno. Res bi mi bilo dost lažje zdaj samo zaradi tega kondenza cvikam...
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.494
289
83
Kras
www.mtl.si
Sam imam za kopalnici Vort Quadro Micro, za shrambo sem pa vzel Punto Four, ki je pol cenejši in konkretno manjši.
Cev sem zapurpenal in potem pride še izolacija čez in dodatna purpena.
Ja, cev sem odrezal in potem dal vmes loputo in zalimal z ductapeom :). Nima kam iti. Nisem je pa na sredini, temveč sem loputo dal bolj proti zunanji strani, tako da če se slučajno pokvari, jo lahko z roko odstranim. In pa, da bo že prej zaprla mrzel zrak od zunaj in bo tako morebitna kondenzacija bolj proti zunanji strani ;).
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.172
1.347
113
E dobro, da ste to temo odprli. Jaz mam v mansardi vortice ventilator, ki dela dobro. Nabira pa se kondenz, kljub temu, da jezadeva izolirana. Kaj je zdaj najlazje narediti, da to popravim.