Hrvaška - pitna voda iz pipe?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.800
437
83
Hej!

Meni nikoli razjasnjeno vprašanje, samo osebna mnenja sem slišal...

Vglavnem, ali na hrvaškem teče pitna voda iz pipe? Kolikor vem, npr. pri nas celo zdravniki priporočajo pit vodo iz pipe.

Kako je to na Hrvaški in ali velja za celotno Hrvaško enako?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.487
5.666
113
In zakaj bi na hrvaškem bila voda drugačna kot pri nas?? Večinoma niso hrvati kot Španija, kjer primanjkuje kvalitetne podtalnice (vsaj na jugu Španije sem se srečal stem problemom). Sploh pa je Hrvatija na veliko mestih tako slabo poseljena, da bi tam spodaj pričakoval zelo kvalitetno pitno vodo.

Na Pag črpajo vodo baje izpod Velebita. Jaz jo pijem že 7 let in pravtako oba moja mulca, od tega jo je eden pil neprekuhano pri 8-ih mesecih. Pa vsi živimo brez diereje.
 
Nazadnje urejeno:

Matic78

Pripravnik
19. jun 2011
231
1
18
Citat:
Uporabnik raners pravi:
Hej!

Meni nikoli razjasnjeno vprašanje, samo osebna mnenja sem slišal...

Vglavnem, ali na hrvaškem teče pitna voda iz pipe? Kolikor vem, npr. pri nas celo zdravniki priporočajo pit vodo iz pipe.

Kako je to na Hrvaški in ali velja za celotno Hrvaško enako?

Previdnost velja oz. je veljala na tistih področjih, kjer so za pitje uporabljali deževnico, ki so jo zbirali v šternah. No ob primernem vzdrževanju, je tudi ta strah odveč. Moj pokojni ded je šterno v dalmaciji vzdrževal kot lekarno in ni bilo nikoli nobenih problemov. Redno so se čistili žlebovi, prvi dež po poletju je zmeraj šel mimo, da se počisti streha. Šterna je je vsakih nekaj let spraznila in počistila. Voda se je primerno filtrilaral itd. Voda je bila boljša od vodovodne. Cela poletja zrasel gor ob taki vodi in nikoli nobenih problemov.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.195
3.822
113
Potrjujem za Pag, enako tudi za Opatijo in Zadar, dosti bolje iz pipe kot iz kake plastenke.

Načeloma je tako da se lahko pije, razno če ni drugače označeno.
 

barvica

Rent-a--MILF
11. feb 2013
1.601
144
63
Na otoku Viru jo že ne boš iz pipe pil, ker nimajo še priključka na vodovod. Vsi imajo vrtine in se s tem oskrbujejo. Voda je po njihovih bededah "bočata", torej sladko slana. Tako, da je za konzumacijo in kuhanje potrebno kupovati balone vode.
Vem iz prve roke, bajta tam.
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
513
79
28
Iz moje prve roke, da vodo na Viru pijemo iz pipe. Res pa je, da je vodovod urejen pri nas in okoliških 10 hiš že nekaj let.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.487
5.666
113
Tako je. Verjetno obstaja še kak nižji otok, kjer ni pametne podtalnice in s tem ni pitne vode. Vir je tipičen primer. Pa tudi na Vir že počasi vlečejo vodovod iz Zadra. Kolika je pokritost mi ni znano. Vem pa da ni večinska.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Murter par let nazaj problem po dolgem vročem poletju veliko črevesnih obolenj, ker je vodovod (bil) potegnjen s Krke ponekod nadzemno in je (bil) pravo gojišče bakterij.
V normalnih sezonah nikoli problemov.
 

barvica

Rent-a--MILF
11. feb 2013
1.601
144
63
Kateri del Vira pa? Predvidevam, da bolj na začetku. Mi kljub plačilu za javni vodovod, pa imamo bajto tam že več kot 17 let, še vedno nismo dočakali tega.
 

burgy

Pripravnik
18. mar 2009
223
0
16
Jaz sem na hrvaškem povsod razen na Viru pil vodo iz pipe.
Se še zdaj spomnim kakšna je bila kava s tisto vodo ... smo jo stran zlili, potem pa od drugod vozili vodo za kuhanje.

Ko smo pa 30 let nazaj s starši hodlili na hrvaško obala, pa se mi zdi da večkrat nismo pili vode. Morda pa je bila samo moja mama bolj prevdina, kot sem zdaj jaz pa nam ni pustila piti vode iz pipe.