Grossglockner

hitcher

Pripravnik
19. jul 2007
164
2
16
Živjo,

je že kdo bil na tej destinaciji - z avtotom
smile-1.gif

Koliko pa je cca vožnje v eno smer - (nisem divjak, občasno ga pa pritisnem
smile-1.gif
.
Če je pa kdo že bil na vrhu, bi se pa sploh priporočal za kaj več info .

Hvala
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Odvisno od pristopa... Iz Kalsa ali iz Heiligenbluta... poleti je oboje odprto in imaš nekako 5-6 ur vožnje. Cesta je sicer lepša / boljša čez Heilgenblut, ampak je malce zoprno, ker se moraš pri vzponu najprej spustiti za 300m
smile-1.gif
.

Jaz sem šel iz Kalsa lani januarja. Sicer ni bilo veliko snega in skratka precej podobno kot poleti (razen precej nižjih temperatur).

Prvi dan štartaš okol 12ih do Stuedlhuete na 2500m, tam prespiš in zgodaj zjutraj proti vrhu. Na vrhu si okoli treh in potem ekspresno nazaj v dolino. Kombiniraš lahko še dve drugi koči (ena malo višje, ena malo nižje), idealno je pač, da na vrh štartaš čimvišje.

Višina JE problem. Sploh če štartaš iz nižje koče. Glavobol lahko kar konkretno pritisne in rabiš vsaj kak Lekadol s sabo.


Predvsem pa... izkušnje, oprema in dobra ekipa. Tudi poleti je to tura, kjer so cepin in dereze obvezni pripomočki.

Prilagam še dve sliki, da približno vidiš, kaj te čaka v zadnjem delu pod vrhom. Če imaš pa še kaka vprašanja, pa izvoli ;-).
327253-IMG_0362(Medium).jpg
 

Priponke

  • 327253-IMG_0362(Medium).jpg
    327253-IMG_0362(Medium).jpg
    50,6 KB · Ogledi: 300

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ermm... saj je napisal, če je bil že kdo na vrhu. Jaz sem mislil, da misli "The" vrh... mea culpa.
 

hitcher

Pripravnik
19. jul 2007
164
2
16
Wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, hvala ti lepa za tole..

Po mojem bom najprej šel z avtom samo do platoja, da malce preverim kaj in kako, btw. na netu sem že
vse skupaj po mojem 10x preveril, ker me zelo "matra", da bi šel na vrh.
Ko si vse skupaj ogledam, pa samo še poiščem pri nas eno skupino, katerga gre na vrh - pa giiiii do vrha, saj
meni je konec koncev vseeno, ali dva, ali tri dni.
Mah malce bom še preveril, če katero PD pri nas prireja obisk vrha..
Drugače pa ni problema - kondicije dovolj, pa za trening bom itaq še kam skočil prej ..
Z višino, pa upam da ne bo preveč težav
smile-1.gif
, cepin, dereze, čelado imam pa že kar nekaj časa, pa uporabljal
sem jih žekar nekajkrat..Za spanje je pa vseeno, samo da ne piha vsenaokrog..
Koliko pa je cca. same hoje - ja saj vem relevanten podatek, ampak firbec - kaj to 5 ur - 10 ur ?

Hvala ti za tole..
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
No... očitno sem te le prav razumel.

Kot sem napisal... poti s platoja nad ledenikom ne poznam, sem pa slišal, da je mučno tam čez hodit. Iz Kalsa je taka luštna potka. Prilagam en opis poti, ki je morda bolj primeren, saj opisuje poletni pristop. Zimski je vendarle malce drugačen.





http://www2.arnes.si/~sodurust/glockn.html

Citat:
Do izhodišča pridemo skozi dolino Zilje in Drave ter v Lienzu zavijemo levo proti Kalsu. Kals je slikovita gorska vasica, z značilo avstrijsko podobo. Poleg neštetih hiš z balkoni in bujnimi rožami na njih, jo krasi tudi lepa gotska cerkvica. Iz Kalsa se do izhodišča povzpnemo po Kalser Glocknerstrasse. To je visokogorska cesta, podobna vendar manj znana od Glossglockner Hochalpenstrasse, ki po sosednji dolini vodi iz Heiligenbluta vse do ledenika Pastrca in čez prelaz proti Salzburgu. Po približno dveh kilometrih vijugaste ceste pridemo do velikega parkirišča pri Locknerhaus (1984 m). Tukaj lahko ob lepem vremenu, poleg množice raznovrstnih avtomobilov, opazujemo tudi vrh Glocknerja, ki se pred nami dviga skoraj dvatisoč metrov višje.

Ko opravimo razne formalnosti si oprtamo nahrbtnike in začnemo s hojo po lepo speljani in dokaj položni poti. Po slabi uri hoje pridemo do Locknerhutte (2241 m). Poleg žvižgov svizcev nam ušesa napolni žuborenje neštetih ledeniških potokov, ki se zlivajo izpod ledenika pred nami. Od tu krenemo po sprva položni nato pa vse bolj strmi stezi navkreber in po slabih dveh urah pridemo do Studl-Hutte na 2802 m, ki svoje ime (štrudel) opravičuje z zanimivo valjasto obliko. Od Štrudel-Hutte se odpravimo po, z ledeniško moreno posejanih pobočjih do roba položnega ledenika. Na delu ledenika, po katerem gre pot ni večjih razpok, kljub še tako dobrim pogojem pa ne bo škodilo če se bomo opremili kakor je za ledeniško navezo potrebno. Po prečenju ledenika pridemo do skalne stene, po kateri vodi zahtevna pot ob klinih in jeklenicah. Po treh urah hoje nas tako pot pripelje skoraj do vrat najvišje koče na Grossglocknerju, Erzherzog-Johann-Hutte na višini 3454 m. Tukaj lahko prespimo, vendar je vprašanje kje, saj je koča stičišče poti po kateri smo prišli in poti iz Heiligenbluta. Če je vreme grše je gneča seveda manjša, v vsakem primeru pa je bolje prenočitev v naprej razervirati.

Zjutraj se s prvo svetlobo odpravimo proti vrhu Grossglocknerja od katerega nas loči slabih 400 višinski metrov. Pot se prične na snežišču takoj za kočo. Opremljeni s primerno opremo krenemo po strmem snežišču navzgor do sedla od koder napredujemo v desno do vrha ozkega in izpostavljenega grebena. Po njem pridemo do vrha ti. "malega" Glocknerja, ki je predvrh velikemu. Z malega vrha se strmo spustimo na ozko sedelce med obema vrhovoma. Na njem je prostora le za eno osebo, zato pride ob veliki gneči, do zastojev in čakanja, kar pa je v vetru in mrazu zelo neprijetno. Ko premagamo tudi to oviro, se povzpnemo le še kakšnih 50 metrov strmo navzgor in že smo na vrhu Grossglocknerja, 3798 metrov visoko.

Z vrha se nam odpre pogled na vse smeri. Višje francoske in švicarske Alpe so daleč na zahodu, zato nam razgled lahko ovira le vreme. Proti jugu se raztezajo italjanski Dolomiti, z najvišjo Marmolado (3343 m). Proti jugo vzhodu se na obzorju rišejo Julijci, s lepo vidnim Triglavom (2864 m) in italjanskim Montažem (2753 m). Na severu in zahodu pa se čez celotno obzorje razpenjajo Visoke Ture, s bližnjim Grossvenedigerjem (3674 m).

Ko na vrhu opravimo vse obveznosti (žig je v koči Erz.-Johann Hutte) se vrnemo po isti poti po kateri smo prišli.

- START pri Locknerhaus 1984m
- 1h do Locknerhutte 2241m
- 2h do Studl Hutte 2802m
- 3h do Erzherzog Johann Hutte 3453m
- 2h na VRH 3798 m

- vzpon: 8-9h
- sestop: 5-6h
- skupno: 14h
- višinska razlika: 1800 m



Pa še par slikc:

glockner1.jpg



glockner2.jpg



glockner3.jpg



glockner4.jpg



 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.304
18
38
MB
Jaz sem odpravljam z motorjem na Grossglocner. (iz smeri Heiligenbluta). Mi lahko kdo priporoča kakšno poceni prenočišče na drugi strani (kje v bližini Zell am See-ja) ?

Hvala
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Jaz sem počival v Kaprunu (blizu tistega "vlaka smrti"), to je zraven Zell am Seeja par km.

Bilo je to gostišče. Motor na parkingu pred gostiščem, mirno okolje.
http://kuenstleralm.conecto.at/english/index.htm

Lani avgusta je računal za večerjo, spanje (normalna soba s kopalnico, čisto, solidno) in zajtrk za dve osebi 46 EUR za oba, tako da me je prav presenetilo, ker ob rezervaciji, je bila skoraj dvojna cena.

Rezerviral sem na eurobookings.com , ne pri njih direkt, verjetno je boljše direkt pa še kaj napisat, da ti je znanec priporočil, da vidiš ceno.

Nahaja se pa tukaj (Google Earth).
47°14'32.22"N
12°43'56.75"E

http://snecer-poi.blogspot.com/2009/08/veliki-klek-poi-2009-grossglockner.html
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.949
311
83
tam ko se terc po tori rola
Mi smo spali v enem kampu v Zell an See, čisto ob jezeru. Zraven pumpe in krožnega križišča. Naslova pa res ne vem. Cena za nočitev je bila 9 evrov po glavi (oseba, šotor in motor). Samo je lastnica že ob 22:00 bila huda, da smo preglasni, da motimo nočni mir...