Se strinjam s telexom, za odgovor bi rabili natančno dikcijo tega kar piše v pogodbi.
Pri predaji hiš in stanovanj, ki so delani za prodajo na trgu je ponavadi tako, da je komunalni priključek že plačan, priklopi izvedeni. Itak objekt ne more imeti uporabnega dovoljenja, če ni vse plačano. Vse kar mora kupec storiti je, da se z papirji vred nariše na komunali in elektru, kjer ga bodo dokončno zavedli v evidenco kot lastnika in na katerega bodo napisani števci itd. Ponavadi se tam tudi nekaj plača, ni pa nujno, lahko da je že investitor plačal (npr. če je bil priklop (ne gradbeni) že prej izveden na njegovo ime). Tukaj je torej pomembno vprašanje lastništva objekta, investitor oz. prodajalec ne more urejati za kupca zadev na elektru in drugje, če mu ta ni dal pooblastila (pa tudi smešno bi izgledalo, to ponavadi kupci urejajo sami). Vam mora pa prodajalec predložiti vso potrebno dokumentacijo za priklop, če ne se zna zakomplicirati.
Seveda je zgoraj našteta samo ena izmed opcij, le-teh pa je ogromno, brez da vidim vso dokumentacijo pa težko konkretno komentiram.
Drugače se pa lahko v kupoprodajno pogodbo da eno varovalko, npr: Kupec zadrži xxxx EUR kupnine do izvedbe dokončnega priklopa objekta na elektriko, vodovod, plin (itd). Kupec se zaveže priklop izvesti takoj oziroma najkasneje v 2 tednih od podpisa pogodbe. V kolikor bi pri priklopu nastali dodatni stroški, se le-ti poračunajo iz zadržane kupnine. Nesporni del zadržane kupnine se nakaže takoj po izvedbi priklopov, vendar ne kasneje kot 2 tedna od datuma podpisa pogodbe.
Tko, neki na hitrco skup vrženo
Aja, če že hočeš linke:
pod svojo streho tam se bo tudi sigurno kej pametnega našlo na to temo, veliko prej kot tu