Zadeva seveda deluje.
Treba je opomniti, da vse različice Google Maps Mobile še ne podpirajo storitve Latitude. Na BlackBerryju imam verzijo, ki se začne s 3.x in podpira. Na Sony Ericssonu W serije pa se mi namesti javanska različica programa, katere različica se začne z 2.xxx in ne podpira Latitude.
Seveda se bodo takoj oglasili paranoiki in pljuvali po dolgem in počez.
Najprej se vprašajmo, kako Google Maps sploh ve, kje smo v danem trenutku.
Če ima telefon vgrajen GPS je to lahko odgovor.
Če telefon nima GPS pa Google Maps Mobile ponuja lociranje na podlagi signalov baznih postaj.
Dosedanji uporabniki Google Maps z bgrajenimi GPS moduli so potihoma in največkrat brez vednosti opravljali še družbeno koristno delo za Google Incorporated. Njihov program Google Maps Mobile je v USA sporočal vsaj dva niza podatkov:
1. lokacija, ki jo je izmeril GPS sprejemnik v mobilniku
2. nabor baznih postaj in moč signala v danem trenutku
Ko je Google oba niza podatkov vstavil v ustrezne lastne algoritme je lahko tudi tistim, ki nimajo GPS v mobilnikih, ponudil grobo določitev lokacije na podlagi signala mobilnega omrežja.
Če je na točki XY mobilnik sprejemal signale X baznih postaj z določenimi močmi signala je Google Maps ta podatek (ki ga meri prav vsak mobilni telefon) posredoval preko interneta v USA. Kot povratno info je prejel informacijo o tem, kje naj bi se tak mobilnik nahajal, na podlagi doslej zbranih podatkov iz baze, ki so jo ustvarjali (in jo še dopolnjujejo-nezavedno) uporabniki Google Maps Mobile z vključenim GPS sprejemnikom v mobilnem telefonu.
Dejansko tukaj ne gre za poseg v zasebnost. Googleova aplikacija je v USA sporočala neosebne podatke (podatki o baznih postajah, ki jih mobilnik zaznava in lokacija GPS sprejemnika). Brez imen, telefonskih številk in podobnega. Sedaj Google te podatke ima in jih uporablja za grobo lociranje pri tistih uporabnikih Google Maps, ki nimajo GPS sprejemnika v svojem telefonu. Prej ali slej bo to bazo začel tržiti v obliki mobilnega lokacijskega oglaševanja. Ko boš blizu določene trgovine te bo G Maps na to opozoril, morda celo prikazal izvleček ponudbe, oglas ipd.
Mobilni operaterji pri vsem tem niso vpleteni. Google ne rabi njihovega pristanka in sodelovanja pri vzpostavitvi takšne podatkovne baze, niti ne počne ničesar nezakonito. Zagotovo so se ustrezno zavarovali v pogojih uporabe storitve, ki jih potrdimo ob namestitivi aplikacije Google Maps.
Natančnost lociranja Google Maps Mobile (brez GPS v mobilniku) precej niha. V mestih je lahko na nekaj deset ali sto metrov. Izven mest pa je prepogosto v rangu nekaj kilometrov, kar je vseeno bolje kot nič.
Koristi takšnega lociranja so lahko mnoge. Kot prvo lahko sedaj z Google Maps Mobile v vsakem trenutku (in praktično v nekaj sekundah brez čakanja na GPS sprejemnik) izveste, kje se nahajate.
Koristno ko ste v vlogi turista oziroma odkrivate tuja mesta, dežele ipd. Koristno je tudi, ko se izgubite v naravi, vendar je treba poznati sedanje omejitve aplikacije v smislu natančnosti lociranja izven ruralnih območij. Nekaj km napake v naravi ni tako malo.
Gremo še k Latitude.
Ta je najnovejši dodatek Google Maps Mobile. Za zdaj deluje le na določenih mobilnikih, prej ali slej bo na večini sodobnih mobitelov. Storitev Latitude vključimo v meniju aplikacije Google Maps Mobile (če imamo že nameščeno najnovejšo različico aplikacije). Nato se odločimo, če želimo svojim stikom omogočiti vpogled v našo trenutno lokacijo. Seveda moramo stike ročno izbrati (recimo iz imenika v Gmailu), uporaba storitve Latitude pa zahteva aktiven Googleov acccount (recimo za Gmail). Stike lahko tudi izbrišemo, posameznim stikom omejimo vpogled v našo lokacijo, lahko celo določimo fiksno lokacijo, ki se odobrenim stikom prikazuje kot naša lokacija (fino kadar gredo tipi jagat sosede v hosto in ne bi radi, da to ve celoten bataljon njihovih Latitude frendov), lahko pa prikaz naše lokacije povsem izklopimo. Seveda vse to velja tudi v obratni smeri. Vidimo tiste frende, ki so namestili Google Maps Mobile, vključili storitev Latitude in vas odobrili kot tistega, ki ima pravico vpogleda v njihovo lokacijo.
Vse se izvaja s konsenzom, vgrajenih je kar nekaj varovalk za varovanje zasebnosti. Če je kdo tako zabit, da 500 ljudem omogoči vpogled v svojo lokacijo, potem pa izjavlja, da ga SOVA zasleduje, pa.... mu ni pomoči.
Še napotek za ljubosumne babure.
Pridite k meni. Z 300% marže vam bom prodal 2 telefona, ki podpirata najnovejšo verzijo Google Maps Mobile. Enega za vas, enega za vašega tipa. Obema bom odprl Gmail account, namestil in vključil Latitude. Potem se bosta lahko medsebojno čekirala, kje je kdo. Lahko pa, bejbe, tipu telefon zgolj podarite in "pozabite" povedati, da ima v ozadju aktiven Google Maps Mobile s storitvijo Latitude.
Če je tip kakšen zabit runkl vam bo to celo uspelo in lahko boste nadzirale vsak njegov korak. Dobesedno, saj vam bom priporočil nakup mobilnika z GPS sprejemnikom, ki pa na nekaj metrov natančno prikaže položaj telefona. Torej ne bo izgovora, da je vaš tip pil kavico na Dunajski cesti, medtem ko je signal kazal, da je sredi Rožnika.