gibanje cen stanovanj v prihodnosti

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.182
271
83
Saj to mi je žal, ker bi se to lahko zgodilo, in celo čisto izvedljivo je (ni nek utopični komunistični manifest), tako glede financ kot tudi ciljne skupine. Zato mi ni jasno. Sem enkrat v nekem relevantnem krogu za to problematiko (ne bom o tem s kom) ravno v tem smislu spraševal zakaj pa sem dobil odgovor, ki mu nisem verjel: največje povpraševanje ni po 60m2 in 1500eur na m2, ampak po 80+ kvadratih plus nadstandardno nujno, da pride 3 jurje na kvadrat... razumel bi, če bil to odgovor imežniringa/gradbinca kaj se mu najbolj splača ponujati trgu, ni pa razumljiv odgovor iz ust nekoga, ki skrbi za stanovanjsko problematiko.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.881
3.005
113
Mogoče je v Sloveniji problem ker nadstandard sploh ni definiran. A lahko danes kjerkoli še kupiš navadno stanovanje, že vse je nadstandard. Jaz bi to razumel da imaš notri marmor pa neke fensi oblikovalce, celo bajto upravljanja na telefonu ni da ni. Ne pa to da betonsko škatlo z ikeinim pohištvom prodajajo in pravijo nadstandard pa to še drago računajo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.063
788
113
Še skoraj celo ljubljansko zaledje je finančna utopija, Vrhnika, Kamnik, Domžale, Medvode, potem so pa skriti biseri, kjer v času do 45 minut padeš v center. T.i. vukojebina z gasilci in veroukom. Saj ne da v šolo ali službo na drugem koncu Ljubljane potrebuješ več časa?

To je problem teh dveh naših malo večjih mest proti dejanski mestom. Če ni metroja in funkcionalnega mestnega prevoza, si pol dne v avtu med semaforji, iščeš plačljivo parkirišče.

2016 sem spremljal okolico Domžal parcele. 260€/m2, najmanjše pa okoli 800 m2, hehe, ne bom preverjal, koliko so danes. Sem prej v centru Ljubljane kot Domžalčan oz. bilokje. Da bi plačal za meglo, da lahko funkcioniram peš, jej.

Mladi se pa žal soočajo s tem ja, 300k za kredo in gasa, dokler gre. Če jim ponudiš izhodišče iz svoje malo večje garsonjere, druge itak nimajo.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.182
271
83
Ravno to sem hotel povedat: 60m2 * 1500/m2 je čisto dosegljivih 90k, ki normalnega 25-letnika ne bi smelo pokopat, če je priden (beri sposoben za službo), tudi če sta dva. Če pa vsi iščejo nekaj 4-sobnega, s teraso in vrtom, nadstandardnimi materiali, klimatizacijo ipd., je pa to zoprno.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.881
3.005
113
60m2 za 90k noben ne išče....zakaj ne ....ker ne obstaja. Tudi luknje v kleti iz 1910 brez oken ne boš dobil za 60m2 za 90 k€
 
  • Všeč mi je
Reactions: dufus

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
60m2 za 90k noben ne išče....zakaj ne ....ker ne obstaja. Tudi luknje v kleti iz 1910 brez oken ne boš dobil za 60m2 za 90 k€
Se najde, res pa ne v Ljubljani in okolici. Velikokrat življenjski standard povezujemo zgolj s plačami, pa bi ga morali tudi s stroški. Stroški življenja so nekje na vasi ali v manjših mestih 100 in več km iz Ljubljane bistveno drugačni, posledično je standard višji. In ja, v mesečne življenske stroške je treba šteti tudi strošek nepremičnine - bodisi kredit bodisi najemnino. Ali pa avto konec koncev :).
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.673
6.228
113
Ravno to sem hotel povedat: 60m2 * 1500/m2 je čisto dosegljivih 90k, ki normalnega 25-letnika ne bi smelo pokopat, če je priden (beri sposoben za službo), tudi če sta dva. Če pa vsi iščejo nekaj 4-sobnega, s teraso in vrtom, nadstandardnimi materiali, klimatizacijo ipd., je pa to zoprno.
Ce sta dva je tud 150k dosegljivo.

1500/m2 je pa utopija tko da nima smisla preracunov na to delat
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.902
4.959
113
Se najde, res pa ne v Ljubljani in okolici. Velikokrat življenjski standard povezujemo zgolj s plačami, pa bi ga morali tudi s stroški. Stroški življenja so nekje na vasi ali v manjših mestih 100 in več km iz Ljubljane bistveno drugačni, posledično je standard višji. In ja, v mesečne življenske stroške je treba šteti tudi strošek nepremičnine - bodisi kredit bodisi najemnino. Ali pa avto konec koncev :).
Ali pa počasi glede na velikost naše državice, začet razmišljat o decentralizaciji.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.392
960
113
Obišči stran
Se najde, res pa ne v Ljubljani in okolici. Velikokrat življenjski standard povezujemo zgolj s plačami, pa bi ga morali tudi s stroški. Stroški življenja so nekje na vasi ali v manjših mestih 100 in več km iz Ljubljane bistveno drugačni, posledično je standard višji. In ja, v mesečne življenske stroške je treba šteti tudi strošek nepremičnine - bodisi kredit bodisi najemnino. Ali pa avto konec koncev :).

In če greš izven Lj, pa da sta dva, je avtomatsko 2x avto + 2x strošek povezan s tem. Če si v Lj načeloma niti avta ne rabiš ;)
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.902
4.959
113
In če greš izven Lj, pa da sta dva, je avtomatsko 2x avto + 2x strošek povezan s tem. Če si v Lj načeloma niti avta ne rabiš ;)
Da v Ljubljani ne rabiš avtomobila, pa je res lovska. Potem si pa res omejen na totalen beton, tako glede dopustov, kot ostalih dejavnosti.

Druga stvar pa je spet naša balkanska miselnost, da pa je treba imeti pri hiši premijo, ker s čim drugim se v Lj pač ne moreš vozit. Bohnedaj kupit Cliota in se z njim 10+ let vozit....
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.870
1.321
113
In če greš izven Lj, pa da sta dva, je avtomatsko 2x avto + 2x strošek povezan s tem. Če si v Lj načeloma niti avta ne rabiš ;)

Plus izguba časa na cesti. Res je, da bo je zdaj dosti dela od doma, vendar se bo pomoje spremenilo. Živim in delam v Ljubljani, moj čas migracije je v povprečju med 15 in 20 minut. Je pa res, da sem še vedno naštudiral idealno pot plus google maps ti tukaj lahko dosti pomaga.

Kar se pa tiče nakupa, po pravici povedano sva midva z mojo gledala tako, da sva kupila nepremičnon za vekomaj. Ravno zato nisva želela v manjše in ceneješe stanovanje, ker se nama ni dalo seliti, prenavljati itd. Iskala sva večje in na srečo imela možnost čakati. Računam, da se ne bomo nikoli več selili, temveč varčevali za vikend v nam priljubljenem kraju.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.870
1.321
113
Da v Ljubljani ne rabiš avtomobila, pa je res lovska. Potem si pa res omejen na totalen beton, tako glede dopustov, kot ostalih dejavnosti.

Druga stvar pa je spet naša balkanska miselnost, da pa je treba imeti pri hiši premijo, ker s čim drugim se v Lj pač ne moreš vozit. Bohnedaj kupit Cliota in se z njim 10+ let vozit....

Imamo Clia. :valjamse:
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.870
1.321
113
Imaš že plan? Če ni preveč osebno deliti to veselje z nami.

Aja, nič posebnega za Alter slovenske razmere. Kranjska gora z okolico v stilu lesene brunarice, stekla in kamna. Smo dokaj aktivni, paše nam kolo, smučanje, treking... Pa morda na stara leta, da bi tam (KG) z mojo živela, tisto kar je v Ljubljani pa dava otrokom (njunim bodočim družinam) v smislu preužitka, kasneje, ko bova šla v vice pa naj s tem počnejo kar jim je volja. Pač, plan je, kakšna bo realizacija se glede na trenutne cene verjetno tipkamo čez ene 10 let.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.902
4.959
113
Aja, nič posebnega za Alter slovenske razmere. Kranjska gora z okolico v stilu lesene brunarice, stekla in kamna. Smo dokaj aktivni, paše nam kolo, smučanje, treking... Pa morda na stara leta, da bi tam (KG) z mojo živela, tisto kar je v Ljubljani pa dava otrokom (njunim bodočim družinam) v smislu preužitka, kasneje, ko bova šla v vice pa naj s tem počnejo kar jim je volja. Pač, plan je, kakšna bo realizacija se glede na trenutne cene verjetno tipkamo čez ene 10 let.
Lepo to. Kjer je volja tam je pot. Veliko uspeha pri planu. Naredi si tako da boste uživali, ne kot recimo moji starši ki so gradili vikend 15 let (se pravi prevelik), pa vinograd pa njivo. Potem pa celo leto garali z motiko, koso in šprico v roki, za tistih 300l vina, ki se je tako ali tako šenkal naokol, mene pa celo grdo gledal, ker sem si omislil vikendico na rvatskom moru.
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa in Davidoff

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Če se držimo teme mogoče zanimivo vprašanje: meni ni jasno zakaj stanovanjski sklad gradi "nadstandardne bloke" za trg po 3-4 jurje na m2. Nadstandard naj pokrije trg. Jaz bi namesto tega gradil 1-1.500€ na m2 standardno stanovanje - ne luksuzno, pa mladim družinam - skratka mehanizem za prepoved nakupov s strani špekulantov.
Fora da nadstandard to sploh ni. Leta 2022 niso toplotna črpalka, prisilno prezračevanje, optika in polnilnica za EV, ter 2.5m visok stropi prav noben nadstandard, temveč nekaj kar vsak normalen človek standardno vgradi v novogradnjo.

Poglejmo kakšna ogromna bivališča (površina in višina) se je zidalo v mestih pred sto leti, pa pustilo okoli objekta še precej prostora. Tisto je bil nadstandard.
Napredek v primerjavi izpred 100 let, je le v agresivnem trženju in lažeh našmrkanih nepremičninarjev.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: KarEn in tony

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.870
1.321
113
Lepo to. Kjer je volja tam je pot. Veliko uspeha pri planu. Naredi si tako da boste uživali, ne kot recimo moji starši ki so gradili vikend 15 let (se pravi prevelik), pa vinograd pa njivo. Potem pa celo leto garali z motiko, koso in šprico v roki, za tistih 300l vina, ki se je tako ali tako šenkal naokol, mene pa celo grdo gledal, ker sem si omislil vikendico na rvatskom moru.
Ma ne, to bo manjša zadeva. V smislu dve spalnici, max tri za družno in prijatelje. Pergola, nekaj trave, žar, viseča mreža itd. Če nam bo naklonjeno.