Garmin Descent MK1

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
https://buy.garmin.com/sl-SI/SI/p/568181

Je še kdo, ki razmišlja o nakupu tega All-In-One inštrumenta?
Res je drag (1016 EUR osnovna verzija), ampak če računam, da moram sedaj imeti dve napravi (Garmin Fenix in Suunto Dx - pred leti pa sem jih moral imeti še več), ki ju po novem zamenja ena sama, pa se izkaže, da je vse skupaj celo ceneje.

Žal Descent MK1 nima "air integration" (verjetno čez nekaj let v MK2 !?), vendar pa rekreativni potapljači (popotniki in turisti), ki se potapljajo v toplih koralnih morjih tega itak ne morejo izkoristiti, kar oprema tam ni opremljena s ustreznmimi tipali.

Tistim ki še niste imeli priložnosti videti tega najnovejšega Garminovega izdelka naj omenim, da gre (kot pravi DCR https://www.dcrainmaker.com/2017/10/garmins-descent-mk1-diving-gps.html#comment-2703340) v bistvu za napravo Garmin Fenix 5XU (kjer U pomeni "underwater", saj zmore popolnoma vse, kar zna in ima Fenix 5X, kateri je dodan še kompletni potapljaški računalnik (do 100 m globine, do 6 plinov, vse funkcije za prosto potapljanje).

Žal pa je v SLO dobavljiva le preko Garmina in ne tudi preko športnih trgovin, kar pomeni malo ali nič popusta.





 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.703
2.345
113
Pomurje
Kasirajo lepo, upam, da bo dobro tudi delovala.

Garmin ga zelo biksa s softwerom. Imam fenix3HR in kar naenkrat po letu in pol je ura neuporabna. Pluz ne dela in baterija je prazna v 2 dneh.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.468
113
Maš za 3jko na youtubu kako si sam baterijo zamenjaš
wink-1.gif
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.392
960
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik jonny77 pravi:
Kasirajo lepo, upam, da bo dobro tudi delovala.

Garmin ga zelo biksa s softwerom. Imam fenix3HR in kar naenkrat po letu in pol je ura neuporabna. Pluz ne dela in baterija je prazna v 2 dneh.

A nima 2 leti garancije?
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.392
960
113
Obišči stran
Sicer moje mnenje o garminu poznaš, ampak tale zadeva glede na opis je idealna zate. Če bo seveda delala tako, kot se zagre, sploh pod vodo... Mogoče bi vseeno pogledal po spletu, če jo kje dobiš iz EU ceneje? Garancija pri nas velja.
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Ja, to je napravica, o kakršni sem sanjal od Ambita 1 naprej. Pravzaprav je še veliko več ko to, kar bilahko naredili iz Ambita, če nam Suunto z nadgradnjo FW (ko smo ga naivno spraševali o nekaterih parametrih) ne bi zaprl dostopa do "surovih" podatkov iz senzorja tlaka, ko smo začeli delati aplikacijo za merjenje globine. Podobno aplikacijo smo delali in naredili tudi za F3, pa nam je Garmin po enem letu odrekel pomoč (ni pa zaprl podatkov, le zagrozil je, da garancija ne bo veljala, če bodo na Fenixu našli aplikacijo za merjenje globine) a nam zelo diskretno namignil, da bodo pri njih nekaj naredili na tem področju. Seveda nihče ni verjel, da bodo naredili polnokrvni potapljaški računalnik (z gumbi, ki jih lahko uporabljaš tudi 100 m globoko, medtem ko je to pri ostalih Fenixih recept za "samomor" Fenixa), ki ima za dodatek še vse funkcije Fenixa 5x.

Ko je prišel na trg F5x smo že skoraj obupali, pa nam je Garmin 2 meseca pred uradno predstavitvijo Descenta MK1 spet namignil, da je čakanja že skoraj konec.

In ja, prav imaš, ko praviš "Če bo seveda delala tako, kot se zagre, sploh pod vodo... ". Na srečo imam o napravi skoraj vse informacije (in navodila za uporabo že več mesecev), predvsem pa sem v stiku s tremi beta testerji, ki so jo preizkušali, zlasti med potapljanjem, tudi tehničnim, s trimixom.

Descent MK1 je tako kot vsi potapljaški računalniki v bistvu computer s senzorji in firmverom in samo od tega je odvisno kaj in kako bo naprava delovala. Pri Garminu so se (po mojem hudo pametno) odločili, da je za potapljanje odgovoren čisto svoj, od ostalega popolnoma ločen FW in takrat so na napravi tudi izklopljeni vsi ostali gadgeti, vse CIQ aplikacije in ostali "whistles and bells".

Žal tudi v tujini ni nič ceneje, nikjer pod 999,99 EUR, potem pa še poštnina, pa še garancijo laže uveljavljam pri pri nas kupljenih zadevah. Sicer mi je še nikoli ni bilo treba,ampak občutek je pa boljši če vem, da se lahko zapeljem v Šenčur in tam urejam stvari!

Kar ne morem verjeti, da bom šel sedaj z isto "uro" (velikost je enaka kot pri F3 in F5x) lahko v službo, opero, na kolo, pohod, se potapljat, prosto potapljat, ..., ko bom pa na popotovanju po eksotičnih krajih, pa bom s pomočjo rutabilnih cestih in kolesarskih topo ter podvodnih map vedno vedel kje sem in brez uporabe telefona in vodičev našel POI. In kočno bom lahko tudi pri (prostem) potapljanju imel HR log za anlizo!
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.392
960
113
Obišči stran
Vidiš, to je top, da se je en spravil to naredit, ker sedaj sem skorajda ziher bo tudi suunto pričel oz hotel nekaj v to smer naredit. Hkrati pa to pomeni, da če bo tak računalnik jurja nikakor s svojimi top samo nadvodnimi zadevami ne bodo mogli prit na tako ceno, kar se je zadnje čase nakazovalo s top izdelki.

Glede garancije. Tudi v tujini kupljena zadeva se BP servisira v Šenčurju, tudi menjavo naprave naredijo. Seveda to se splača, da najdeš v tujini zadevo ceneje. Na začetku verjetno ne, če pa bi malo počakal pa sem ziher, da se bo dalo.
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Če bo Suunto nadaljeval tako, kot s Spartanom, ko še drugo leto po predstavitvi ne zmore še tistega ne, kar so oglaševali ob predstavitvi, kaj šele, da bi dodali kakšno novo funkcijo, potem hvala lepa za tako sr.nje.

Seveda pa moram priznati, da je bil Ambit 1 ob predstavitvi zakon, da imam že od leta 2007 Suunto Core, ki je še vedno daleč najboljši ABC instrument ever, da so potapljaški računalniki iz serije D odlični. Ampak, to je zgodovina! Od Ambita 1 naprej delajo samo še jajca, Ambit 2 in 3 sta bila čisti nateg za lastnike A1 (v 2ki dodano par funkcij, ki bi jih lahko dodali tudi v 1ko, pri 3ki pa prehod na BT, kar je za vse, ki imamo kup ANT+ senzorjev dizaster, pa še pri BT gre le za točka-točka komunikacijo, pri ANT+ pa lahko en senzor "posluša" več naprav), Spartan je itak le za mazohiste (posodobitev vsakih 6 mesecev, pa še takrat praktično nič novega), serija D pa se le malo posodablja: i, NEO.

Seveda tudi jaz upam da se trend obrne in bodo zato cene padle, vendar pa se bojim, da je pri Suunto nekaj hudo narobe in da dolgo ne bodo več migali.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.392
960
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Primus pravi:


Seveda tudi jaz upam da se trend obrne in bodo zato cene padle, vendar pa se bojim, da je pri Suunto nekaj hudo narobe in da dolgo ne bodo več migali.

Jaz upam, da se tukaj motiš, ker potem res ne vem več kaj bom mel, če suuntota ne bo
grin1.gif

Mi je pa zanimivo, koliko problemov imajo eni s temi napravami, sam ga imam od 2ke dalje, pa do sedaj niti enega problema.

Očitno velja rek kot pri zastavi: kakva plata, takva vrata
grin1.gif
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.703
2.345
113
Pomurje
Citat:
Uporabnik guardy pravi:
Citat:
Uporabnik jonny77 pravi:
Kasirajo lepo, upam, da bo dobro tudi delovala.

Garmin ga zelo biksa s softwerom. Imam fenix3HR in kar naenkrat po letu in pol je ura neuporabna. Pluz ne dela in baterija je prazna v 2 dneh.

A nima 2 leti garancije?

Ima, ampak sem dobil pokvarjeno nazaj iz servisa
bonk.gif


sem off topic: lahko se selimo na Fenix3 temo.
 

ALTF4

Fizikalc
8. apr 2017
627
177
43
Fajn stroj. Vsaj nekdo, ki ga bo znal uporabljati in izkoriscati.
smile-1.gif
Nalepi potem se kaksno sliko v akciji.
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
A pri apnea potopih zadeva registrira globino kaj hitreje kot fenix 5 z namensko aplikacijo? Ker vcasih gres do 10m globine in app registrira 6,8 ali 7,2m potopa.. koliko hitro osvezuje podatke?
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
A pri apnea potopih zadeva registrira globino kaj hitreje kot fenix 5 z namensko aplikacijo? Ker vcasih gres do 10m globine in app registrira 6,8 ali 7,2m potopa.. koliko hitro osvezuje podatke?

Seveda, kot vsak pravi potapljaški računalnik (DC), reagira na cca 60ih centimetrih, par centimetrov več, kot lahko z iztegnjeno roko med "ležanjem" na površini potopiš uro in na spremembo globine seveda reagira takoj, predvsem pa dovolj hitro za apnea potope, kaj šele za scuba potope, ki so bistveno počasnejši!

Skratka, 5X ne moreš primerjati z MK1: veliko stvari res izgleda podobnih, a ohišje in senzor tlaka sta definitivno popolnoma drugačna (ohišje je certificirano po standardu za DC), na 5X tudi nikakor ni pametno pritiskat gumbov, ko si pod vodo, pri MK1 in vseh ostalih "pravih" DC, pa je to možno in seveda večkrat tudi potrebno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zaseka