Fotoaparat 4K VS video kamera 4K, DILEMA!

imperator

Pripravnik
27. jul 2007
437
0
16
cviček'land
Prosim za pomoč pri odločitvi ali naj kupim video kamero ali v enakem cenovnem razredu fotoaparat? Ciljam predvsem na snemanje! Družina, dopust, rojstni dnevi, zabave, tudi razni dogodki z društvi itd.. Oba morata imeti možnost snemanja v 4K tehnologiji. Kamera katero bi kupil je SONY FDR-AX53, ki pride čez slab mesec. Cena 1100€. Glede fotoaparata pa ravno ne vem kaj vse je na voljo za cca 1000€ in 4K. Bral sem le o PANASONICU FZ10000, ki je sicer zdaj že 2 leti star. Maja letos pride ven tudi NIKON DL24-500. Potem je tu še malo dražji SONY RX1O ii.. Skratka ali naj kupim fotoaparat in imam hkrati tudi možnost dobrih fotografij ali se naj bolj držim videokamere? Vem, da imajo fotiči večji senzor, vsaj 1". Video kamera v tem cenovnem razredu mislim da samo 1/2,3" ... Torej sem v hudi dilemi.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Na družinskih dogodkih boš snemal filme in fotografije. Večkrat se ti dogodki odvijajo v večernem času in v prostorih kjer pa so slabši svetlobni pogoji. Če hočeš dobiti koliko toliko uporabne fotografije potem odpade fotkanje preko telefona ali navadnega kompaktnega fotoaparata. Tako imaš dve možnosti: ločeno kamero in fotoaparat ali pa vse v enem. Poznam kar nekaj oseb, kateri so si kupili kamero in fotoaparat. Na začetku so navdušeno snemali in fotkali sčasoma pa so se naveličali nositi s sabo toliko krame (in skrbeti za polne baterije, praznjenje spominskih kartic...) in so imeli s sabo le fotoaparat.

Torej sam navijam za napravo vse v enem zato sem si že pred leti (takrat bila na voljo le dva modela s to funkcijo) kupil DSLR fotoaparat z možnostjo zajemanja filmov v resoluciji 720p.

Danes video kamere ponujajo izdelavo posnetkov med snemanjem, pa tudi izrez iz 4K filma da prav solidne fotke velikosti 18x12 cm. Po drugi strani pa možnost menjav objektivov na fotoaparatih daje zanimive možnosti tako fotografiranja kot snemanja filmov (široki koti, makro, optične povečave, svetlobni pogoji, globinska ostrina...). Nenazadnje veliko reklamnih agencij za snemanje video spotov uporablja fotoaparat z možnostjo zajemanja videoposnetkov in ne namensko video kamero.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.420
4.945
113
Tri leta nazaj je firma, ki je bila najeta za snemanje in fotografiranje maturantskega plesa, uporabljala samo DSLR-je. Nobene videokamere niso več imeli. Res je, da DVD zmontirajo iz mase kratkih posnetkov in je redkokatera scena dolga 10 sekund z iste naprave. Če so danes sploh še kake omejitve v dolžini posnetka... Verjetno ne več. Seveda je razlog verjetno tudi v tem, da sta dva solidna kosa opreme (DSLR + videokamera) po snemalcu prevelik strošek za ceno, ki jo lahko na koncu z izdelkom kot je vizualni zapis maturantskega plesa dosežeš.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Na družinskih dogodkih boš snemal filme in fotografije. Večkrat se ti dogodki odvijajo v večernem času in v prostorih kjer pa so slabši svetlobni pogoji. Če hočeš dobiti koliko toliko uporabne fotografije potem odpade fotkanje preko telefona ali navadnega kompaktnega fotoaparata. Tako imaš dve možnosti: ločeno kamero in fotoaparat ali pa vse v enem. Poznam kar nekaj oseb, kateri so si kupili kamero in fotoaparat. Na začetku so navdušeno snemali in fotkali sčasoma pa so se naveličali nositi s sabo toliko krame (in skrbeti za polne baterije, praznjenje spominskih kartic...) in so imeli s sabo le fotoaparat.

Torej sam navijam za napravo vse v enem zato sem si že pred leti (takrat bila na voljo le dva modela s to funkcijo) kupil DSLR fotoaparat z možnostjo zajemanja filmov v resoluciji 720p.

Danes video kamere ponujajo izdelavo posnetkov med snemanjem, pa tudi izrez iz 4K filma da prav solidne fotke velikosti 18x12 cm. Po drugi strani pa možnost menjav objektivov na fotoaparatih daje zanimive možnosti tako fotografiranja kot snemanja filmov (široki koti, makro, optične povečave, svetlobni pogoji, globinska ostrina...). Nenazadnje veliko reklamnih agencij za snemanje video spotov uporablja fotoaparat z možnostjo zajemanja videoposnetkov in ne namensko video kamero.

467716-post_slo.gif
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
2
36
Citat:
Uporabnik imperator pravi:
Bral sem le o PANASONICU FZ10000, ki je sicer zdaj že 2 leti star.

Tudi jaz kupujem nekaj s 4K snemanjem (fotoaparat,ne kamero),pa ne zato ker bi rabil 4K video,ampak podobno kot je Telex povedal,4K video ti omogoča da iz posnetka dobiš 8 mpix veliko sliko,kar je super!
Poglej še novejši model FZ-300,ima odlične ocene v testih. Ima sicer manjši senzor,ampak daljši zoom in konstantno 2,8 zaslonko v celotnem zoom razponu,kar precej kompenzira manjši senzor.
 
Nazadnje urejeno:

imperator

Pripravnik
27. jul 2007
437
0
16
cviček'land
Se nekako bolj nagibam fotoaparatu. Mogoče me edino skrbi stabilizacija slike. Dejstvo je, da npr kamera Sony fdr-ax53 ima hudo dobro stabilizacijo. Ne vem pa kako dobra je pri DSLR oz ultra zoom aparatih. Stabilizacija mi je zelo pomemben faktor pri snemanju saj so posnetki bistveno bolj prijazni gledanju kot, če se vse trese. Lažje prensem malo slabšo kakovost pri slabi svetlobi kot pa tresoč posnetek. Vse posnetkene mislim stabilizirat v programu.
 

scorpion

Majstr
25. apr 2008
1.984
165
63
Boš pač nabavil kakovosten objektiv s stabilizacijo, ki je primeren tudi za video posnetke. Samo pozoren moraš biti tudi na fotoaprat, saj vsi ne omogočajo avtomatskega ostrenja pri snemanju videa.
 

bade25

Pripravnik
17. sep 2012
104
0
16
Sam snemam z dvema DSLR aparatoma - Canon 70D in Canon 5D Mark III. Imam tudi kar lep nabor steklovja. Z njima sem posnel nekaj videov in celovečerni doku film. Vendar pa vseeno več fotkam (predvsem z 5DMkIII). Tudi če imaš objektive s stabilizacijo (pri Canonu so to trenutno STM objektivi http://explore-lenses.usa.canon.com/stm-lens-stepper-motor.html) boš imel iz roke streseno sliko. Ali boš delal na tripodu, ali monopodu ali pa si boš omislil kakšen steadicam. drugače verjemi, da ne boš zadovoljen. Kvalitetni steadicam-i pa so draaaaagi. In dodatna navlaka/teža v torbi, pa še sestavljati jih je potrebno….. Sicer se da nekaj tresenja popraviti v postprodukciji, ampak je spet zamudno in dodatno opravilo. Torej moje mnenje je ČE boš več kot 90% časa napravo potreboval za snemanje, potem nabavi kamero. Za fotke so ti že zgoraj razložili kako in kaj - dajo se "ven potegnit" kar kvalitetne. Za preostanek časa 10% pa nabavi kvaliteten manjši fotoaparat - po želji in potrebi. Prav tako imaš pri kamerah kar nekaj več nastavitev, od dinamike barve, do super slowmotion ipd…..Pa še nekaj: v slabih svetlobnih pogojih boš imel probleme tudi z STM objektivi, saj praviloma niso svetlobno dovolj močni (f2,8 ali še bolj hitri) in ti bo ISO nabijalo v nerazumne višave, kar pa pomeni več zrnatosti (šuma) na posnetku. To pa pomeni spet strošek za dodatne objektive. Je pa 70D recimo prav namenjen snemanju: avto fokus, touch screen, kjer lahko ostriš točno določene objekte, ki jih želiš ipd…..fina stvarca. Mislim, da je omenjeni Sony (vidim v kateri segment segaš) kar dobra odločitev. Moje mnenje pač… v kolikor pa bo kaj več fotogrfije, potem pa je stvar za razmislit……ja je kar je*a
smile-1.gif
Govoril sem samo o Canonu, ker ga poznam in nikakor, ker ga preferiram. So tudi ostale firme zelo v redu, primerljive, v nekaterih segmentih celo boljše kot Canon.
 
Nazadnje urejeno:

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik bade25 pravi:... Aja, pa na zunanji mikrofon ne pozabi, ker vgrajeni so v obeh primerih zanič
smile-1.gif
...
Ne samo, da je integriran mikrofon slabše kvalitete (ravno zanič ni ) tudi avtomatska odprava tresenja ti ne bo delovala, če boš snemal film z vgrajenim mikrofonom oz. boš med zvokom slišal tak-tak-tak-tak... ko se bo stabiliziral ali senzor ali objektiv. Težava je lahko tudi z motornim zoomom objektiva, ker se lahko sliši delovanje motorčka (ročno zoomiranje običajno ni problematično). Nenazadnje je pa tudi za video kamero priporočljivo, da si nabaviš zunanji mikrofon, tako da se temu strošku ne boš izognil
evil.gif


Če nisi ravno fotofil se dajo s fotoaparatom narediti tudi iz roke prav lepi filmčki (sigurno pa je stativ ogromen plus). Kasneje med predvajanjem tudi me opaziš, če si ti je morebiti kje zatresla roka saj si sličice sledijo hitro ena za drugo in če je ene malce meglena je naslednja že ostra. To opaziš, šele če predvajanje zaustaviš ali ko želiš izdelati izrez za fotko. A na razpolago imaš 30 ali celo 60 sličic v sekundi in ni vrag, da ti ena med njimi ne bo uspela kot povsem ostra in tudi drugače všečna.
 

scorpion

Majstr
25. apr 2008
1.984
165
63
Jaz imam Canona 60D... Za priložnostno snemanje videa sem si nabavil Canona 40 mm, žal prej nisem preveril, da 60D ne podpira avtomatskega ostrenja... 70D to že podpira, ima tudi vgrajen stereo mikrofon, pa tudi touch screen sigurno pride prav.
A če se avtor tega prispevka misli več kot s fotografiranjem ukvarjati z videom, bo sigurno bolje kupiti namensko kamero, za fotkanje pa kakšen cenejši fotoaparat...
 

imperator

Pripravnik
27. jul 2007
437
0
16
cviček'land
Hvala vsem. Še vedno se bo težko odločit. Dlje kot razmišljam bolj se mi dopade, da bi imel aparat, ki je vse v enem...tako kot je nekdo že omenil pri vseh dogodkih se tudi slika. In dobra fotografija je tudi dobrodošla.
Me pa še zanima kakšno kvaliteto fotografij in posnetkov lahko pričakujem od ultra zoom oz long zoom aparatih ali kakor koli je že pravilno kot so npr PANASONIC FZ1000, bodoči NIKON DL24-500 ipd? Vidim, da se za okoli 1000€ ne dobi ravno solidnega DSLR aparata. Sploh pa z 4K ne.

Tako kot me skrbi stabilizacija pri fotoaparatih me skrbi kakovost posnetkov v slabi svetlobi pri video kamero. Kakšne izkušnje glede tega?
 
Nazadnje urejeno:

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Kot ti je eden povedal, stabilizacijo lahko tudi kasneje na računalniku odpraviš. Meni nekako bolj gladko deluje, če na računalniku odpraviš tresenje. Sam sicer snemam v 4k nato z odpravljanjem tresljajem dam v 2k in dobim popolnoma mirno sliko, tudi če se kje močno zatrese. Me pri teh foto, video kamerah moti ta njihov stabilizator, da ni vedno zanesljiv. Malo bolj zatreseš, pa pride do popačenja, npr. če se s komolcem kje rukneš.
Je pa nekaj, fotoaparat je težko z eno roko snemat, če gledamo da so DSLR cegla, proti video kameri. Če se ne bo veliko snema, pol pa vsekakor DSLR.
Drugače, tudi DSLR nekoliko zaslonko zapre pri snemanju, tako da tisti zajem svetlobe pri slikanju in snemanju, ni isti. Čeprav je na trgu ogromno teh aparatov, lahko da se motim, da kakšni imajo to drugače poštimano. Drugače če se gre za hobi, nebi kompliciral glede svetlobe.
 
22. jul 2007
13.270
1.575
113
124
Kaj pa svetujete pri kompaktih lahko je tudi samo FHD video?
Željeni stvari so da se motoček med zoomiranjem ne sliši
tongue-1.gif
 

Audio

Pripravnik
6. avg 2007
247
15
18
Jaz sem kupil FZ1000 in sem zelo zadovoljen. Filmov 4K sicer ne snemam, mi je HD povsem dovolj.
V glavnem pa sem ga vzel zaradi slik, ki so za tak cenovni razred (600€) fenomenalne.