EV subvencije

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.864
57
63
Odprl sem novo temo, kjer naj bi bilo vse združeno okrog EV subvencij, da ne iščemo, kaj je bilo o tem zapisano pod različnimi temami, in upam, da nebo nič narobej:

Andy je zapisal:
Citat:
Podatki razpisa EkoSklada za pravne osebe: http://www.ekosklad.si/dl/R/14/27/IJZ-PregledOdobrenihNa-27SUB-EVPO14.pdf

So to dejansko porabljena sredstva, ker če pogledate, piše pod Razpisana sredstva 300.000 EUR, če pa seštejete vsoto v tabeli, pa je AvantCar pobral 270.000 EUR + 30.000 EUR = 300.000 EUR.
Kako je potem Živalski vrt prišel do 3.000 EUR subvencije, če je AvantCar že pobral vsa sredstva?


Eto, sem se pozanimal. Dejansko so vsa vozila bila nakupljena s strani AvantCar-a, tako da ni druge, da bomo kot društvo predlagali, da se poveča višina sredstev za naslednje leto, da se ne bi ponovila situacija od letošnjega leta, ko je dejansko samo ena pravna oseba prišla do sredstev.
Kar bi bilo pa najbolje in je tudi na sestanku padel predlog pa je, da se ukine subvencije in se električne avtomobile obdavči po nižji davčni stopnji, to je 9.5%, namesto 22%.

Mislim, da bi društvo s predlogi moralo pohiteti, ker bo verjetno kmalu izdan razpis za leto 2015. K predlogu bi jaz dodal tudi omejitev nakupa števila vozil za firme. Dodal bi omejitev najvišje nabavne cene vozila do naprimer 40 največ50 000 Evrov. Ukinitev rezervacij...
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.845
3.364
113
40
Lj
Zakaj bi normalni ljudje imeli kaj od tega če ima pa lahko AvantCar večji profit? A ne privoščiš direktorju novega AMG-ja in jahte al kaj?
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Se strinjam,EV subvencije si zaslužijo svojo temo!
Ekosklad (država) bi moral najprej odgovoriti na nekaj vprašanj,recimo zakaj se subvencije za leto 2015 ne razpišejo že sedaj,torej da bi bile na voljo vsem kupcem že takoj,ali vsaj najkasneje 3.1.2015? Zakaj šele konec februarja?? Koga se čaka? Komu je v interesu,da se čaka s tem? Na kakšen način lahko dobim subvencijo,če želim kupiti avto januarja?
Kdo je odgovoren,da se sistem izigrava,torej da lahko ENA firma pobere vse subvencije? Če mene vprašaš,je to nezaslišano in bi moral nekdo za to odgovorajati !! (aja,saj res,živimo v Sloveniji,tukaj nihče za nič ne odgovorja...
10.gif
)
Kaj bodo konkretnega naredili,da se to drugo leto to ne bo ponovilo? Sistem bi moral biti tak,da bi eni firmi pripadala samo ena subvencija,razen v primeru,če vlog za subvencije nebi bilo dovolj,v tem primeru bi bila ta firma upravičena še do dodatnega števila subvencij.
Fizične osebe: V razpisu je navedeno,da fizična oseba lahko odda več vlog (??). Mi lahko kdo razloži,katera brihtna buča se je to spomnila? Kako se lahko prepreči,da bi posameznik (ali skupina posameznikov) vložil 30 vlog in s tem blokiral vse ostale fizične osebe? Torej lahko vložim 30 vlog za subvencijo,sklad mi vseh 30 odobri,jaz ne kupim nobenega avtomobila,ampak s tem za 6 mesecev blokiram vse potencialne kupce vozil? Pa kaj je to,kje mi živimo...twiligth zone? matrica?
jezen.gif

Naj me nekdo popravi,če se kje motim....
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Citat:
Uporabnik bpfc pravi:

Mislim, da bi društvo s predlogi moralo pohiteti, ker bo verjetno kmalu izdan razpis za leto 2015. K predlogu bi jaz dodal tudi omejitev nakupa števila vozil za firme. Dodal bi omejitev najvišje nabavne cene vozila do naprimer 40 največ50 000 Evrov. Ukinitev rezervacij...

Jp, s predlogi smo že pohiteli
smile-1.gif


Smo imeli sestanek DEVS-a v sredo 26.11.2014 ob 18. uri na gradu Kodeljevo v Ljubljani, kjer smo podali točno te predloge.

Kar se tiče uknitve rezervacij pa ne gre, ker če ni rezvervacije se lahko zgodi, da na AT Vis dobiš predračun za npr. metalik modro Ampero, takrat so še sredstva na voljo, prodajalec ti pove iz računalnika, da pride Ampera iz USA čez štiri mesece, pa recimo, da so takrat še sredstva na EkoSkladu, potem se pa pri dobavi še nekaj zalomi in je potrebno počakati še dodatna dva meseca (poleg štirih mesecev) in ko pride avto do AT Vis, da ga prevzameš, sredstev ni več, ker so jih vmes drugi pokurili.

Zato rezervacije. Kakršnakoli povezava zgornje zgodbe z realnostjo je čisto naključje
wink-1.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.208
4.689
113
Če te subvencije so, potem ne bi smele biti omejene na določeno število vozil. Subvencija ne sme biti vižja od plačanega DDV-ja, torej gre na nek način za vračilo določenega deleža DDV.
Sistemi, ki temeljijo na "kdor prej pride prej melje" (pravzaprav edini melje) kažejo na to, da se državnim organom ne ljubi potruditi, da bi naredili bolj smiselne kriterije. Nekaj sem slišal, da so prejšnji teden po sistemu hitrosti delili javna dela in je padel sistem, ki seveda ni dizajniran za neko vrsto televotinga v nekaj minutah.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Če te subvencije so, potem ne bi smele biti omejene na določeno število vozil. Subvencija ne sme biti vižja od plačanega DDV-ja, torej gre na nek način za vračilo določenega deleža DDV.

Imaš prav,subvencije številčno sploh nebi smele biti omejene,ker gre samo za vračilo določenega deleža DDV.
Ampak to je tako zato,ker na žalost naši državi ni preveč do tega,da bi bilo na cestah veliko EV-jev,sploh pa jim dol visi,kdo bo dobil subvencijo in kdo ne,važno da so oni zadovoljili neka minimalna EU priporočila glede subvencij. Če bi mislili resno,bi to področje z lahkoto uredili,potrebnih je samo par popravkov v razpisu,pa je stvar rešena!
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Ravno zato je bilo tudi na sestanku predlagano, kar je tudi že SHARK1 predlagal, obračunavanje DDV-ja po znižani stopnji za EV-je, to je 9.5%.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.915
1.086
113
www.adriamedia.si
Kar je OK za fizične osebe. Kaj pa za pravne? Tudi tu je treba dajat spodbude ...

Rešitev je preprosta: skupnemu znesko subvencij iz 2014 je treba dodat nulo na konec. In za rezervirano subvencijo, a neizpeljan nakup kaznovat, Recimo z 2x vredostjo subvencije. Šteje plačana faktura za avto, ne dobavljen/registriran avto.
 

N75

Pripravnik
13. jul 2012
253
0
16
N.Gorica
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi:
Ravno zato je bilo tudi na sestanku predlagano, kar je tudi že SHARK1 predlagal, obračunavanje DDV-ja po znižani stopnji za EV-je, to je 9.5%.

Se strinjam, to reši vse probleme.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Kar je OK za fizične osebe. Kaj pa za pravne? Tudi tu je treba dajat spodbude ...

Rešitev je preprosta: skupnemu znesko subvencij iz 2014 je treba dodat nulo na konec. In za rezervirano subvencijo, a neizpeljan nakup kaznovat, Recimo z 2x vredostjo subvencije. Šteje plačana faktura za avto, ne dobavljen/registriran avto.

zmaga.gif


Sredstva za 2014 so bila v celoti porabljena skoraj pol leta pred novim razpisom za fizične in pravne osebe. VW in Renault bi vsekakor tudi bila vzpodbujena, če bi država naredila korake, ki jih predlagaš. Kepa se je začela valiti po hribu.

Kakšna kolumna (uvodnik), da se da državi in EkoSkladu kakšen namig tudi s strani avto-moto novinarjev?
grims-1.gif
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Je potem kaj cudnega, da je razpis za pravne osebe za subvencije EVjev izpadel tako, kot je?
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.929
2.411
113

Citat:
Ben ahti, Gvido, tist bot ka človk neč za jest več nima,
zakolje, kar je v štali an obesi na rampin,
an pravjo Gvido, da bo ljetos strašno huda zima,
zna bet, da tudi zate hmali pride cajt kolin.
 

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.864
57
63
V neki drugi temi je bilo zapisano:


Citat:
Nekaj ponovno smrdi pri Ekoskladu in subvencijam za električna vozila.

Za to verjetno že veste, da je letos, na prvi dan razpisa, menda celo prvo uro, ko je bil objavljen, pa 'nihče' ni vedel, kdaj bo objavljen, za pravne osebe AvantCar oddal predračune za EV-je za vsa sredstva, ki so bila na voljo pravnim osebam in s tem onemogočil kogarkoli drugega, da bi prišel do subvencij (npr. šolam, ki so predelovale s študenti avtomobile za projekte, ali pa konkurenca), kljub temu, da verjetno ne bo pripeljal 60 EV-jev, za kolikor predračunov je izdal.

No, zdaj se je podobno zgodilo še za subvencije za fizične osebe. Sredstev je bilo za 40 električnih vozil in prejšnja leta je sklad bil skoraj neizkoriščen, zdaj pa že krepko pred novim letom vse 'porabljeno'. Nekako se mi ne zdi, da je na cesti letos 100 novih EV-jev.

Problem je v tem, da s predračunom narediš rezervacijo in ni potrebno opraviti nakupa, da do tega denarja ne more priti nihče drug. Torej, ni potreben dejanski nakup, ampak le predračun, da zablokiraš za eno leto cel preostanek Slovenije.

Glede na to, da so to javna sredstva, bi se verjetno od EkoSklada lahko zahtevalo dobiti spisek prejemnikov sredstev in spisek predlagateljev, kljub temu, da nakup ni bil opravljen?
Glede na to, da za neprofitna stanovanja spisek objavljajo v časopisih, domnevam, da je tudi EkoSklad dolžan tak spisek objaviti.

In tu je podobna zgodba:

http://www.dnevnik.si/posel/novice/tudi-razpis-eko-sklada-za-avtoprevoznike-prirejen-za-izbrance
 

Yagi

Fizikalc
24. jan 2008
713
29
28
Pri nas si bodo raje zapolnili lastne zepe in zepe kolegov iz firm, ki poberejo 100% subvencij za pravne osebe!
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Dvomim, da si bodo letos to upali. Marca štartajo trije močni playerji pri nas (VW, Renault, BMW) in tak fiasko bi verjetno preprečil štart prodaje EV-jev pri nas.
Npr. prejšnji teden sem izvedel, da ravno zdaj Renault-ovi inženirji testirajo polnilne postaje po Sloveniji in da jih mora vsaj 90% delovati brez težav, da bo odobren štart prodaje.

Menda je tudi Etrel moral nadgraditi že obstoječe polnilne postaje s čipom, ki stane cca. 500 EUR, ki omogoča, da se Zoe polni na takih javnih polnilnih postajah.
 
Nazadnje urejeno: