Pri izdelavi zaščite uporabnikov el. instalacij se v različnih okrožjih Slovenije uporabljajo različne zaščitne metode!
Ljubljana: FID - KZS, Kranj: Ničenje - KZS. Na kakšen način mora biti izvedena zaščita je predpisano v elektroenergetskem soglasju skladno z veljavno zakonodajo in predpisi.
Sedaj pa v kopalnico:
Vsi elementi električne instalacije so vgrajeni na višino višjo od 1,5m od končne višine tlaka. Stikala so zunaj prostora (torej pred vrati).
Za večje porabnike (infra, PS, ŠS, bojler 80l in večji) se vgradijo močnostna stikala (16A). Za ostalo navadna 10A. Če je porabnikov več (veliko) potem je težko vgraditi vse na en tokokrog in zato uporabiti KZS. Problem je ponavadi PREmajhna razdelilna omarica.
Pri vsem je potrebno (NUJNO) upoštevati obremenitve in preseke vodnikov 1,5 do 13A in 2,5 do 16A. Vsak porabnik ima na sebi nalepko o moči in včasih tudi o nazivnem toku.
Če se vrnem k luči in ventilatorju.
Kadar je to kopalnica v bloku torej box potem gre večinoma za omarico, ki ima že vgrajee elemente in seveda tudi stikalo za vklop. To kombinacijo lahko priključite na luč na stropu s tem, da potem v vtičnico ne vtikajte PS ali močnega Fena, ker je zdeva dimenzionirana za brivnik, zobno krtačko... Ventilator pa prigradite zopet na luč preko zakasnilnega stikal, ki ga instalirate v dozo pod lučjo. Ko prižgete luč v kopalnici se vključi ventilator in dela še 10min, ko izklopite luč. Tako se izognete poteznemu stikalu, ki ni več dovoljeno. (para in kontaktni elementi). Izračun: Luč strop 60W, Luč omarica 2x 40W, Fen 1000W, Ventilator 35W SKUPAJ: 1175W kar je ok za 1,5mm2. Problem pa je zaščita KZS, če to prenese, ker so na njem še drugi porabniki kopalnice. Če pa je na njem samo opisano pa je nujno dograditi še 10A varovalko, ker je potrebno ščititi tudi vodnike.
LP vaš serviser!