Električni kolutni podaljšek za kampiranje

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.268
29
48
Nimam izkušenj z elektriko v kampih, pa raje vprašam bolj izkušene. Želimo imet s sabo opremo, s katero bi se priklopil na elektro omarico, na kolutni podaljšek bi pa povezal razdelilnik in gonil razne polnilce, manjši hladilnik in občasno kuhališče (indukcija). Kako dolg kolutni podaljšek potrebujem, da bom pokril večino povprečnih kampov, bo 25m dovolj? Kako zmogljiv podaljšek potrebujem, da bo zaščiten pred vodo, vožnjo po njem in bo prenesel obremenitve? Cenovno je razpon velik od 30 eur do 120 eur in dejansko ne vem kaj potrebujem.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Pri napeljavi kabla je vedno treba uporabit malo zdrave pameti... napelješ ga tako, da ti avti ne vozijo po njem, ker ga ni kabla, čez katerega ti lahko terenec "pokopal". Ker ne veš da ne bo... Ja, se zgodi da ne moreš drugače, ampak je pa bolje potegnit 5m dlje pa da ne greš čez cesto.
V kampih imaš "ponavadi" 10A varovalke, kar v praksi pomeni, da več kot enega kuhalnika (2200W) na enkrat ne moreš imeti prižganega. To zdrži "vsak" podaljšek. ČE imaš malo več sreče in dobiš 16A priključke, rad bi gonil pa ne vem, cel koharček+partypan+čajnik, boš pa rabil "močnejši" podaljšek; ponavadi je označen tip kabla notri; za 10A varovalko je tisti z 3x1,5mm2 žico čisto OK, za večje obremenitve pa išči tistega z 3x2,5mm2.

Pa ne pozabi, v kampih ponavadi ni šuko vtičnic. Teh, ki si na podaljšku torej... kupi zraven pretvornik iz enofaznega-evro na shucko. Ko boš šel v primerno štacuno in rekel da rabiš za kamp, bodo vedeli...

(aja, pa ne glede na tip podaljška, imej ga pod streho...)
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.302
953
113
Celje
Obišči stran
Še ena zadeva pri kolutnih podaljških. Če ga boš dolgotrajno precej obremenjeval (kuhanja goveje župce in pečenje pečenke
smile-1.gif
), moraš podaljšek razviti do konca. Ker če ostane "v navitju" je to tuljava, ki se greje...
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.268
29
48
Super odgovor, hvala. Kako pa v kampih izgleda ko presežeš moč varovalke? Vrže ti ven in moraš iti le do omarice vklopit varovalko nazaj ali so večji problemi? Je 25m kabla dovolj za večino kampov ali naj raje iščem daljšega?
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.268
29
48
Ravno zato ne bi rad imel predolgega kabla na kolutu, ker res ne bi rad potem odvijal vsega..:)
Ali se bolj splača vzeti kabel brez koluta in ga na roke poviješ?

Tisti kratek podaljšek za v omarico...je to pod streho vse ali že gleda ven iz omarice in moram posrkbet za dežno zaščito na spoju podaljška in kolutnega kabla? KOlut bo na drugi strani v šotoru vedno pod streho seveda, od tam naprej pa navadni podaljšek v prostor.
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Jaz bi ti iz izkušenj priporočal še, da vzameš kabel živo oranžne barve, ker ob črnega se ti bodo ljudje spotikali.

Adapter iz CEE na šuko (na sliki spodaj) si naredi sam - dobiš vse potrebno v Merkurju. Že narejene prodajajo, kot da so iz zlata (sploh v trgovinah s kamp opremo).

 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Čisto odvisno od kampa... nekateri imajo omarice, ki se zaklepajo (polovica jih ne zaklepa, ergo, imaš prost dostop tudi do varovalk), nekateri imajo samo vtičnice in varovalke na recepciji... sem pa tudi v enem kampu že doživel, da niso vedeli kje so varovalke in smo kurii vtičnico za vtičnico (no, tri so bile in po dveh smo poštudirali, da je hitra 10A varovalka in ne smemo šporgeta na ful laufat
grin1.gif
in do naslednjega stolpiča nismo imeli dovolj podaljška...)

Načeloma, jst pridem skozi tudi s 15m podaljškom, samo malo moraš študirat, kam postavit kamp. Meni se zdi več kot 25m v kosu kupovati brezveze. Raje dva, 25+10, toliko da si siguren, ampak načeloma, so "vtičnice" relativno blizu ena do druge lokacije. Sem pa prepričan, da lahko najdeš kamp, kjer ti 25m ne bo dovolj
smile-1.gif


@igi: ni problem da je to tuljava... ker žica navita na zračno jedro je, well, no big deal. Težava je v tem, da je kabel poračunan tako, da se ohlaja v okolico in če je tesno navit in se drži skupaj, se hitro začne pregrevat. (vsak kabel se greje, samo dokler ni preobremenjen in se ima kam ohlajat, tega ne opaziš)
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.268
29
48
No jaz mislim laufat hladilnik nonstop, občasno polnilce, občasno grelnik vode (potratna zadeva) in občasno indukcijsko ploščo. Hkrati bi tako laufal vedno hladilnik + še kak drug porabnik. Verjetno najbolje, da iščem 2,5mm kabel dolžine 25m za začetek. Zaščito za dež imajo verjetno vsi kabli dovolj dobro.
Indukcija zna biti problem, ker žena hoče dve plati, ampak po moje ni šans, da delata obe hkrati na polno. Imamo sicer plin kuhinjo fiksno znotraj šotora, sam je ne morem prestavit ven in to moti ženo toliko, da želi indukcijo zunaj...:)
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.268
29
48
Butasto vprašanje. V kampu plačaš le priklop na elektriko, dejanske porabe ob koncu kampiranja pa ne, je tako?
confused-1.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik sumica pravi:
Butasto vprašanje. V kampu plačaš le priklop na elektriko, dejanske porabe ob koncu kampiranja pa ne, je tako?
confused-1.gif
Ti tisti priklop dnevno kasirajo toliko, da v vsem tednu, če bi se računalo po števcu ne bi stalo pol toliko.

PS- če 10 A varovalko obremeniš s 2,3 kW 12 ur porabiš za 4 € elektrike kolikor ti zaračunajo na dan
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Uporaba elektrike se ponavadi doplača 3-5€ na dan. Ne glede na porabo. So kar zasoljena ta doplačila.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik alfabet pravi:
Jaz bi ti iz izkušenj priporočal še, da vzameš kabel živo oranžne barve, ker ob črnega se ti bodo ljudje spotikali.

Adapter iz CEE na šuko (na sliki spodaj) si naredi sam - dobiš vse potrebno v Merkurju. Že narejene prodajajo, kot da so iz zlata (sploh v trgovinah s kamp opremo).

V Bauhausu so tile adapterji (že narejeni) smešno poceni.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik sumica pravi:
Butasto vprašanje. V kampu plačaš le priklop na elektriko, dejanske porabe ob koncu kampiranja pa ne, je tako?
confused-1.gif
Tako je.
Nekateri kampi ti elektrike ne računajo posebej, je pač v ceni pa če jo vzameš ali ne.
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.268
29
48
Ali za kuhanje uporabljate indukcije in če da, katera je dobra za kamp? Preferiram tiste z dvema platama ali so brezveze?
Kot pravim imam kuhalnik na plin v šotoru (šotorska prikolica), ampak tega ne morem premakniti ven iz šotora in žena bi nekako rada kuhala zunaj pod nadstreškom.
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
To je bolj odvisno od specifikacije parcel.
Tisti kampi, kjer so parcelirani (za prikole in kemperje) imajo tako kot si napisal. Tam je dostikrat tudi elektrika kar na parceli. Če si pa s šotorom in te dajo na nek neparceliran teren, pa zna biti razdalja kar do omarice kar precejšnja in ponavadi je elektrika za doplačilo.
V tujini imajo tudi različne tarife in imajo 6A varovalke in 10A. Odvisno od uporabe.
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Citat:
Uporabnik sumica pravi:
Ali za kuhanje uporabljate indukcije in če da, katera je dobra za kamp? Preferiram tiste z dvema platama ali so brezveze?
Kot pravim imam kuhalnik na plin v šotoru (šotorska prikolica), ampak tega ne morem premakniti ven iz šotora in žena bi nekako rada kuhala zunaj pod nadstreškom.

Dobra varianta, ki se je nam obnesla je tudi takoimenovani picopek, kjer lahko delaš ogromno različnih variant, razen pice seveda.

Glede indukcij glej na skupno moč in preberi kaj imajo v kampu. Res pa je, da so se veliki komercialni kampi že kar precej modernizirali in imajo tudi močnejše priključke, kar seveda spet stane in viša ceno.
Mi se jim sicer s šotorom kar izogibamo.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik sumica pravi:
Ali za kuhanje uporabljate indukcije in če da, katera je dobra za kamp? Preferiram tiste z dvema platama ali so brezveze?
Kot pravim imam kuhalnik na plin v šotoru (šotorska prikolica), ampak tega ne morem premakniti ven iz šotora in žena bi nekako rada kuhala zunaj pod nadstreškom.
Vse na plin, če je elektrika ali je ni. Se mi ne da ukvarjat s tem.
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.268
29
48
Če imate vse na plin, imate potem eno bombo za vse ali imate rešeno kaj bolj elegantno? Recimo jaz bi imel kuhalnik na plin + žar na plin. Ena 5kg bomba ali celo 2kg bomba in preklapljaš?
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.268
29
48
V bistvu vedno bolj razmišljam, da bi se splačalo najti en kuhalnik + žar na plin, po možnosti na kartuše in je vse v enem pa je rešeno...
Kako ti plinski kuhalniki kuhajo? Mislim, kako hitro zgrejejo vodo, čakaš celo večnost, da so tečni za čiščenje proti eni indukc. plati mi je že jasno...?
Campingaz, Brunner sta ok firmi za te kuhalnike?
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.382
957
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik sumica pravi:
V bistvu vedno bolj razmišljam, da bi se splačalo najti en kuhalnik + žar na plin, po možnosti na kartuše in je vse v enem pa je rešeno...
Kako ti plinski kuhalniki kuhajo? Mislim, kako hitro zgrejejo vodo, čakaš celo večnost, da so tečni za čiščenje proti eni indukc. plati mi je že jasno...?
Campingaz, Brunner sta ok firmi za te kuhalnike?

http://www.brunner.it/en/gas-cookers/1831-devil-double-grill.html

Tole imam jaz, da se ne zajebavam s švoh štromom
grin1.gif