Dron

hja1

Pripravnik
30. mar 2016
185
2
18
Kupil bi si dron, najverjetneje Dji mini pro 3, ko pride ven.
Zanima me kako je v praksi z letenjem, kdo nadzira to podrocje, ce recimo letis v naselju ali katerem drugem urbanem okolju.
Ce, se izogibas mnozicam ljudi je mozno “varno” leteti ali te hitro kaznuje roka pravice? :D
Imel bi ga za zabavo, za naredit kaksno fotko ali video, nebi pa ga sedaj vozil nad travnikom gor pa dol.
Zelel bi naredit posnetke lepe narave ali kaksnega mestnega okolja seveda tam kjer ni gruce ljudi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.994
-1.289
113
Kupil bi si dron, najverjetneje Dji mini pro 3, ko pride ven.
Zanima me kako je v praksi z letenjem, kdo nadzira to podrocje, ce recimo letis v naselju ali katerem drugem urbanem okolju.
Ce, se izogibas mnozicam ljudi je mozno “varno” leteti ali te hitro kaznuje roka pravice? :D
Imel bi ga za zabavo, za naredit kaksno fotko ali video, nebi pa ga sedaj vozil nad travnikom gor pa dol.
Zelel bi naredit posnetke lepe narave ali kaksnega mestnega okolja seveda tam kjer ni gruce ljudi.
Najpomembnejša je registracija.
Če imaš DJI Mini 2, Mavic Mini je dovolj registracija, ki te stane 40 EUR, velja 2 leti in pol. Dobiš certifikat in registrsko številko, ki jo nalimaš na dron. Priporočljiva je online registracija zaradi korona ukrepov. Začneš na tem linku z novo spletno aplikacijo https://uas.caa.si/sl/login/. V tej ceni je vključeno tudi usposabljanje ter izpit, ki ti omogoča letenje tudi z drugimi droni višjih kategorij A1/A3. Usposabljanje in izpit seveda lahko opraviš kasneje. Lahko tudi vmes prekineš za kako urco, kak dan.
1f642.png
Rabiš certifikat npr. Sigenca (je brezplačno) in kako kartico za spletno plačilo. Če nimaš kartice, jo lahko brezplačno naročiš na tem linku Vivid Money Referral link Nova Nemška banka
https://vivid.money/r/erihLHG/?lt=super_deals Na tej banki ti vrnejo (cash back) 10% pri nakupih v Eleclercu.
Glede spletnega usposabljanja. Odlično pripravljeno gradivo, pogledaš si tudi nekaj videov. V dveh urah se lahko dejansko naučiš vse kar rabiš za varno letenje z brezpilotnim zrakoplovom.
1f642.png
Priporočam.


Najprej si poglej, kje ne smeš letet
bo pa mini 3 pro prava stvar, saj z njim lahko letiš tudi nad ljudmi, vendar ne nad skupino ljudi.
Nadzirajo redarji in policaji.

Preštudiraj:
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Kupiš dron in letiš. Paziš, da ne letiš v bližini letališč (DJI ti tako ali tako ne bo pustil) in da ne letiš nad glavami ljudi. Ker če boš šel brat kje vse ne smeš leteti zaradi naše glupe CAA, boš izgubil veselje do drona. Ker po naših pravilih ne smeš preprosto vzeti drona iz nahrbtnika za par fotk, tudi če si v totalni vukojebini...
Tak da pozabi na registraciji in izpite, pa fotko ne objavljaj na spletnih platformah, če pa že, pa pod kakšnim drugim (izmišljenim) accountom in obvezno z pripisi "slikano iz balona", "slikano z 60m selfie stickom", "ni moje, našel na spletu"...
Obilo užitkov!
 
  • Všeč mi je
Reactions: Car

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.994
-1.289
113
Kupiš dron in letiš. Paziš, da ne letiš v bližini letališč (DJI ti tako ali tako ne bo pustil) in da ne letiš nad glavami ljudi. Ker če boš šel brat kje vse ne smeš leteti zaradi naše glupe CAA, boš izgubil veselje do drona. Ker po naših pravilih ne smeš preprosto vzeti drona iz nahrbtnika za par fotk, tudi če si v totalni vukojebini...
Tak da pozabi na registraciji in izpite, pa fotko ne objavljaj na spletnih platformah, če pa že, pa pod kakšnim drugim (izmišljenim) accountom in obvezno z pripisi "slikano iz balona", "slikano z 60m selfie stickom", "ni moje, našel na spletu"...
Obilo užitkov!
Vem. Ciljaš na veleumnega Mag. Stanislava K., ki sam sebe imenuje prekrškovni organ. Po facebooku je gledal posnetke z dronom in kar iz baze okrog 2000 registriranih črpal imena, zoper katere je uveljavljal postopke o prekršku. So dobili kontrolo od informacijskega pooblaščenca.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Stanislav K. je češnja na torti, je pa cela torta z imenom CAA gnila... Si videl zadnji umotvor CAA? Če med letom drona gledaš v zaslon, avtomatsko padeš v kategorijo FPV, kjer so pa pravila še bolj rigorozna in praktično ne smeš nikjer letet...
 
  • Všeč mi je
Reactions: urby20

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.994
-1.289
113
Stanislav K. je češnja na torti, je pa cela torta z imenom CAA gnila... Si videl zadnji umotvor CAA? Če med letom drona gledaš v zaslon, avtomatsko padeš v kategorijo FPV, kjer so pa pravila še bolj rigorozna in praktično ne smeš nikjer letet...
CAA je obnašajo kot da so bogovi. Že pri obveznem obvestilu, ko letiš nad stanovanjsko zgradbo nočejo s spletne strani umaknit navedbo, da je to obvestilo treba poslati 12 ur pred letom (temu rečejo najava leta). Po Uredbi pa 12 ur ni omenjen. Sem jh klical pa me nočejo ubogat, da izbrišejo to navedbo.

Kar se kontrole tiče:


Dodali so, da so zlasti v drugi polovici lanskega leta prejeli več prijav v zvezi s kršitvami zakonodaje s področja brezpilotnih zrakoplovov. Prijavitelji so bile večinoma fizične osebe, nekaj prijav je bilo anonimnih. Največ predlogov za uvedbo prekrškovnih postopkov so prejeli s strani policijskih postaj. "Na podlagi navedenega je bilo pravnomočno zaključenih 17 prekrškovnih postopkov, v katerih je bilo izdanih 11 odločb o prekršku in en plačilni nalog. V devetih primerih so bile izrečene globe v skupnem znesku 10.900 evrov, v treh opomin, v petih primerih pa opozorilo," so zapisali v sporočilu za javnost.

Več na: https://www.zurnal24.si/slovenija/kazni-tudi-do-2500-evrov-380415 - www.zurnal24.si

 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.859
1.316
113
Pa na določeni lokaciji bo "sestreljen" oz onesposoboljen. Primorska, tako, da pazljivo, ko je kritična infrastruktura v blizini.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
251
113
Pa na določeni lokaciji bo "sestreljen" oz onesposoboljen. Primorska, tako, da pazljivo, ko je kritična infrastruktura v blizini.

a da to ze prakticirajo pri nas?

Kupil bi si dron, najverjetneje Dji mini pro 3, ko pride ven.
Zanima me kako je v praksi z letenjem, kdo nadzira to podrocje, ce recimo letis v naselju ali katerem drugem urbanem okolju.
Ce, se izogibas mnozicam ljudi je mozno “varno” leteti ali te hitro kaznuje roka pravice? :D
Imel bi ga za zabavo, za naredit kaksno fotko ali video, nebi pa ga sedaj vozil nad travnikom gor pa dol.
Zelel bi naredit posnetke lepe narave ali kaksnega mestnega okolja seveda tam kjer ni gruce ljudi.

za nekaj posnetkov ne rabis prevec komplicirat. ko bos zacel prevec sprasevat, bojo samo bolj kompliciral. Trentuno mislim, da enih 5 dronarjev tocno ve, kaksna je zakonodaja, ker je vedno bolj zakomplicirana. Ni pa treba izzivat! Ne leti nizko okoli sosedov ali drugih ljudi, ker nekateri so obcutljivi na zasebnost in pogled skozi kopalnisko okno. Dron je tudi glasen, tako da se ga hitro slisi, ko brenci nad bajtami... vec ko bo takih prijav, strozje bojo nadzorovali. pravtako se ne leti nad mestnimi jedri, ce pa ze, letis takrat ko je malo ljudi na prostem. recimo nedelja med 12-14, ko so vsi na kosilih...

najprej leti kaksnih 5 ur na odprtem, na travnikih. preizkusi vse funkcije - sport mode, rth vse opcije, pristajanje, ipd... vedno imej dron na oceh, ne bi pameten in testirat max oddaljenost nad kaksnim gozdom.

ko malo beres opise nesrec, je 98% vedno cloveski faktor kriv. vecina jih (namerno) odleti predalec in se zapletejo v drevesa ali padejo v vodo, ali je rth napacno nastavljen.

vedno 2x preveri, da je baterija dobro pritrjena.

to je to, sej dron je lustna igraca, kar pogumno! lepe fotke se da narediti. bomo pa tud veseli, cfe bos kaksno objavil. tud ce bo od kolega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Kupiš dron in letiš. Paziš, da ne letiš v bližini letališč (DJI ti tako ali tako ne bo pustil) in da ne letiš nad glavami ljudi. Ker če boš šel brat kje vse ne smeš leteti zaradi naše glupe CAA, boš izgubil veselje do drona. Ker po naših pravilih ne smeš preprosto vzeti drona iz nahrbtnika za par fotk, tudi če si v totalni vukojebini...
Tak da pozabi na registraciji in izpite, pa fotko ne objavljaj na spletnih platformah, če pa že, pa pod kakšnim drugim (izmišljenim) accountom in obvezno z pripisi "slikano iz balona", "slikano z 60m selfie stickom", "ni moje, našel na spletu"...
Obilo užitkov!
Praktično te ne morejo dobiti, če kaj posnameš z dronom, sploh če gre za kakšno odmaknjeno naravno zadevo.

Če boš pa modrijanil v urbanem okolju, pa lahko koga zmoti.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.859
1.316
113
Kdo pa sestreli?

Operater z dron pusko ali operater drona, ki s seboj nosi posebno mrezo v katerega se zaplete. Vse je zelo kontrolirano, ne pade dron na tla kot kamen. V Sloveniji je na nekaterih lokacijah aktivna 360 stopinjska laserska kupola, ki zaznava prelete dronov. V primeru zaznave se posreduje signal operativnemu centru. Sama laserska kupola ima vgrajene kamere, ki dron posname in ga tudi spremlja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

urby20

Majstr
14. jul 2010
3.013
298
83
Goriska
Operater z dron pusko ali operater drona, ki s seboj nosi posebno mrezo v katerega se zaplete. Vse je zelo kontrolirano, ne pade dron na tla kot kamen. V Sloveniji je na nekaterih lokacijah aktivna 360 stopinjska laserska kupola, ki zaznava prelete dronov. V primeru zaznave se posreduje signal operativnemu centru. Sama laserska kupola ima vgrajene kamere, ki dron posname in ga tudi spremlja.

Ja ma to je verjetno samo na prepovedanih obmocjih (blizina letalisc, zaporov, luka Koper..)?