Drobilec vej

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Kupujem omenjeno napravo ( debelina vej do 40mm, moč pa ne večja od 2600W) in me zanimajo mnenja o tem, na kaj je treba biti pozoren.
Hvala.
P.S.: popravil robne pogoje
 
Nazadnje urejeno:

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
@bisnen: kompostiral, oziroma odlagal med zeleni odpad
@retro: morda bi moral zapisati DO 40mm in 2600W (moja napaka!) vem da je ta debelina vej že velik problem, tudi video posnetki na to temo to dokazujejo. Vikinga sem že videl, vendar iščem še kakšno, morda nekoliko cenejšo možnost.
LP
 

bisnen

Pripravnik
9. maj 2008
400
0
16
To je princip diska, podobno kot če ribaš kumare. Ti kosi so manjši in se prej razgradijo na kompostu oz. na njivi, če delaš zastirko. Drug način je z valjem, kjer so kosi večji saj seka vejo nekje na 2,5 cm dolžine. Taki koščki se na njivi ne razgradijo več kot leto. So pa, zaradi velikosti, veretno primernejši za kurjavo.
Princip valja mi ni všeč. Veja gre med kovinsko (alu.?) ploščo in valjem. Da jo dokonca prereže moraš dati ploščo skoraj čisto do valja. Vendar, ker so ti izdelki narejeni slabo, veja, ko jo valj pritisne, odmikne ploščo. Zato moraš ploščo še bolj približat. S tem, ko to narediš, pa jo začne valj pobirati ko pade veja skozi.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Da dodam nekaj na temo, ki sem jo odprl:

Potem ko sem si ogledal skoraj vse variante v naših prodajalnah in dobil nekakšen osnovni občutek za to, kaj potrebujem, sem dobil za nekaj deset evrov od kolega rabljen drobilec Al-Ko, 1600 W.
Malo ga je bilo potrebno urediti, nabrusiti rezila (ima dvoje vrst rezil, skupaj 4), sem poskusil z uporabo:
- za moje, domače potrebe je očitno dovolj moči in premer možnega sekljanja svežih vej do 30mm mi zadošča, prvotno željo za več sem moral nekoliko spustiti
- kapaciteta je sicer relativno skromna, dve tri veje, če so debelejše ali pa kakšnih 10, tanjših kar lepo 'potegne', sicer ropotata in protestira, če ga ne silim preveč pa do konca obdela vsebino.
- ob prisilni zaustavitvi zaradi kakšnega prevelikega odrezka, pač ugasnem motor in odstranim težavo
- drobiž ki ga izdela je primeren za kompost ali pa v kontejner, za kurjavo to verjetno ni.

Toliko za tiste, ki jih to zanima, morda bo komu koristilo.

LP
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.708
365
83
Obujam temo iz spanja... ;)

Rabil bi drobilec vej, najraje bi si ga sposodil, mogoče pa tudi kupil.. Rezali bomo sadno drevje in bi veje raje porabil za sekance (kompost) kot pa da jih vsako leto kurim...

Kolikor sem gledal, tile električni samo "narežejo" veje, medtem ko bencinski zelo lepo zmeljejo veje, kot npr. ta:

Če ve kdo za kakšnega električnega, ki tudi lepo zmelje veje, bi prosil za kaki link.. Drugače pa bi bil verjetno najboljši kaki bencinski.

Kolega mi je rekel, da si ga je kaki 2 leti nazaj sposodil v bauhausu, ampak so mi danes tam rekli, da ne izposojajo več strojev...

Če ve kdo za kakšno firmo, ki izposoja podoben stroj v okolici MB, bi lepo prosil za kontakt...
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
371
118
43
jaz sem si ga v lj vedno v obiju sposodil, majo boljše orodje za izposojo kot bauhaus. V Lj imajo tole: Bosch Drobilnik AXT 25 D, ampak to samo seka na neko določeno dolžino, ker ne vrti hitro, ampak z navorom seka; jaz sem potem to vedno nesel v gozd nazaj in potem čez zimo zgnije.
Pomoje najbolje da si izposodiš pa probaš, sej je nekih 15-20 eur/dan.
 

Sonny_Chiba

Majstr
3. dec 2011
1.552
-249
83
Imel sem sposojeno, zmlel sem za eno avtomobilsko prikolico (2x1,2m) vej od sadnega drevja do debeline cca 4cm. Da bi bila kaksna razlika med svezimi in suhimi vejami nisem opazil, pri kakih debelejsih vejah moras malo z obcutkom da ne porines prevec na silo. Glede vrednosti pa neznam oceniti ker ne vem kako delujejo drugi drobilniki.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej