Dostop do zdravstvene kartoteke

nadebudnez

Pripravnik
4. okt 2010
243
0
16
Moja mama (66 let) ima več bolezni. Med drugim je tudi psihični bolnik, že več kot 30 let. Njena psihiatrinja mi je rekla, da so prvi izvidi iz leta 1973, še pred mojim rojstvom. Rad bi raziskal zgodovino bolezni svoje mame. Zdravniku se ne posvetijo pacientu dovolj, ker jih imajo mnogo, zato lahko svojec en primer veliko podobneje razišče.
Zanima me, če imam pravico, da mi dovolijo vpogled do teh izvidov? Če ne jaz pa vsaj mama. Seveda bi si jih skopiral.
Mama mi to dovoli. Jaz pa sem njen skrbnik
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Seveda, greš k osebnemu zdravniku, tam bi morali biti vsi izvidi, v kolikor ste mu jih izročili. Če pa ne, so pa tam, kjer je/če je/ bila hospitalizirana. No. osebni ima izvide tistih pregledov ki jih je on opravil.

Zato je pa dobro, če ste kdaj v bolnici, da izvide ali kopije odnesete k osebnemu, da so lepo vsi izvidi v enem kartonu.

Vpogled ima mama 100%, za tebe pa nisem siguren. Preveri pri osebnem zdravniku
wink-1.gif


LP
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Izvide lahko dobiš za skopirat. Za kopijo dolocenih delov kartoteke pa mora biti upravičljiv razlog in je proti plačilu (po zakonu).
 

nadebudnez

Pripravnik
4. okt 2010
243
0
16
Hvala za odgovore. Pri osebnem zdravniku ni veliko maminih izvidov zaradi te bolezni, sploh pa ne za 30 let nazaj.
Torej se bom obrnil na njeno psihiatrinjo, ki mi jih je enkrat že bežno pokazala.

Zanima me, če bo kaj komplicirala, na kaj se naj točno sklicujem, da imam oz. mama, pravico da si jih lahko skopiram?
A mi lahko poveste v katerem zakonu to piše ? Mogoče link...

Hvala!
 

p20883

Pripravnik
6. dec 2007
44
0
6
Vse navedeno drži -pravno podlago pa imaš v Zakonu o pacientovih pravicah 41.čl.



41. člen
(način seznanitve z zdravstveno dokumentacijo)

(1) Pacient ima ob prisotnosti zdravnika ali drugega zdravstvenega delavca oziroma zdravstvenega sodelavca pravico do neoviranega vpogleda in prepisa zdravstvene dokumentacije, ki se nanaša nanj. Fotokopiranje ali drugo reprodukcijo zdravstvene dokumentacije mora zagotoviti izvajalec zdravstvenih storitev. Verodostojno reprodukcijo slikovne dokumentacije, ki se ne hrani v elektronski obliki, je izvajalec zdravstvenih storitev dolžan zagotoviti, če razpolaga s tehničnimi sredstvi, ki to omogočajo.

(2) Pacientu oziroma njegovemu pooblaščencu ali drugi osebi, ki ima pravico do seznanitve, se omogoči seznanitev pod pogojem, da je zagotovljena njihova identifikacija in izkazana pravna podlaga.

(3) Izvajalec zdravstvenih storitev mora pravico iz prvega odstavka tega člena pacientu omogočiti takoj ali najpozneje pet delovnih dni po prejemu zahteve. Pacient lahko pri istem izvajalcu zdravstvenih storitev vloži zahtevo največ dvakrat mesečno.

(4) Izvajalec zdravstvenih storitev lahko za izvajanje pravic iz prvega odstavka tega člena zaračuna materialne stroške preslikave oziroma druge reprodukcije in posredovanja v skladu s predpisi s področja varstva osebnih podatkov.

(5) Poleg pravic iz prejšnjih odstavkov tega člena ima pacient pravico zahtevati:
- da se dodajo njegove pripombe k zapisom v zdravstveni dokumentaciji,
- osnovna ustna pojasnila o vsebini zdravstvene dokumentacije, razen kadar pacient prejme izčrpna pojasnila na podlagi 20. člena tega zakona,
- izčrpna ustna pojasnila o vsebini zdravstvene dokumentacije, če glede posameznih delov dokumentacije ni prejel pojasnil na podlagi 20. člena tega zakona.
Izvajalec zdravstvenih storitev mu mora omogočiti uresničitev pravice iz prve in druge alineje tega odstavka v roku iz tretjega odstavka tega člena, uresničitev pravice iz tretje alineje tega odstavka pa v 15 dneh od prejema zahteve.

(6) Osebe, ki so po zakonu ali po pooblastilu pacienta upravičene do odločanja o pacientovi zdravstveni oskrbi, imajo pravico do seznanitve s pacientovo zdravstveno dokumentacijo pod pogoji in na način, določen v prejšnjih odstavkih tega člena, le kadar imajo pravico odločanja o konkretni zdravstveni oskrbi pacienta in v obsegu, ki je potreben za odločanje.

(7) Za uresničevanje pravice po tem členu lahko pacient, ki je sposoben odločanja o sebi, pisno pooblasti katero koli osebo, ki izpolnjuje pogoje iz drugega odstavka 32. člena tega zakona.

(8) Pri uresničevanju pravice po tem členu je treba upoštevati tudi določbe prvega odstavka 22. člena tega zakona.

(9) Pacient ima na podlagi smiselne uporabne določb prejšnjih odstavkov tega člena pravico do samostojnega dostopa do svojega elektronskega zdravstvenega zapisa in podatkov v informacijskem sistemu kartice zdravstvenega zavarovanja, če zdravstveni sistem to omogoča.

(10) Pacient in druge upravičene osebe imajo ob kršitvi določbe tega člena pravico vložiti pritožbo pri Informacijskem pooblaščencu. Za postopek pred Informacijskim pooblaščencem se poleg določb zakona, ki ureja splošni upravni postopek, smiselno uporabljajo tudi določbe 10., 11. in 12. člena Zakona o Informacijskem pooblaščencu (Uradni list RS, št. 113/05 in 51/07-ZUstS-A). Izvajalec zdravstvenih storitev se v tem postopku šteje kot prvostopenjski organ. Določbe tega odstavka se uporabljajo tudi za postopek po petem odstavku 42. člena in sedmem odstavku 45. člena tega zakona.