Delilniki in korekcijski faktorji

Dwayne

Pripravnik
22. avg 2007
357
0
16
Maribor
Okej, torej problem je sledeč...

V decembru so nam v našem bloku na radiatorje vgradili delillnike. Do dneva današnjega še nimamo urejenih korekcijskih faktorjev. Ko sem poslal dopis upravitelju glede korekcijskih faktorjev, mi je upravitelj odgovoril, da je to stvar stanovalcev, kako bomo določili faktorje.
Meni osebno je to neumno, saj nisem "usposobljen" za določanje faktorjev, ne poznam metodologije. Po neki logiki bi pričakoval, da kor. faktorje poda izvajalec montaže delilnikov, oz. za to kompetentna oseba v skupnem dogovoru z upravljalcem in stanovalci.

Zanima me, kako ste ostali reševali korekcijske faktorje? So vam jih določili glede na lego stanovanja ipd, ali ste si sami zmislili?
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.384
172
63
Teli korekcijski faktorji so en velik bull shit.

Določi vam jih lahko dobavitel opreme, oziroma tisti, ki vam čita delilnike.

Projektov verjetno nimate, saj so le tam lahko merodajno podane izguba, ali pa vam projekt nekdo naredi. Cena je taka, da tega ne boste dobili notri par let, če plačujete brez faktorjev.

Drugače pa vam lahko naredijo korekcijske faktorje po izkustveni metodi, to pa je tako da odbijajo neke procente glede na število zunanjih sten in to je to. Stanovalci morate to potem potrdit.
 

Dwayne

Pripravnik
22. avg 2007
357
0
16
Maribor
Torej tudi po tej izkustveni metodi to določijo-predlagajo-izmerijo dobavitelji, predvidevam...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.301
1.925
113
Sicer je tema že bila ...pri nas so jih tako skropucali, da imamo vsi na koncu 4 % oni na 'strehi' pa nekaj čez...ker smo mi vmes, se logično en bom spuščal v to (ker bi bilo vseeeno, če bi potem vsem te 4 % odvzeli)..

Lej, če ni nobenega ensotavno naredi sam pa daš v podpis..čeprav bi za moje pojme to moral narediti ta, ki vgrajuje merilnike.

Določi:
- stanovanje orientirano na sever + 4%
- stanovanje orientirano na jug, vzhod, zahod 0 %
- stanovanje v pritličju + 5 % (če je še orientirano na sever logično še 4 % zraven)
- stanovanja v najvišjem nadstropju + 10 %

(se pravi kdor je v najvišjem nadstropju orientiranem na sever ima 14 % pribitka)

Pa naj kdo spravi zadevo v podpis.

Samo to je tako pavšalno, čez palec. če bi želel računati čim bolj korektno, bi moral imeti faktor prevodnosti za vsako steno, tla strop, ter temp. v kleti..tako bi lahko uravnal. Po drugi strani pa..to je pset socialna nota - lahko pa se reče, hebat ga, najvišja, najnižja in severna stanovanja so pač manj vredna ker pač porabijo več ...če zdaj kupiš novogradnjo stanovanje nikogar ne zanima če ti več porabiš, ker imaš teraso nad glavo..tvoj problem, bi pač ob nakupu bil pozoren na to.

Torej...stvar presoje in domene....zato pa je najbolje ubrati neko srednjo pot...določiti neke faktorje, ravno toliko da so, da ni ognja v strehi znotraj bloka.
 

flajr

Pripravnik
27. sep 2007
375
0
16
Edino pravilno bi bilo, da se ti korekcijski faktorji ukinejo. Sicer predlagam uvedbo korekcijskih faktorjev pri plačilu davka na nepremičnine - stanovanja, ki plačujejo višjo ceno za ogrevanje, so zaradi boljše lege vredna več, zato naj plačajo nižji davek na nepremičnine kot ostali.
smile-1.gif
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.384
172
63
To sem v več primerih videl kot primer izkustvenega faktorja:

1 -Faktorje lege - iskustveni (naš predlog):
- vrhnja stanovanja 30 % olajšave,
- pritlična, ki so nad kletjo 25% olajšave,
- po 5% olajšave vmesna stanovanja, ki imajo 2 zunanje stene (če primerjamo z vmesnim stanovanjem z eno zunanjo steno)
- po 20% olajšave za vmesna stanovanja z dvema zunanjima stenama in polovično brez zgornjega stanovanja

Jaz imam 3,5 zunanje stene, pa bi imel potem koliko olajšave?

Najprej naj bi se obračunalo vsem z olajšavami, potem na koncu se celoten delež razdeli med tiste brez.

Če imaš etažno centralno faktorjev ni. Tam pa zgleda ni izgub, saj vsak plačuje samo svojo porabo.
 

jendomen

Pripravnik
30. apr 2008
357
11
18
Domžale
Lp
Ali ni v zakonu napisano da korekcijski faktorji morajo biti, določiti pa jih mora firma ki ima za to ustrezno znanje, po večini firme ki montirajo delilnike.
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.384
172
63
Jah po zakonu je tudi tako, da v praznem stanovanju plačuješ eno osebo. Poznam primer, kjer jih 4 leta ne bo zardi dela v Bruslju, plačevali bojo pa eno osebo. Po zakonu je bilo plačevanje skupne elektrike na kvadratni meter, pa še kakšna neumnost.

Je po zakonu, s tem da kredibilnost določitve je pa močno vprašljiva. Še posebej pri starejših, slabo izoliranih stavbah itd.

Zato so zdej naumili iskustvene faktorje, ki se jih nekako določili in jih dajo v potrditev lastnikom. Če bi bili korektni, tega ne bi dajali v nobeno potrditev, pač pa tako je in pika. Tako pa gnev malo med stanovalce razdelijo.
 

flajr

Pripravnik
27. sep 2007
375
0
16
Citat:
Uporabnik jendomen pravi:
Lp
Ali ni v zakonu napisano da korekcijski faktorji morajo biti, določiti pa jih mora firma ki ima za to ustrezno znanje, po večini firme ki montirajo delilnike.

V zakonu piše, da se morajo stanovalci sporazumeti o korekcijskih faktorjih; nič ne piše o tem, kdo naj bi jih določil, zato lahko stanovalci v sporazum zapišejo, da imajo vsa stanovanja korekcijski faktor 1, kar je v skladu z zakonom. Po mojem mnenju je to še najbolj pravično.
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.369
89
48
Naš blok je imel še načrt strojnih inštalacij in so na podlagi tega načrta izračunal korekcijske faktorje.

Najnižji korekcijski faktor (tisto stanovanje, ki ima največ izgube) ima faktor 0,65, tisto stanovanje, ki pa ima najmanj izgub pa 1,14

Je kar razlika. Torej, če imate načrte bloka, plačajte firmo, da vam izračuna faktorje, drugače pa je brez veze nekaj na pamet in izkustveno določevat.
 

flajr

Pripravnik
27. sep 2007
375
0
16
Zakaj bi sploh kaj določal? Vsak plača svojo porabo, pa je. Ne razumem, zakaj je potrebna uravnilovka. To je tako, kot da bi nekdo, ki se vozi v službo iz Domžal v Ljubljano, moral za prevoz plačati enako, kot nekdo, ki se vozi iz Murske Sobote.
bonk.gif
 

Dwayne

Pripravnik
22. avg 2007
357
0
16
Maribor
Če bi blo najbolj pravično, da majo vsi korekcijski faktor 1, pol ne vem zakaj korekcijske faktorje potrebujemo. Korekcijski faktorji verjetno imajo smisel, da se obračunavanje stroškov uredi kar se da "pravično".

Sicer pa je nastalo eno veliko sranje zaradi tega.
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.369
89
48
Citat:
Uporabnik flajr pravi:
Zakaj bi sploh kaj določal? Vsak plača svojo porabo, pa je. Ne razumem, zakaj je potrebna uravnilovka. To je tako, kot da bi nekdo, ki se vozi v službo iz Domžal v Ljubljano, moral za prevoz plačati enako, kot nekdo, ki se vozi iz Murske Sobote.
bonk.gif
Narobe si se izrazil. Je recimo tako, da tisti, ki se vozijo v isto službo tankajo iz iste cisterne. Plačujejo pa glede na kubaturo motorja v avtomobilu, ne glede na to ali je dizerl, bencinar, ali se vozi iz Murske ali iz Babnega Polja. To je bolj primerna primerjava. Ne gre za nobeno uravnilovko, ampak gre za "regulacijo" pravičnosti. Koliko pa dejansko je pravično, pa je stvar debate, ampak je tukaj ne bomo rešili
 

geronimo

Fizikalc
9. sep 2007
2.442
73
48
Citat:
Uporabnik olfa pravi:
Če imaš etažno centralno faktorjev ni. Tam pa zgleda ni izgub, saj vsak plačuje samo svojo porabo.

Mi imamo etažno centralo in imamo na položnici ogrevanje po števcu in izgube. Od pred dveh mesecev pa še faktorje.

Recimo en sosed je lepo v sredini nekje in sploh ne kuri (no vsaj do teh -10 ni), tako da ga te faktorji ne ganejo, plača samo izgube in omrežnino.
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.384
172
63
Potem ste pa zelo redka izjema.


Na kaj pa kurite in kako potem pri tebi zgleda račun za plin/olje/elektriko (na kar pač kurite)
 

asko

Fizikalc
22. jul 2007
2.565
3
38
Ja pa kaj še. Tisti v sredini je ogrevan od vseh sosedov, tisti čisto zgoraj in spodaj pa tega nimajo. In čisto prav je da so korekcijski faktorji. Tako pa iz dneva v dan poslušam, mi mamo pa radiatorje zaprte...seveda saj stene ogravajo sosedje. Po mailih in kar slišim od punc na klicnem centru, ima več kot pol Lj radioatorje ugasnjene
hysterical-1.gif
In korekcijske faktorje določi izvjalec, ki je vgradil delilnike/kalorimetre, stanovalci se morate pa z njimi strinjati in podpisati sporazum, ker je poleg faktorje določen tudi procent fiknsega dela in procent dejanske porabe - večinoma 30-70 ali 20-80. Določanje pravilnega oz. pravičnega korekcijskega faktorja vsakega stanovanja je pa kar znanost in ima na to vpliv veliko dejavnikov (lega, izolacija, velikost radiatorjev....).
 
Nazadnje urejeno:

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.384
172
63
Z ostalim se strinjam, razen z radiatorji.

Ti imajo res da svoj faktor, ki pa se ga upošteva za obračun deleža porabe. Z faktorji lege nima veze.
 

flajr

Pripravnik
27. sep 2007
375
0
16
Citat:
Uporabnik asko pravi:
Tisti v sredini je ogrevan od vseh sosedov, tisti čisto zgoraj in spodaj pa tega nimajo.

Pa kaj? Če komu to ne ustreza, lahko stanovanje proda in za isto ceno kupi manjšega z ugodnejšo lego.

Kaj pa tak primer: v starem, neizoliranem bloku s 25 stanovanji so šele 15 let po izgradnji naredili centralno kurjavo na olje. Do takrat so kurili premog in les vsak v svojem kiperbušu v stanovanju (seveda je gorivo kupil vsak zase, kolikor ga je pač rabil, niso ga tisti iz sendvič stanovanj vsako sezono "zgornjim" in "spodnjim" donirali). V sendvič stanovanjih je zdaj, ko je zunaj -10 stopinj, ob več dni zaprtih radiatorjih +19 stopinj, v zgornjih in spodnjih zagotovo ne.

Če se za tak blok izračuna korekcijske faktorje, bodo razlike ogromne - predvidevam, da bodo sendvič stanovanja plačevala približno 100 % več za ogrevanje kot zgornji in spodnji. Tukaj pa nastopi majhna težava.

Ogrevanje na olje je trenutno zelo drago, ampak recimo, da je še na meji sprejemljivega v primerjavi z elektriko (0,10 €/kWh v teoriji, ko pa prišteješ še izgube v kurilnici in v ceveh, kmalu prideš na več kot 0,11 €/kWh, kolikor stane elektrika v višji in 0,08 €/kWh v nižji tarifi). Lastnik sendvič stanovanja bo ob teoretičnem faktorju 2 (stanovanja čisto zgoraj in čisto spodaj imajo torej faktor 1), bo za energijo, ki jo bo dobil iz centralne, plačeval po 0,20 €/kWh + izgube do stanovanja - no, tu pa se to ne more več primerjati z elektriko, ker je ta že pol cenejša. Torej se lahko sendvič stanovanja enostavno odklopijo od centralnega ogrevanja in se grejejo z električnimi radiatorji, ki se jih dobi za 30 €, pa še kalorimetra jim ni treba vgraditi.

In posledica? Zgornja stanovanja bodo še manj ogrevana, faktorji pa jim ne bodo čisto nič koristili, ker bodo itak plačali vse sami.
grims-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.301
1.925
113
Roko na srce...če bi se gledalo povsem tržno potem korekcijskih faktorjev ne bi bilo. Si kjer si, tvoja lastnina je. Če ti ni všeč - previusoki stroški vzdrževanja enostavno prodaš ter kupiš kaj drugega. NAčeloma zelo rpeprosta logika, samo kaj ko se vedno rine zraven socialistični pridih.

To, da stanovanjem v vmesnih etažah ni treba kuriti....ne rabi noben pravljic razlagat. Mi smo v sredini, pa kar lepo delajo radiatorji. Tako da....najlaže je rekla kazala.

Da imam jaz krajno stanovanje si kupim kimo in se ogrevam z njo..stvar rešena. Ne pa da jokcam da imam večje izgube...seveda jih imam, saj drugače ne more bit - slabša lega stanovanja. Če sem takega kupil...pač moj problem.
 

asko

Fizikalc
22. jul 2007
2.565
3
38
V blokih je pač tako, da se je treba prilagajat. Če ti kaj ni všeč pojdi v hišo. In še vedno zagovarjam, da korekcijski faktorji morajo biti. Saj tudi dva identična stanovanja v istem nadstropju imata drugačne specifike, drugačne korekcijske faktorje. In to pozna cel svet, in to ni socializem, temveč pravična delitev toplote. Saj mora nekdo kuriti več kot nekdo drug, ki ima drugačno lego, kateri se ogreva na moj račun.