Delati in živeti v Švici

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.870
1.321
113
Zdravo, tisti, ki ste ali pa poznate koga, ki je živel in delal v Švici. Zakaj ste prišli nazaj, če ste? Kaj vam je bilo všeč in kaj vam ni bilo. Obstajajo nekatere karierne možnosti in še razmišljam ali je to nekaj, kar si sploh želim. Predvsem mi ne diši selitev komplet družine.
 

hogan

Fizikalc
10. okt 2011
348
95
28
Poglej prispevek v oddaji Preverjeno:

 
I

Izbrisan uporabnik 474

Sam sicer nisem delal v Švici, jih pa kar nekaj poznam, na različnih položajih... Nepremičnine abnormalno drage, neprijaznost do tujcev (bistveno bolj ekstremna, kot recimo v Avstriji) in moj bivši šef, ki je imel tudi Švicarsko državljanstvo, je rekel, da raje dela v Avstriji za 3k€, kot v Švici za 10k€. Stroški so baje ubijalski, razen še si navajen Hofer/Lidl, krompir, kruh in pašteta.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sandra

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.902
4.959
113
Jaz sem slišal za so-sosedo, da je delala kot pomočnica v kuhinji. Plača sicer za naše razmere direktorska par tisoč eurov, ampak pravi, če nebi z cimro delili sobe, nebi imela niti za Eurospin žemlje.
 

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.352
1.733
113
Imam gor sestro. Po poklicu je geodetinja. Je izjemno talentirana za jezike, tak da je že popolnoma tekoča v francoščini. Brez znanja jezika bi bila težava vsaj v njeni firmi, kjer se dost dela za državni aparat.

Brez težav si privošči najem kr fajnega stanovanja in dokaj fino življenje tako da še kar lep del plače prišpara

Pravi da se znajo stvari konkretno obrnit, če si omislita otroke.

Ko sem bil sam gor, se mi običajne stvari niso zdela tako grozno dražje. Govorim o cenah hrane v trgovini, junk food, cunje in podobno.

Povsem drugače je pri storitvah, kar vključuje tudi varstvo in vrtec.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.870
1.321
113
Tukaj pri meni se ne gre za klasično zgodbo, da bi doma vse pustil in prodal ter šel s trebuhom za kruhom. Gre se za karierni premik, ki vključuje paket zdravstvenega zavarovanja, paket nastanitve, paket selitev družine, paket izobraževanja ipd. Največjo dilemo imam, ker sem po naravi družaben človek, tukaj imamo prijatelje, družino, kapital. Če bi delal premik, bi to naredili za minimalno 5 let ali več. S strani kolegov pa poslušam ravno to, da so Švicarji pač kasta zase. Nedružabni in vedno nekako nad vsemi tujci. Jaz jih poznam samo kot turist. Veliko njih se je vrnilo, ker tam enostavno niso imeli takšnega družabnega življenja kot so ga vajeni doma. Plus ogromno tujcev, ki so sicer del folklore, vendar so njihove kompetence velikokrat vprašljive. Se pa vsi radi vračajo zaradi narave in smučanja.

Po eni strani super priložnost zame (še vedno izziv, ker štartaš na novo, kar se tiče odnosov), do neke mere tudi za družino, po drugi strani stres za vse, vključno s psom :D

Finance so OK, premik je primerno ovrednoten plus ugodnosti, ki bi nam omogočile dokaj udobno življenje. Predvsem me skrbi tisto, kar je navedel Gargy . Narediš premik, potem pa po enem letu ugotoviš, da ni za zdržat. Dileme pač, zato iščem čim več mnenj. Moram sam s sabo razčistiti.
 

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.352
1.733
113
Največjo dilemo imam, ker sem po naravi družaben človek, tukaj imamo prijatelje, družino, kapital. Če bi delal premik, bi to naredili za minimalno 5 let ali več. S strani kolegov pa poslušam ravno to, da so Švicarji pač kasta zase

To drži. Se boš pač družil z balkanci, ki jih je povsod dosti. Itak s(m)o precej bolj zabavni kot zategnjeni Švicarji.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik 474

No ja, jaz v Avstriji ne hodim v Hoferje in Lidle ravno zardi balkancev. Ker so pač - balkanci. Odnos je tudi temu primeren...
 
  • Haha
Reactions: Davidoff

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Od sosedov (tudi prijateljev) sta hči in zet (tam okoli 30 let) oba diplomirana (on medicina, ona turizem) našla službo v Švici (on je A državljan - slovenski korošec, ona slovenka, hči pa vse skupaj). Živijo solidno, razen da je bila porodniška zelo kratka, da so jaslice/vrtec dragi in da dedek & babica redno vozita poln prtljažnik robe na obisk.
Pač vidita priložnost nekaj postat v mednarodnem merilu.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.955
9.095
113
39
MB
Bivša sošolka pripeljala komplet familijo nazaj po nekaj letih, plačevat za 2 otroka vrtec je znalo požret skoraj eno celo plačo. Isto kot so že ostali povedali, tam si pač tujec. Brez familije bi šel probat, z družino pa verjetno ne.

poznam pa še dva para, ki so sami brez otrok, pa pravijo da je fajn, smučajo itd.

pa vreme ti more odgovarjat, mene vleče na jug ne na sever :)
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Tukaj pri meni se ne gre za klasično zgodbo, da bi doma vse pustil in prodal ter šel s trebuhom za kruhom. Gre se za karierni premik, ki vključuje paket zdravstvenega zavarovanja, paket nastanitve, paket selitev družine, paket izobraževanja ipd. Največjo dilemo imam, ker sem po naravi družaben človek, tukaj imamo prijatelje, družino, kapital. Če bi delal premik, bi to naredili za minimalno 5 let ali več. S strani kolegov pa poslušam ravno to, da so Švicarji pač kasta zase. Nedružabni in vedno nekako nad vsemi tujci. Jaz jih poznam samo kot turist. Veliko njih se je vrnilo, ker tam enostavno niso imeli takšnega družabnega življenja kot so ga vajeni doma. Plus ogromno tujcev, ki so sicer del folklore, vendar so njihove kompetence velikokrat vprašljive. Se pa vsi radi vračajo zaradi narave in smučanja.

Po eni strani super priložnost zame (še vedno izziv, ker štartaš na novo, kar se tiče odnosov), do neke mere tudi za družino, po drugi strani stres za vse, vključno s psom :D

Finance so OK, premik je primerno ovrednoten plus ugodnosti, ki bi nam omogočile dokaj udobno življenje. Predvsem me skrbi tisto, kar je navedel Gargy . Narediš premik, potem pa po enem letu ugotoviš, da ni za zdržat. Dileme pač, zato iščem čim več mnenj. Moram sam s sabo razčistiti.
Potem pojdi sam ,najdi dobro službo in potem pride familija gor.
Stavim da boš čez pol leta nazaj.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.870
1.321
113
Ne vem, če se mi da...Preveč selektivno/površno bereš. Službe se ne išče, služba je. In ne ni opcija, da se po pol leta vrnem nazaj, ker si potem naredim karierno sranje. Določeno dobo moraš oddelati, drugače je črna pika.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.924
2.402
113
Kolega v Zurichu pove kot si opisal. Vedno si tujec, drugorazreden. Domačini te ne jebeje pet pošto. Al si fasader ali dr.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sandra
I

Izbrisan uporabnik 474

To je sicer povsod tako, ampak baje je v Švici še posebej opazno. In ne glede, kako dober delavec si, kako dobro se vklopiš v družbo, ne glede na to, kako dobre prijatelje imaš, boš ti in tvojo družina za njih "drugorazreden." Če znaš to sprejet in z tem živet, potem ti ni hudega. Če pa nekoga takšne stvari užalijo ali jih ne razume, potem pa bo težko...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sandra

spenstar

Fizikalc
2. sep 2007
964
116
43
Dober pregled zivljenja v Svici. Svica
Moj sodelavec je sel za 1 leto delat v Svico, ki ga je poslala firma (software development). Vsec mu je bilo urejenost, odlicne tramvaj povezave (ne rabis avta prevec), drago kot svinja predvsem storitve, Svicarji ki zivijo blizu nemske meje hodijo v Nemcijo kupovat hrano, cele dneve v sluzbi, pa nimajo toliko dela, samo delajo se. Na pijacke ne hodijo, ce ze, pa si vsak sam zase placuje, tam ni tistega castim pijaco. Domov te ne povabijo na kavico, ce ze bos sel na privat zurko (saj te ne bodo nikoli povabili ;)), pa imej hrano in pijaco s seboj. Cisto drugi svet za nas. Aja, pa vsi imajo iPhone. :D
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Ne vem, če se mi da...Preveč selektivno/površno bereš. Službe se ne išče, služba je. In ne ni opcija, da se po pol leta vrnem nazaj, ker si potem naredim karierno sranje. Določeno dobo moraš oddelati, drugače je črna pika.
Saj si si s odgovoril ali bo uspelo ali se boš pa zaštrikal privat in službeno.
Pač mišljeno da greš za tri mesece pol leta da vidiš kolektiv in pogoje. Potem vlačiš familijo v to.

Jaz nebi. Posebaj če so otroc stari več kot 6 let.