Dediščina stanovanja, kaj z najemnikom?

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.710
99
48
Pozdravljeni,
moje vprašanje je naslednje - po smrti mame sem edini dedič stanovanja, v katerem imamo najemnika. Glede na to, da so me na Upravni enoti presenetili z informacijo, da se na dediščino v Ljubljani čaka 10 - 12 mesecev, me zanima, kaj lahko legalno naredim z najemnino v tem času? Najemnik naj ostane še naprej v stanovanju. Kot sem razumel, moram dati bančni račun v mirovanje (tudi dvigniti ne smem ničesar, čeprav sem pooblaščen), kar verjetno pomeni, da se nanj najemnina ne more nakazovati, pogodbe nase pa tudi ne smem skleniti, saj postopek dedovanja še ni zaključen.

Hvala!
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.515
57
48
Kranj
Pozdravljeni,
moje vprašanje je naslednje - po smrti mame sem edini dedič stanovanja, v katerem imamo najemnika. Glede na to, da so me na Upravni enoti presenetili z informacijo, da se na dediščino v Ljubljani čaka 10 - 12 mesecev, me zanima, kaj lahko legalno naredim z najemnino v tem času? Najemnik naj ostane še naprej v stanovanju. Kot sem razumel, moram dati bančni račun v mirovanje (tudi dvigniti ne smem ničesar, čeprav sem pooblaščen), kar verjetno pomeni, da se nanj najemnina ne more nakazovati, pogodbe nase pa tudi ne smem skleniti, saj postopek dedovanja še ni zaključen.

Hvala!
najemnina se lahko nakazuje na račun. Ko bo konec zapuščinske boš imel dostop do računa.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.710
99
48
Hvala!
Na spletu sicer piše, da se dediči v takem primeru sporazumno dogovorijo in oddajajo nepremičnino naprej, če se ne morejo zmeniti, pa se postavi neodvisnega upravitelja. No, v mojem primeru sem edini dedič, tako da mogoče res preveč kompliciram in lahko že sklenem novo pogodbo z mojim TRR.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bizi

tony

Guru
23. jul 2007
9.357
1.350
113
Po mojem ni treba ničesar spreminjati, naj nakazuje najemnino še naprej na mamin TRR. (Pravno gledano bi moral biti za spremembo najemne pogodbe - št. TRRja je navedena v njej - ti lastnik stanovanja, vendar boš to postal šele po zapuščinski obravnavi. Je pa veliko odvisno od fleksibilnosti najemnika oz. odnosa z njim, če se morda že poznaš z njim...)

Pazi pa še na plačevanje stroškov, preveri, kako je bilo do sedaj urejeno, in poskrbi, da jih bo še naprej plačeval redno. Včasih se komu ob takšnih rečeh kot je sprememba lastništva komu kakšen kolešček preveč obrne v glavi in začne izpuščati dogovorjena plačila... Preveri, tako za vsak primer.
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.710
99
48
Morda kdo ve, kakšna je kazen, če kaj dvignem z računa za katerega sem pooblaščen? Razen če ga je banka sama od sebe blokirala.. tega pa nisem preverjal.
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Morda kdo ve, kakšna je kazen, če kaj dvignem z računa za katerega sem pooblaščen? Razen če ga je banka sama od sebe blokirala.. tega pa nisem preverjal.
Zakaj ne vprašaš strokovnjakov, po forumih iskat neke poceni rešitve, ki bodo na koncu drage ...

Edini dedič si...

Prehod zapuščine na dediče

132. člen

Pokojnikova zapuščina preide po samem zakonu na njegove dediče v trenutku njegove smrti.
Skupnost dedičev

145. člen

(1) Do delitve dediči upravljajo in razpolagajo z dediščino skupno.
Skrbnik zapuščine

131. člen

(1) Če so dediči neznani ali če je neznano njihovo prebivališče, kakor tudi v drugih primerih, kadar je to potrebno, postavi sodišče začasnega skrbnika zapuščine; ta je upravičen, da v imenu dedičev toži ali je tožen, da izterjuje terjatve in izplačuje dolgove in sploh, da zastopa dediče.

(2) O postavitvi začasnega skrbnika obvesti sodišče pristojni center za socialno delo, ki lahko postavi drugega skrbnika.

V tvojem primeru, ko si edini dedič.

Preprosto skleneš aneks k najemni pogodbi in daš svoj račun za najemnino.

S sredstvi na računu pokojnega pa ne moreš sedaj razpolagat, ker banka to kar hitro "zaklene" dokler se ne pojaviš s pravnomočnim sklepom o dedovanju.

Torej nobenga skrbnika, vse rihtaš in skrbiš sam.

Če ti novec ni hudo potreben pa lahko pustiš da plačujejo na zapustnikov račun in kasneje dvigneš...

Če pa bi bilo več dedičev, pa bi se morali zmenit ali postavit skrbnika.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Od maminega denarja na njenem računu bo plačal davek na dediščino.
Kaj pa od tistega denarja, ki je na mamin račun prišel po njeni smrti, če bo najemnik še tja nakazoval najemnino? Se to da ločit?
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Zakaj ne vprašaš strokovnjakov, po forumih iskat neke poceni rešitve, ki bodo na koncu drage ...

Edini dedič si...





V tvojem primeru, ko si edini dedič.

Preprosto skleneš aneks k najemni pogodbi in daš svoj račun za najemnino.

S sredstvi na računu pokojnega pa ne moreš sedaj razpolagat, ker banka to kar hitro "zaklene" dokler se ne pojaviš s pravnomočnim sklepom o dedovanju.

Torej nobenga skrbnika, vse rihtaš in skrbiš sam.

Če ti novec ni hudo potreben pa lahko pustiš da plačujejo na zapustnikov račun in kasneje dvigneš...

Če pa bi bilo več dedičev, pa bi se morali zmenit ali postavit skrbnika.

Sam sebe pa ne more postaviti za skrbnika? S stanovanjem so tudi stroški, recimo investicijsko vzdrževanje in odprava morebitnih okvar - ali naj to do izdaje sklepa o dedovanju krije iz lastnega žepa?
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Od maminega denarja na njenem računu bo plačal davek na dediščino.
Kaj pa od tistega denarja, ki je na mamin račun prišel po njeni smrti, če bo najemnik še tja nakazoval najemnino? Se to da ločit?
Prvi dedni red je oproščen davka na dediščino ...

9. člen

(davčne oprostitve)

(1) Davka je oproščeno darilo ali dediščina, ki jo prejme:

1. dedič ali dedinja (v nadaljnjem besedilu: dedič) prvega dednega reda oziroma obdarjenec ali obdarjenka (v nadaljnjem besedilu: obdarjenec), ki je izenačen z dedičem prvega dednega reda...
Ja, bankovce bo ločil, ko bo dvignil ves denar ...

Sodišče ugotavlja stanje denarnih sredstev na dan smrti! in dobi od banke izpisek na dan smrti.

Kar je kasneje, ni več zapuščina, zato pravim, aneks, nov račun ali nova pogodba.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in tony
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Sam sebe pa ne more postaviti za skrbnika? S stanovanjem so tudi stroški, recimo investicijsko vzdrževanje in odprava morebitnih okvar - ali naj to do izdaje sklepa o dedovanju krije iz lastnega žepa?
Ja, sam sebe lahko "postavi za skrbnika" :) brez sodne odločbe. V praksi to pomeni, da začne upravljat z dediščino, ker je njegova, pač čaka še sklep.

S trenutkom smrti na dediča preidejo tudi obveznosti (seveda pod pogojem, da kasneje dediščino sprejme).

Od trenutka smrti naprej (če misli dedovat) skrbi za nepremičnino kot da je njegova in odpira lasten žep.

Če se bo dediščini odpovedal, potem mu visi dol, a za tak primer niti ne gre.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony