Covid-19 Clovek na ventilatorju

B81

22. jul 2007
34.262
8.812
113
Torej sklepam, da dajo cloveka na ventilator, ko mu saturacija toliko pade, ker je z dihanjem ne more ohranjat pri npr. 95+.
Torej clovek s covidom je uspavan, ima hrano po cevki itd...vprasanje:

Mu merijo, ce je se vedno okuzen in po okuzbi ga zbudijo in preizkusijo, ce zmore dihat sam?
Kako pa mu zbudijo misice, ki jih rabi za samostojno dihanje po npr. dveh ali celo vec tednih, ko je cel atrofiran?

Torej dejansko cakajo, da ni vec okuzen s virusom?
 

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
Pred eno uro sem zvedel, da je od moje partnerke babi umrla zaradi covidom (drugače je bila zdrava). Dolgo se je sama borila, preden je poiskala zdravniško pomoč - škoda, da ni prej šla do zdravnice. V bolnici so jo dali na ventilator, potem v umetno komo, vmes so jo zbujal, je bila že bolje, potem je pljučnico dobila, pa potem neko bakterijsko okužbo. Covid je bil verjetno že pozdravljen? poškodoval je pa pljuča. Vmes so ji luknjo v sapnik naredili. No do danes je vztrajala... Vse skupaj dober mesec + kar se je še sama doma borila.
Imaš pa lahko po umetni komi dolge terapije...
Od svaka oče in stric sta oba v komi, sedaj že kakšen teden ali več... zdravnica pravi da so pljuča čisto trda (ultrazvok). So jima pa kri pregledal in so rekli da mata oba kri kot dojenček, vse ok (tudi drugače, sta bila še oba zdrava, brez drugih bolezni). Pa potem spet pljučnica, pa bakterijska okužba...
Držim pesti, da se za njiju bolje izteče. Je pa zdravnica rekla, da če se zbudita, da ju čaka dolgo okrevanje in terapije.

Zanimiv je tale virus. Moj oče pa mami sta pa oba OK. Oči je samo vonj pa okus zgubil. Mami pa vročina in kašelj - sedaj sta oba že ok.
Mlajši 35+ smo ok preživeli. Sem pa v samoizolaciji.
 
Nazadnje urejeno:

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.303
932
113
Titograd
Na ventilator se da človeka precej pod saturacijo 95... še pri 85 jim je čisto dovolj ohio maska. Ampak od tam do respiratorja je ponavadi kratek čas, včasih tudi samo nekaj minut.

Pljuča imajo značilne spremembe. Ko so te dovolj zreducirane, se ga začne postopno zbujati. Gladko mišičje, kamor spadajo dihalne mišice, pa delajo brez naše volje. Če so pljuča dovolj zaceljena, bo posledično spontano zadihal.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Bil pri svoji 24 letih po prometni nesreči 20 dni v umetni komi..
Predvidevam da na ventilatorju nisem bil, ne vem pa ne. Nisem pa imel nobenih poškodb od pasu navzgor. Niti mi niso delal "luknje" v sapnik.
Sem pa že v času kome fasal pljučnico, bolnisnicno okužbo (ki je je potem spremljala dobro leto ) in kmalu po koncu umetne kome se pljučno embolijo.
Prvo noc po umetni komi sem bil tako "siten" da so razmišljali da bi me nazaj dali v komo.
Pa sem potem odlično shajal z osebjem "celo leto". Te info so mi tudi na ni zaupali kasneje.
Kako pa sedaj z Corono pa ne vem. Imam pa info (od osebe ki je delala celo življenje tudi z ventilatorji) da ko starostnika s Covidom priklopis na ventilator, ga polozis v krsto. Skoraj brez izjeme
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.082
113
Ja saj to je do neke mere logično. Ker ventilator se ne uporabi na zdravem človeku. In človek ne umre zaradai ventilatorja, ampak zaradi tistega stanja, ki je povzročilo potrebo po ventilatorju.
 
  • Haha
Reactions: jonny77

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Bil pri svoji 24 letih po prometni nesreči 20 dni v umetni komi..
Predvidevam da na ventilatorju nisem bil, ne vem pa ne. Nisem pa imel nobenih poškodb od pasu navzgor. Niti mi niso delal "luknje" v sapnik.
Sem pa že v času kome fasal pljučnico, bolnisnicno okužbo (ki je je potem spremljala dobro leto ) in kmalu po koncu umetne kome se pljučno embolijo.
Prvo noc po umetni komi sem bil tako "siten" da so razmišljali da bi me nazaj dali v komo.
Pa sem potem odlično shajal z osebjem "celo leto". Te info so mi tudi na ni zaupali kasneje.
Kako pa sedaj z Corono pa ne vem. Imam pa info (od osebe ki je delala celo življenje tudi z ventilatorji) da ko starostnika s Covidom priklopis na ventilator, ga polozis v krsto. Skoraj brez izjeme
Razen, če si bivši direktor klinike in se okoli tebe sučejo vsi največji experti. :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Pa ne vem če jih je imel tisti že 70. Zagotovo je pa on bil deležen drugačne obravnave,.kot neka Pepca iz Haloz....
Ko sem imel jaz karambol, se je polomil takrat notranji minister Bizjak..
V parih dneh naj bi v KC bilo pripravljeno vse za selitev njegove "pisarne", ki pa kot vem še potem ni izvedla.
Meni pa od doma prinesenega TV 21" crt niso pustili v kot postaviti. (Brez pregovarjanja) Pa sam sem bil v sobi zaradi okužbe.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.282
1.156
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Pa ne vem če jih je imel tisti že 70. Zagotovo je pa on bil deležen drugačne obravnave,.kot neka Pepca iz Haloz....
Ko sem imel jaz karambol, se je polomil takrat notranji minister Bizjak..
V parih dneh naj bi v KC bilo pripravljeno vse za selitev njegove "pisarne", ki pa kot vem še potem ni izvedla.
Meni pa od doma prinesenega TV 21" crt niso pustili v kot postaviti. (Brez pregovarjanja) Pa sam sem bil v sobi zaradi okužbe.
Saj zato, ker si bil sam v sobi! Za enga se pa res ne splača...
 
  • Všeč mi je
Reactions: mr_

Mirage

Pripravnik
30. nov 2007
223
10
18
Torej sklepam, da dajo cloveka na ventilator, ko mu saturacija toliko pade, ker je z dihanjem ne more ohranjat pri npr. 95+.
Torej clovek s covidom je uspavan, ima hrano po cevki itd...vprasanje:

Mu merijo, ce je se vedno okuzen in po okuzbi ga zbudijo in preizkusijo, ce zmore dihat sam?
Kako pa mu zbudijo misice, ki jih rabi za samostojno dihanje po npr. dveh ali celo vec tednih, ko je cel atrofiran?

Torej dejansko cakajo, da ni vec okuzen s virusom?

Imaš več oblik ventilacije, če je izvedljivo se uporabi samo toliko sedacije, da bolnik diha sam in mu ventilator samo pomaga pri dihanju. V kolikor pa je stanje zelo kritično in se bolnik utrudi ali pa "bori" z ventilatorjem pa se ga globoko sedira, včasih še tudi relaksira in diha ventilator namesto njega. Praktično vsakodnevno se na podalgi laboratorijskih izvidov in parametrov ventilacije ocenjuje, če je zmožen samostojnega dihanja in morda tudi ekstrubacije, ravno zaradi prepečevanja dodatnih zapletov dolgotrajne ventilacije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hondi

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Aha torej pri tej "rahli" sedaciji je bolnik pri zavesti?

Bi ti pri zavesti prensel da imas 25cm dolgo cev v sapniku? :)

ArticleHero-To-intubate-or.jpg
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Jaz sem bil vsaj še kak teden ali 10 dni brez glasu, oziroma se mi je glas počasi vračal.
Prve dneve sem samo sepetal(pihal).
 

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
Pred eno uro sem zvedel, da je od moje partnerke babi umrla zaradi covidom (drugače je bila zdrava). Dolgo se je sama borila, preden je poiskala zdravniško pomoč - škoda, da ni prej šla do zdravnice. V bolnici so jo dali na ventilator, potem v umetno komo, vmes so jo zbujal, je bila že bolje, potem je pljučnico dobila, pa potem neko bakterijsko okužbo. Covid je bil verjetno že pozdravljen? poškodoval je pa pljuča. Vmes so ji luknjo v sapnik naredili. No do danes je vztrajala... Vse skupaj dober mesec + kar se je še sama doma borila.
Imaš pa lahko po umetni komi dolge terapije...
Od svaka oče in stric sta oba v komi, sedaj že kakšen teden ali več... zdravnica pravi da so pljuča čisto trda (ultrazvok). So jima pa kri pregledal in so rekli da mata oba kri kot dojenček, vse ok (tudi drugače, sta bila še oba zdrava, brez drugih bolezni). Pa potem spet pljučnica, pa bakterijska okužba...
Držim pesti, da se za njiju bolje izteče. Je pa zdravnica rekla, da če se zbudita, da ju čaka dolgo okrevanje in terapije.

Zanimiv je tale virus. Moj oče pa mami sta pa oba OK. Oči je samo vonj pa okus zgubil. Mami pa vročina in kašelj - sedaj sta oba že ok.
Mlajši 35+ smo ok preživeli. Sem pa v samoizolaciji.

Danes je pa še od svaka oče umru od strica so se pa njegovi tud ze sli poslovit v bolnico.
Sta bila pe res prej oba zdrava. Par dni prej je se v delavnici stene/omete delal.
 
  • Žalosti me
Reactions: Kamele0N in Matey